mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Właściciele samochodów osobowych i ciężarowych zapłacą w przyszłym roku jeszcze więcej za brak OC. Maksymalna kara za jazdę bez obowiązkowego ubezpieczenia może wynieść nawet 6300 zł.

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kara finansowa za brak ubezpieczenia OC jest zależna od ustalanej każdego roku płacy minimalnej. W przyszłym roku stawka wzrośnie z 2000 do 2100 zł brutto, stąd idące za tym podwyżki. Obowiązek ubezpieczenia pojazdu określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przepisy określają również wysokość, tryb dochodzenia i nakładania opłat karnych.

W pierwszej połowie tego roku wystawiono 44 993 wezwania dotyczące braku OC. To więcej o 13,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2016 roku. Z kolei wartość zarejestrowanych wpływów z tytułu opłat za brak OC wyniosła ponad 83 tys. zł - to wzrost o 57,7 proc.

UFG weryfikuje brak ubezpieczenia w swojej bazie i wysyła wezwania do zapłaty dla kierowców. Coraz większa wykrywalność nieubezpieczonych pojazdów i wyższe opłaty karne za brak polis podnoszą wpływy z tego tytułu. Pieniądze zebrane na koncie UFG trafiają do kierowców poszkodowanych w wypadkach.

Jaka kara za brak OC w 2018 roku?

Najwyższa opłata karna za brak obowiązkowej polisy OC dotyczy posiadaczy pojazdów, u których przerwa w ubezpieczeniu jest dłuższa niż 14 dni. Wysokość opłaty jest również zależna od rodzaju pojazdu. W przypadku samochodów osobowych jest to równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia brutto za pracę. Kara za samochody ciężarowe, ciągniki i autobusy wynosi trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku pozostałych pojazdów, takich jak motocykle czy skutery, jest to jedna trzecia minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W przypadku, gdy przerwa w ochronie ubezpieczeniowej trwa krócej niż 14 dni, właściciele pojazdów zapłacą 20 proc. pełnej opłaty karnej, gdy brak OC wynosi do 3 dni lub 50 proc. pełnej opłaty karnej, gdy brak ubezpieczenia trwał od 4 do 14 dni.

Samochód osobowy - 4200 zł (4000 zł - 2017 rok)
Samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy, autobus - 6300 zł (6000 zł - 2017 rok)
Pozostałe pojazdy - 700 zł (670 zł - 2017 rok)

Kto najczęściej nie płaci OC?


Z informacji podawanych przez UFG wynika, że brak polisy OC jest najczęściej wykrywany w przypadkach, gdy osoby nieświadomie korzystają z nieubezpieczonego samochodu. Najczęstsze przypadki to korzystanie z OC poprzedniego właściciela samochodu. Trzeba pamiętać, że taka polisa wygasa po zakończeniu okresu ochrony. Drugi przypadek to brak całej opłaty za polisę OC za ubiegły rok w wyniku czego towarzystwo wypowiada umowę.
Tematy w artykule: ubezpieczenia ubezpieczenie OC kara

Podobne wiadomości:

UFG: więcej odszkodowań mimo wzrostu bezpieczeństwa

UFG: więcej odszkodowań mimo wzrostu...

Aktualności 2019-03-21

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Aktualności 2019-06-19

Komentuj:

~finger 2017-11-01

yanosik jest teraz ubezpieczalnią?

~guacamole 2017-11-01

antyradar yanosik tak dziala że aplikacja analizuje to jak prowadzisz auto i unezpieczyciel a podstawie tej oceny wycenia składkę

~finger 2017-11-01

jakie oc można kupić za grosze przez apkę??? co to za apka???

~guacamole 2017-10-31

no i tak powinno być przecież żyjemy w czasach w których oc można kupić za grsze przez apkę w telefonie więc jak komuś się nie chce to kara powinna być naprawdę wysoka!!!

~Ubea.pl 2017-10-27

Coraz wyższe kary sprawiają, że niekupowanie OC jest coraz mniej opłacalne. A mimo podwyżek ubezpieczenia można znaleźć tańszą polisę, jeśli przed zakupem skorzysta się z porównywarki OC takiej jak Ubea

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wakacyjny wyjazd samochodem. Zasady bezpiecznej podróży
Wakacyjny wyjazd samochodem. Zasady bezpiecznej podróży
Wielu z nas na wakacyjny urlop podróżuje samochodem. Warto poznać kilka najważniejszych zasad, które pomogą bezpiecznie dotrzeć do celu.

DS 3 CROSSBACK DS 3 CROSSBACK