mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jak złodzieje kradna samochody?

Jak złodzieje kradna samochody?

Złodzieje samochodów coraz częściej wpadają na gorącym uczynku, za sprawdą coraz skuteczniejszych metod ochrony aut przed kradzieżą.

Jak złodzieje kradna samochody?

Coraz powszechniejsze wykorzystanie systemów monitoringu oraz współpraca policji z firmami odnajdującymi pojazdy po kradzieży to zmora współczesnych złodziei samochodów. Wielu z nich wpada w ręce mundurowych niecałą dobę po kradzieży pojazdu.

Producenci ułatwiają złodziejom zadanie

Na przestrzeni lat ewoluowały samochody i ich zabezpieczenia, a wraz z nimi techniki kradzieży. Wraz z pojawieniem się technologii keyless przed złodziejami niemal otworzyły się wrota do raju. Nie muszą już być wykwalifikowanymi włamywaczami, nie potrzebują specjalnych umiejętności. Nie muszą nawet używać siły.

Korzystając z metody „na walizkę”, polegającej na wzmacnianiu elektronicznego sygnału wysyłanego przez kluczyk, w ciągu kilku sekund dostają się do pojazdów i uruchamiają ich silniki, kradnąc auta warte dziesiątki czy setki tysięcy złotych.

Jak się jednak okazuje, kij ma dwa końce. Wykorzystanie tej techniki kradzieży powoduje, że po „odpaleniu” samochodu złodzieje nie mogą od tak wyłączyć zapłonu, bo ponowne uruchomienie auta bez kluczyka znajdującego się w zasięgu „walizki” jest niemożliwe.

Dlatego też amatorzy cudzej własności najczęściej zaraz po kradzieży pędzą do „dziupli”, by tam jak najszybciej rozłożyć pojazd na części lub zmienić jego numery identyfikacyjne i móc sprzedać go w całości. Często umożliwia to złapanie na gorącym uczynku przestępców, którzy – siłą rzeczy – rezygnują z odstawiania aut do tzw. „wystygnięcia”.

System lokalizacji skuteczną ochroną?

– Gdy zostanie skradziony pojazd wyposażony w system lokalizacji, wszelkie informacje oraz koordynaty miejsca, gdzie się znajduje, przekazujemy natychmiast policjantom, z którymi pracujemy w każdym przypadku zgłoszonej do nas kradzieży – wyjaśnia Mirosław Marianowski, security manager w firmie Gannet Guard Systems. – Wielokrotnie w trakcie akcji poszukiwawczych przyłapywaliśmy wraz z policjantami złodziei przebywających na terenie dziupli – dodaje.

Tak było m.in. w przypadku skradzionej niedawno w Warszawie Mazdy 6 wyposażonej w moduł GanTrack. Po ustaleniu adresu posesji, na której znajduje się auto, do akcji wkroczyli mundurowi. Na miejscu zlokalizowano Mazdę oraz mnóstwo części z innych samochodów, które padły łupem szajki. Jedna osoba została zatrzymana.

– Sytuacje takie to w naszej pracy codzienność. Dzięki wykorzystaniu modułów lokalizacyjnych – zarówno tych radiowych, praktycznie niemożliwych do zagłuszenia, jak i klasycznych, bazujących na sygnałach GPS/GSM – systematycznie zatrzymywane są osoby związane ze światem przestępczym. Nie zawsze jest przy tym bezpiecznie. Pamiętam odzyskiwanie Toyoty Land Cruiser. Samochód został odnaleziony zaledwie godzinę od zgłoszenia kradzieży. Na miejscu nasza ekipa i policjanci spotkali się z agresją ze strony złodziei. W ruch poszły krzesła i narzędzia gospodarstwa domowego. Na szczęście sytuację udało się szybko opanować. Poza Land Cruiserem na posesji znajdowały się również części innych skradzionych wcześniej aut – podsumowuje Mirosław Marianowski.

Tematy w artykule: kradzież złodziej systemy alarmowe

Podobne wiadomości:

Kradzież samochodu. Co zrobić?

Kradzież samochodu. Co zrobić?

Aktualności 2016-01-13

Najczęściej kradzione auta w Polsce

Najczęściej kradzione auta w Polsce

Aktualności 2019-08-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Robert Kubica kierowcą DTM
Robert Kubica kierowcą DTM
Robert Kubica połączy rolę rezerwowego kierowcy Formuły 1 w zespole Alfa Romeo Racing Orlen z funkcją kierowcy wyścigowego serii DTM w zespole Orlen Tearm ART.