mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Katastrofa na rynku motoryzacyjnym

Katastrofa na rynku motoryzacyjnym

Sprzedaż w 2001 roku spadła o 31,6%.

Miniony rok z pewnością nie był korzystny dla polskiego rynku motoryzacyjnego. Wręcz przeciwnie sprzedaż samochodów w 2001 roku spadła o 31,6% w porównaniu do roku 2000, którego również nie można zaliczyć do udanych. Natomiast w stosunku do bardzo dobrego na ryku samochodowym roku 1999, spadek ten wynosi aż 48,9%. Takie dane podaje firma Samar, zajmująca się badaniem polskiego rynku motoryzacyjnego. Jako główne przyczyny zeszłorocznego spadku sprzedaży nowych aut Samar wymienia: niższy niż w minionych latach rozwój gospodarczy, duże bezrobocie, wysokie oprocentowanie kredytów na auta, a także kłopoty Daewoo i rosnący import samochodów używanych.

W minionym roku zmalała znacznie popularność pojazdów krajowej produkcji. Daewoo-FSO, które popadło w kłopoty po bankructwie Fabryki Daewoo w Korei w sprzedało w 2001 r. o 63% aut mniej niż rok wcześniej. Fiat sprzedał o 39,8% pojazdów niż w ubiegłym roku, a Opel o 30, 7% (spadek ten spowodowała głównie mniejsza popularność gliwickiej Astry Classic). Sprzedaż montowanej w Poznaniu Skody zmiejszyła się o 4,8% w stosunku do 2000 r.

Naturalnym następstwem tej sytuacji były liczne zwolnienia w fabrykach motoryzacyjnych, natomiast liczba dealerów zmniejszyła się o 20% w stosunku do stanu z roku 2000.

Ciekawy jest fakt, że o ok. 10 000 więcej niż rok wcześniej sprzedano samochodów w leasingu i sprzedaż ta stanowi ok. 30% wszystkich sprzedanych w Polsce nowych aut.

Jednocześnie Samar nie zapowiada poprawy tej sytuacji. Przewiduje się, że rozpoczynający się rok będzie podobny do ubiegłego. W ubiegłym roku salony samochodowe opuściło 327 251 sztuk nowych samochodów i szacuje się, że w bieżącym roku liczba te będzie wynosić między 320 000 a 330 000.

No cóż, dobrze chociaż, że można liczyć na stabilizację a nie pogorszenie koniunktury.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitsubishi obniża ceny nawet o 41 tys. zł
Mitsubishi obniża ceny nawet o 41 tys. zł
W polskich salonach marki Mitsubishi ruszyła wyprzedaż aut z rocznika 2018. Zniżki sięgają nawet 41 tys. złotych.