mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jakość paliw 2013: Uwaga na olej napędowy

Jakość paliw 2013: Uwaga na olej napędowy

Inspekcja handlowa, jak co roku, przyjrzała się jakości paliw na polskich stacjach paliwowych. Niecałe 4 proc. pobranych próbek nie spełniało wymaganych norm jakościowych. Choć łatwiej trafić na złej jakości olej napędowy, to jednak ten rodzaj paliwa poprawił się w minionym roku. Natomiast pogorszyła się nieznacznie jakość benzyny i LPG.

Jakość paliw 2013: Uwaga na olej napędowy
O tym, jak ważna jest jakość tankowanego do naszego samochodu paliwa, nie trzeba chyba przekonywać żadnego kierowcy. Paliwo, które nie spełnia wymagań jakościowych, może zwiększyć nasze wydatki w dwójnasób. Pół biedy, jeśli będzie chodzić wyłącznie o większe spalanie. Gorzej, gdy zła jakość paliwa przyczyni się do awarii silnika i/lub jego osprzętu.

Dlatego też warto rozważnie wybierać miejsca, w którym tankujemy paliwo. Pomocne będą tu wyniki prowadzonych przez Inspekcję Handlową od ponad dekady jakości paliw na różnych stacjach w naszym kraju. Warto podkreślić, że w 2003 roku aż 30 proc. skontrolowanych paliw nie spełniało odpowiednich norm. Dziś ten odsetek oscyluje wokół 4 proc. Postęp jest widoczny, choć wciąż ryzyko trafienia na felerne paliwo istnieje. Inspekcja przeprowadza kontrolę wszystkich najpopularniejszych na rynku paliw - benzyny bezołowiowej, oleju napędowego, gazu LPG i biopaliw.

Opublikowany raport za ubiegły rok pokazuje, że odrobinę poprawiła się średnia jakość paliw dostępnych w naszym kraju. Norm nie spełniało 3,92 proc. pobranych próbek paliw (na 945 skontrolowane stacje paliwowe), podczas gdy w 2012 roku odsetek ten wyniósł 4,14 proc.

w minionym roku więcej zastrzeżeń dotyczyło oleju napędowego (5,42 proc. próbek), jednak zanotowano w tym rodzaju paliwa sporą poprawę (7,84 proc. rok wcześniej). Choć generalnie benzyny są lepszej jakości, to jednak w 2013 roku nieco pogorszył się ich stan (2,78 proc. wobec 1,43 proc. w 2012 roku). Pogorszył się również stan jakościowy gazu LPG. Podczas kontroli 2,31 proc. próbek nie spełniało odpowiednich norm, natomiast rok wcześniej tylko 1,03 proc. tego paliwa nie przeszło pozytywnie badań.

Największe odstępstwa od norm jakościowych paliw ciekłych stwierdzono w województwach opolskim – 11,11 proc. próbek, podkarpackim – 10,20 proc. próbek, lubelskim – 6,78 proc. próbek, łódzkim – 5,56 proc. próbek. Nieprawidłowości nie odnotowano natomiast w województwach kujawsko-pomorskim, małopolskim i warmińsko-mazurskim.

Powyższe dane dotyczą stacji wybranych do badania losowo. Inspekcja Handlowa kontroluje jednak również te punkty, na które napłynęły skargi od kierowców oraz te, w których wykryto złej jakości paliwa w latach poprzednich.

Z pobranych 577 próbek oleju napędowego i benzyny na 508 stacjach zakwestionowano 7,8 proc. (rok wcześniej 11,57 proc.). Zastrzeżenia dotyczyły częściej oleju napędowego – 9,42 proc. próbek (13,81 proc. w poprzednim roku) niż  benzyny – 4,62 proc. próbek (7,25 proc. w poprzednim roku). W ramach kontroli gazu LPG zakwestionowano tylko 1 próbkę (1,59 proc. zbadanych).

