mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kartą DKV zapłacisz za drogi w Słowenii

Kartą DKV zapłacisz za drogi w Słowenii

Dzięki karcie paliwowo-serwisowej DKV można już rozliczać opłaty drogowe w Słowenii w każdej dostępnej formie. Kart działa w dwóch systemach poboru myta: elektronicznym gdzie naliczanie opłat odbywa się w systemie ABC oraz za pomocą karty pre-paid DARS Transporter.

Kartą DKV zapłacisz za drogi w Słowenii

Słowenia wprowadziła niedawno zróżnicowany sposób pobierania opłat drogowych. Kierowcy samochodów osobowych mają obowiązek wykupienia winiet – w formie rocznej lub półrocznej. Natomiast przewoźnicy, dysponujący pojazdami o ciężarze od 3,5 t., mogą wybrać dwa sposoby rozliczania myta: zakupić urządzenie do automatycznego naliczania opłat w systemie ABC lub wpłacać środki na specjalną kartę DARS Transporter. Wszystkie wydatki z tym związane mogą być obecnie regulowane bezgotówkowo przy pomocy DKV Card.

Czym różnią się systemy opłat? System ABC funkcjonuje w Słowenii od 1995r. Opłata jest automatycznie pobierana przy przejeździe przez bramkę ze specjalnego urządzenia (ABC OBU) przymocowanego do szyby pojazdu. Nie wymaga zatem zatrzymania pojazdu. Przed wyruszeniem w trasę należy na nie wpłacić odpowiednią sumę pieniędzy. Jeśli przy przejeździe przez bramkę zabraknie środków na ABC OBU, można je uzupełnić przy specjalnym okienku. Do tej pory pieniądze można było wpłacać na konto urządzenia tylko w tradycyjny sposób – gotówką lub przelewem. Dzięki nowej usłudze DKV, możliwe jest uzupełnianie środków za pomocą DKV Card.

Karta DARS Transporter pozwala na uiszczanie opłat drogowych przez przyłożenie jej do specjalnego czytnika, bez użycia gotówki. Wymaga zatem zatrzymania pojazdu podczas mijania bramek. Należy ją wcześniej naładować odpowiednią kwotą.

Sumy wpłacone na konto ABC OBU lub DARS Transporter przy użyciu DKV Card są rozliczone w jednej fakturze, obok innych transakcji dokonanych na kartę. Dotyczy to także jednorazowego opłacenia przejazdu w bramkach autostrady czy też zakupu winiety. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa wygodę rozliczeń i ułatwia pracę księgowości. Nowa usługa DKV to także udogodnienie dla kierowców, którzy nie muszą już wozić ze sobą gotówki na wypadek, gdyby skończyły im się środki na pokrycie opłat.


Szczegółowe informacje o aktualnych stawkach za przejazdy i metodach rozliczeń w Słowenii znajdują się na stronie: www.dkv-euroservice.pl w zakładce „Opłaty drogowe” oraz na stronie www.dars.si.

Tematy w artykule: DKV Euro Service DKV karty paliwowe

Podobne wiadomości:

Będą nowe formy płatności na A4 Katowice-Kraków

Będą nowe formy płatności na A4...

Polskie drogi 2015-01-30

Karty paliwowe - bezpieczeństwo, wygoda i oszczędność

Karty paliwowe - bezpieczeństwo, wygoda i...

Finanse i prawo 2014-07-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota opracowała humanoidalnego robota
Toyota opracowała humanoidalnego robota
Toyota i japoński operator komórkowy NTT DOCOMO opracowały system sterowania na odległość humanoidalnym robotem T-HR3 za pośrednictwem sieci komórkowej piątej generacji.