mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Jeśli auto, to używane

Jeśli auto, to używane

Osoby, które myślą w najbliższych dwunastu miesiącach o kupnie samochodu, w zdecydowanej większości (90 proc.) myślą o aucie z rynku wtórnego. Jednak tylko 7 proc. rozważa w ogóle zakup samochodu w najbliższej przyszłości.

Jeśli auto, to używane
7% Polaków w wieku 18 lat i więcej lat planuje zakup samochodu dla siebie lub swojego gospodarstwa domowego. Ponad połowa z nich  (55%) ma zamiar zrealizować swoje plany w ciągu najbliższych 12 miesięcy, jeden na trzech (33%) w okresie od roku do 2 lat a pozostali, czyli 12% odkładają swoje motoryzacyjne marzenia na nieco dalszą przyszłość.

Z raportu "Intencja zakupu samochodu - edycja 2012 r.", przygotowanego przez Sektor Badań Rynku Motoryzacyjnego TNS OBOP, wynika, że poziom obecnych deklaracji jest identyczny jak w ubiegłym roku. Znaczący wzrost planów zakupowych, z 7% do 12%, obserwowaliśmy ostatnio w 2007 r.. W ciągu ostatnich czterech lat odnotowujemy niewielki, ale systematyczny, spadek tych intencji do 7% w roku 2011 i 2012.

Częściej zakup samochodu planują mężczyźni (9%) oraz osoby młode, w wieku 25-34 lat (13%). Nieco częściej motoryzacyjne zakupy planują osoby o dobrej sytuacji społeczno–ekonomicznej, specjaliści oraz osoby na stanowiskach kierowniczych (13%) oraz mieszkańcy małych miast do 20 tys. mieszkańców (11%).

Relatywnie częściej deklarację zakupu auta składają też osoby, w których gospodarstwach domowych już jest samochód (9%) niż takie, które samochodu jeszcze nie mają.  

Planując zakup auta, zdecydowana większość Polaków myśli o pojeździe używanym (90% planujących zakup w ciągu najbliższych 12 miesięcy). Tylko jeden na dziesięciu chce wybrać auto fabrycznie nowe. Jest to o 10 punktów procentowych mniej niż rok temu. Wyniki badania potwierdzają obserwację, że Polacy stali się bardziej ostrożni w planowaniu zakupu fabrycznie nowego auta.

- Intencja zakupu samochodu od kilku lat utrzymuje się na podobnym i niskim poziomie w granicach 7-9 proc. Wyniki badania pokazują, że odsetek osób, które rzeczywiście dokonują zakupu samochodu dokładnie pokrywa się odsetkiem planujących. Miało to miejsce w 2011 r., kiedy to 7% badanych planowało zakup samochodu i jak pokazała tegoroczna edycja naszego badania, takie samo grono faktycznie samochód kupiło. Nasuwa się zatem przypuszczenie, że ten rok nie przyniesie większych zmian tego wskaźnika – komentuje wyniki badania dr Magdalena Sawińska, Lider Sektora Badań Rynku Motoryzacyjnego TNS OBOP.

Podobne wiadomości:

Jakie samochody kupują Polacy?

Jakie samochody kupują Polacy?

Aktualności 2016-10-06

Kolor samochodu. Jaki wybieramy i dlaczego?

Kolor samochodu. Jaki wybieramy i dlaczego?

Aktualności 2019-08-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen wprowadza wersje IQ.DRIVE i Offroad
Volkswagen wprowadza wersje IQ.DRIVE i Offroad
IQ.DRIVE i Offroad to dwie nowe wersje specjalne przeznaczone dla wybranych modeli Volkswagena z roku modelowego 2020.

DS 3 CROSSBACK DS 3 CROSSBACK