mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kolejka chętnych po Saaba

Kolejka chętnych po Saaba

Kryzys oraz kłopoty finansowe General Motors mogą paradoksalnie okazać się zbawienne dla stojącego na skraju bankructwa Saaba. O ile oczywiście znajdzie się na tyle potężny inwestor, który nie tylko odkupi tę markę od GM, ale i postawi ją na nogi. A ponoć chętni są.

Kolejka chętnych po Saaba
Podczas trwającej jeszcze wystawy w Genewie Jan Ake Jonsson, dyrektor zarządzający szwedzką marką, zapowiedział, iż nowego właściciela Saaba poznamy w przeciągu dwóch najbliższych miesięcy. Obecnie w kręgu zainteresowań jest pięciu potencjalnych nabywców, z którymi będą prowadzone rozmowy, oraz kilku jeszcze inwestorów, którym szwedzka firma będzie się jeszcze przyglądać. Kandydatów do przejęcia Saaba powinniśmy poznać do końca marca.

Czasu na sprzedaż Saaba nie ma zbyt dużo. GM już zapowiedział, że zamierza pozbyć się tej marki przed końcem bieżącego roku. Ponadto szwedzki rząd, który zapowiedział możliwość udzielenia gwarancji na udzielone pożyczki, też chciałby jak najszybciej poznać nowego inwestora i plany związane z przyszłością Saaba.

Wprawdzie Jonsson nie sprecyzował o jakich zainteresowanych chodzi, ale do grona kandydatów raczej nie należy zaliczać chińskie koncerny. Dwa, które pojawiały się w różnych spekulacjach - China's Geely Automobile i Dongfeng Motor Group, zdecydowanie zdementowały pogłoski, jakoby były zainteresowane przejęciem Saaba.

Przedstawiciele Geely zaprzeczyli, iż firma rozważa nabycie Saaba, czy jakiejkolwiek innej zagranicznej marki. Choć w tym przypadku może okazać się to zasłoną dymną, gdyż Geely jest już po wstępnych rozmowach z Fordem nt. przejęcia innej szwedzkiej marki - Volvo. Podobne stanowisko przedstawił rzecznik koncernu Dongfeng.

Jest jeszcze jedna niewiadoma w kwestii sprzedaży Saaba. Cena. W 1990 r. GM zapłacił 700 mln dolarów za 50% akcji firmy, a następnie 10 lat później kolejne 125 mln za pozostałe udziały. Jednak słaba kondycja Saaba (spadek sprzedaży w 2008 r. o 35% oraz straty rzędu 340 mln dolarów) z pewnością spowoduje, że GM na rozwodzie z Saabem sporo straci.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Saab
Tematy w artykule: Saab

Podobne wiadomości:

Saab powraca - kolejna odsłona telenoweli

Saab powraca - kolejna odsłona telenoweli

Aktualności 2016-12-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety Sense
10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety Sense
Toyota sprzedała już 10 milionów samochodów, wyposażonych w pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense.