mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Już za miesiąc nowe znaki

Już za miesiąc nowe znaki

Jako jedni z pierwszych publikujemy nowe znaki, jakie pojawią się na polskich drogach najprawdopodobniej już od 1 maja.

Już za miesiąc nowe znaki

Projekt nowej ustawy, która przeszła już pomyślnie prace w Sejmie, przystosowuje nasze prawo drogowe do wielu kwestii istotnych po przystąpieniu do Unii. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 94/62/EC z dnia 20 grudnia 1998 ograniczona ma zostać maksymalna prędkość, jaką będzie się można poruszać w obszarach zabudowanych, do 50 km/h. Jednocześnie pojawią się znaki ograniczające prędkość co do kilometra, a nie jak dotąd z dokładnością do 10 km. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących w szczególnie niebezpiecznych miejscach na polskich drogach. Zmiana ta wynika z przystosowania prawa drogowego na Wyspach Brytyjskich do systemu metrycznego. Wcześniej ograniczenia prędkości podane były w milach i kierowcy przyzwyczajeni do określonych prędkości mogliby mieć problemy z przestawieniem się na nowy system miar.

Wśród nowych znaków, których projekty dostaliśmy z Ministerstwa Infrastruktury, mają pojawić się cztery nowe, które ostrzegają przed zwierzętami. Z naszego punktu widzenia najciekawszym jest ten ostrzegający przed gołębiami (trzy czarne kropki na żółtmy tle), który ma pojawić się w takich miejscach, gdzie zaparkowanie samochodu grozi jego zabrudzeniem. Ostrzegiwani będziemy również w takich miejscach, gdzie na drogi mogą wyjść duże stada żab lub innych płazów czy gadów, przed zwierzętami polnymi oraz, co ciekawe, przed ptactwem. Wydaje się, że ten ostatni znak raczej powinien chronić ptaki przed kierowcami niż odwrotnie.

W małych miejscowościach i wsiach, gdzie przy trasach przelotowych znajdują się kościoły, pojawią się znaki ostrzegające przed możliwością pojawienia się większej grupy ludzi na drodze. Przejeżdżając przez las, przez który biegnie droga conajmniej na odcinku 5 km, zostaniemy poinformowani, czy jest to las liściasty, czy też iglasty. W pewnych sytuacjach możemy zostać zmuszeni do włączenia świateł, m.in. podczas przejazdu przez las, charakteryzujący się zwartą koroną. Wśród nowości znajdzie się też znak ostrzegający przed wyjątkowo krętymi odcinkami np. górskich dróg.

Wprawdzie politycy obiecują, iż nowa ustawa wejdzie w życie przed naszą akcesją, jednak chyba nikt nie wziął pod uwagę czasu, jaki będzie potrzebny z wytypowaniem miejsc, gdzie nowe znaki mają stanąć i przede wszystkim z samym postawieniem tych znaków.

Prima aprilis :-)

Tematy w artykule: znaki drogowe

Podobne wiadomości:

Nowe znaki drogowe w Polsce

Nowe znaki drogowe w Polsce

Aktualności 2018-10-11

Signal - znak drogowy przyszłości

Signal - znak drogowy przyszłości

Technika 2015-07-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Proace w nowej wersji
Toyota Proace w nowej wersji
Toyota prezentuje model Proace w kolejnej wersji. Tym razem jest to praktyczna izoterma.