mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Właściciele samochodów osobowych i ciężarowych zapłacą w przyszłym roku jeszcze więcej za brak OC. Maksymalna kara za jazdę bez obowiązkowego ubezpieczenia może wynieść nawet 6300 zł.

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kara finansowa za brak ubezpieczenia OC jest zależna od ustalanej każdego roku płacy minimalnej. W przyszłym roku stawka wzrośnie z 2000 do 2100 zł brutto, stąd idące za tym podwyżki. Obowiązek ubezpieczenia pojazdu określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przepisy określają również wysokość, tryb dochodzenia i nakładania opłat karnych.

W pierwszej połowie tego roku wystawiono 44 993 wezwania dotyczące braku OC. To więcej o 13,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2016 roku. Z kolei wartość zarejestrowanych wpływów z tytułu opłat za brak OC wyniosła ponad 83 tys. zł - to wzrost o 57,7 proc.

UFG weryfikuje brak ubezpieczenia w swojej bazie i wysyła wezwania do zapłaty dla kierowców. Coraz większa wykrywalność nieubezpieczonych pojazdów i wyższe opłaty karne za brak polis podnoszą wpływy z tego tytułu. Pieniądze zebrane na koncie UFG trafiają do kierowców poszkodowanych w wypadkach.

Jaka kara za brak OC w 2018 roku?

Najwyższa opłata karna za brak obowiązkowej polisy OC dotyczy posiadaczy pojazdów, u których przerwa w ubezpieczeniu jest dłuższa niż 14 dni. Wysokość opłaty jest również zależna od rodzaju pojazdu. W przypadku samochodów osobowych jest to równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia brutto za pracę. Kara za samochody ciężarowe, ciągniki i autobusy wynosi trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku pozostałych pojazdów, takich jak motocykle czy skutery, jest to jedna trzecia minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W przypadku, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej trwa krócej niż 14 dni, właściciele pojazdów zapłacą 20 proc. pełnej opłaty karnej, gdy brak OC wynosi do 3 dni lub 50 proc. pełnej opłaty karnej, gdy brak ubezpieczenia trwał od 4 do 14 dni.

Samochód osobowy - 4200 zł (4000 zł - 2017 rok)
Samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy, autobus - 6300 zł (6000 zł - 2017 rok)
Pozostałe pojazdy - 700 zł (670 zł - 2017 rok)

Kto najczęściej nie płaci OC?


Z informacji podawanych przez UFG wynika, że brak polisy OC jest najczęściej wykrywany w przypadkach, gdy osoby nieświadomie korzystają z nieubezpieczonego samochodu. Najczęstsze przypadki to korzystanie z OC poprzedniego właściciela samochodu. Trzeba pamiętać, że taka polisa wygasa po zakończeniu okresu ochrony. Drugi przypadek to brak całej opłaty za polisę OC za ubiegły rok w wyniku czego towarzystwo wypowiada umowę.
Tematy w artykule: ubezpieczenia ubezpieczenie OC kara

Podobne wiadomości:

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Aktualności 2019-06-19

Walka z wyłudzeniami odszkodowań z polis...

auto motor i sport 2017-12-18

Wyłudzanie odszkodowań z ubezpieczeń komunikacyjnych to plaga, z którą walkę zapowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i najwięksi ubezpieczyciele.

Komentuj:

~finger 2017-11-01

yanosik jest teraz ubezpieczalnią?

~guacamole 2017-11-01

antyradar yanosik tak dziala że aplikacja analizuje to jak prowadzisz auto i unezpieczyciel a podstawie tej oceny wycenia składkę

~finger 2017-11-01

jakie oc można kupić za grosze przez apkę??? co to za apka???

~guacamole 2017-10-31

no i tak powinno być przecież żyjemy w czasach w których oc można kupić za grsze przez apkę w telefonie więc jak komuś się nie chce to kara powinna być naprawdę wysoka!!!

~Ubea.pl 2017-10-27

Coraz wyższe kary sprawiają, że niekupowanie OC jest coraz mniej opłacalne. A mimo podwyżek ubezpieczenia można znaleźć tańszą polisę, jeśli przed zakupem skorzysta się z porównywarki OC takiej jak Ubea

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Skoda Octavia. Znamy cennik
Nowa Skoda Octavia. Znamy cennik
Skoda prezentuje cennik modelu Octavia. Nowa generacja bestsellera na polskim rynku dostępna będzie od 82 200 zł.