Najwięcej odstępstw od wymagań jakościowych paliw ciekłych zanotowano w województwach świętokrzyskim (14,29 proc. próbek), śląskim i zachodniopomorskim (po 12,31 proc. próbek), opolskim (11,11 proc. próbek), kujawsko-pomorskim (10,26 proc.  próbek) oraz łódzkim (10 proc.  próbek). Natomiast w województwach lubuskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim, nie stwierdzono żadnych odstępstw.

W następstwie przeprowadzonych kontroli Inspekcja Handlowa w 2013 roku wydała 21 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw ciekłych niespełniających norm oraz przekazała do Urzędu Regulacji Energetyki informacje dotyczące 65 stacji paliw i hurtowni, gdzie stwierdzono naruszenie warunków udzielonych koncesji na obrót paliwami ciekłymi oraz przepisów ustawy prawo energetyczne. Prezes URE ma kompetencje do zakazania sprzedaży paliwa tym przedsiębiorcom, którzy naruszają warunki koncesji.

Inspekcja skierowała ponadto do prokuratur 88 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dotychczas wszczęto postępowania w 65 przypadkach. Do sądów skierowano 6 aktów oskarżenia, 35 spraw umorzono m.in. z powodu braku znamion przestępstwa, 18 jest w toku.
Obowiązujące przepisy przewidują surowe sankcje za obrót paliwem złej jakości – grzywnę w wysokości do 1 mln złotych lub karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Złe paliwo - co robić?
Jeżeli tankowane paliwo uszkodziło silnik, narażając nas na nieoczekiwane i dość wysokie koszty naprawy, powinniśmy złożyć reklamację u właściciela stacji, okazując dowód zakupu. Warto zawiadomić przy okazji Inspekcję Handlową. Gdy sprzedawca nie zgodzi się z naszym żądaniem, możemy dochodzić swoich praw na drodze sądowej, korzystając z bezpłatnej pomocy rzeczników konsumentów. O stacji, która sprzedaje paliwo złej jakości, można poinformować Urząd wykorzystując specjalny formularz.

Jeżeli natomiast podczas tankowania do pełna dystrybutor na stacji paliw wskazał ilość paliwa o kilka litrów większą niż mieści się w baku pojazdu, zwróćmy się do Głównego Urzędu Miar. Inspektorzy Urzędu Miar mogą skontrolować wskazaną stację i sprawdzić, czy licznik w dystrybutorze wskazuje prawidłową ilość tankowanego paliwa.

Podobne wiadomości:

Opel Astra Sports Tourer LPG: Na oparach

auto motor i sport 0000-00-00

Astra 1.4 Turbo z fabryczną instalacją gazu LPG jest jak samonapełniająca się skarbonka – im więcej jeździsz, tym więcej oszczędzasz pieniędzy.

Stacje benzynowe zamknięte w weekendy?

Stacje benzynowe zamknięte w weekendy?

Aktualności 2016-02-04

Komentuj:

e-Autoparts_pl 2014-04-03

Moim zdaniem wystarczy tylko tankować na dobre jak i w miarę sprawdzonej stacji,akurat nigdy nie zawiodłem się zarówno na Statoilu jak i BP,wiec moge polecić.

~st.lef 2014-04-03

Jak kierowcy mają uważać na tankowane paliwo. Czy mamy dokonywać pomiarów i prób na stacji, wozić ze sobą laboratorium ???? Dlaczego OSZUSTÓW nie ściga się z urzędu NIE zamyka stacji paliw, nie nakłada wysokich kar finansowych, tylko kierowca ma uważać i ewentualnie z BOGATYM OSZUSTEM sądzić się udowadniając ZŁODZIEJOWI, ŻE JEST ZŁODZIEJEM !!!! Tylko w Polsze takie dziwy mogą być

~cenak 2014-03-31

Zobaczcie aktualny wykaz cen benzyny bezołowiowej Pb95 i oleju napędowego ON (w EUR i PLN) w Polsce i wszystkich krajach Unii Europejskiej: http://www.cenabenzyny.strefa.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitsubishi zbuduje samowystarczalny energetycznie salon
Mitsubishi zbuduje samowystarczalny energetycznie salon
Mitsubishi zamierza zbudować salon samochodowy, który będzie samowystarczalny pod względem wykorzystania energii odnawialnej.