1. mojeauto.pl >
 2. motogazeta >
 3. Aktualności >
 4. Jakiej muzyki najchętniej słuchamy w aucie?

Jakiej muzyki najchętniej słuchamy w aucie?

Podczas jazdy samochodem, szczególnie w dalszej podróży, towarzyszy nam muzyka. Zobaczmy, jakich utworów słuchamy najchętniej.

Jakiej muzyki najchętniej słuchamy w aucie?

Czy kierowcy wolą, by w podróży towarzyszył im stary, dobry Perfect czy współczesny, wciąż modny Ed Sheeran? Czy lepiej się nam prowadzi do rocka czy muzyki klasycznej?

Według badań zleconych przez markę Seat, polscy kierowcy potrafią znaleźć równowagę między polskimi i zagranicznymi hitami, bliskie są im polskie i światowe klasyki, a największą popularnością wciąż cieszy się pop.

Aż 65 proc. Polaków stwierdza, że jadąc samochodem, relaksuje się przy muzyce. Ponad połowa kierowców przyznaje również, że ulubione lub dobrze dobrane piosenki zasłyszane w aucie potrafią pozytywnie ich nastroić się na cały dzień.

– Bodźce słuchowe wywołują bądź też pośredniczą w wywoływaniu reakcji o charakterze fizjologicznym, afektywnym, kognitywnym i behawioralnym. Czyli innymi słowy muzyka działa nie tylko na ciało człowieka, ale również na jego emocje i umysł, co z kolei przekłada się na konkretne zachowania – tłumaczy dr Sylwia Makomaska z Instytutu Muzykologii UW, specjalizująca się w psychologii muzyki.

– Co ciekawe, słuchacz może nie zdawać sobie sprawy z tego, że źródłem danej reakcji jest kontakt z muzyką - dodaje ekspertka.

Jakie gatunki muzyczne są najchętniej słuchane za kółkiem?

Warto zatem sprawdzić, z jaką muzyką polscy kierowcy najchętniej mają do czynienia. Choć według wyników badania w muzyce poszukujemy przede wszystkim odprężenia, najchętniej słuchamy energicznej muzyki.

W polskich samochodach króluje pop (wskazany przez 68 proc. kobiet i 59 proc. mężczyzn), dance (52 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn) oraz rock (51 proc. kobiet i 59 proc. mężczyzn). Na liście nielubianych gatunków znalazły się zaś poezja śpiewana, muzyka klasyczna/opera oraz… heavy metal (odpowiednio 30 proc., 31 proc. i aż 37 proc. respondentów stwierdziło, że słucha tych gatunków niechętnie).

Najpopularniejsze wśród kierowców utwory

Według wyników badania ulubioną piosenką polskich kierowców jest „Autobiografia” zespołu Perfect (35 proc. ankietowanych wskazało właśnie ten tytuł). Zaraz za nią znajduje się „Show must go on” Queen (za tą opcją opowiedziało się 33 proc. Polaków), a na 3. miejscu uplasował się stosunkowo nowy utwór Dawida Podsiadły, „Małomiasteczkowy” (tę odpowiedź podało 32 proc. respondentów).

Wyniki badania również ukazały, jak duży wpływ na nasze gusta muzyczne ma wiek. Młodzi kierowcy (w wieku 18-29 lat) na pierwszym miejscu stawiają piosenkę „Shape of you” brytyjskiego wokalisty Eda Sheerana.

Zupełnie innych utworów lubią słuchać starsi kierowcy (60+), którzy najczęściej wskazywali ex aequo „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena oraz „Yesterday” Beatlesów.

– Badania pokazują, że wraz z wiekiem preferujemy coraz bardziej złożoną muzykę, ale to nie jedyny aspekt, który determinuje nasze wybory. Poziom znajomości muzyki to równie ważna cecha, która w istotny sposób wpływa na nasze preferencje. W sytuacji, gdy muzyka z założenia stanowi tło do wykonywania bardziej absorbujących aktywności, zasada „lubię to, co znam” nabiera szczególnego znaczenia – zaznacza dr Makomaska.

– Muzyka znana słuchaczowi jest bardziej przewidywalna i w efekcie niesie ze sobą mniejszy ładunek informacyjny, a to cechy, które zmniejszają poziom rozproszenia uwagi - podsumowuje.  

Queen do podróży po Europie

Podobne badania muzyczne przeprowadzono w kwietniu br. na zlecenie Seata w Wielkiej Brytanii. Porównując polskie i brytyjskie wyniki, można stwierdzić, że upodobania kierowców z tych krajów szczególnie się nie różnią. Z jednej strony angielscy kierowcy również najczęściej słuchają popu i rocka, z drugiej strony na szczycie listy ulubionych piosenek również króluje zespół Queen.

W Wielkiej Brytanii kierowcy najchętniej słuchają „Bohemian Rhapsody”, który na polskiej liście zajmuje czwarte miejsce. Z kolei drugie miejsce w Polsce zajmuje „The Show Must Go On” tego samego zespołu. Jak się okazuje, niezależnie, czy jedziemy po polskich, czy po brytyjskich drogach, za kółkiem możemy spotkać niejednego Freddiego Mercury’ego.

Lista TOP 10 piosenek do samochodu wg polskich kierowców

 

 1. Perfect AUTOBIOGRAFIA
 2. Queen THE SHOW MUST GO ON
 3. Dawid Podsiadło MAŁOMIASTECZKOWY
 4. Queen BOHEMIAN RHAPSODY
 5. Dżem LIST DO M
 6. Czesław Niemen DZIWNY JEST TEN ŚWIAT
 7. The Beatles YESTERDAY
 8. Republika BIAŁA FLAGA
 9. Ed Sheeran SHAPE OF YOU
 10. John Lennon IMAGINE

 


Podobne wiadomości:

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Bezpieczna jazda 2020-08-06

Niebezpieczne owoce przy drodze

Niebezpieczne owoce przy drodze

Bezpieczna jazda 2020-07-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC40 Recharge P8 - znamy ceny elektrycznego SUV-a
Volvo XC40 Recharge P8 - znamy ceny elektrycznego SUV-a
Już za kilka miesięcy w polskich salonach pojawią się pierwsze egzemplarze elektrycznego XC40 Recharge. Na początek Volvo zaoferowało klientom najmocniejszą i najlepiej wyposażoną wersję P8 o mocy 408 KM z baterią 78 kWh.