mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kolejny odcinek A4 oddany do użytku

Kolejny odcinek A4 oddany do użytku

W ubiegłym tygodniu otwarty został prawie 16-kilometrowy odcinek autostrady A4 z Chorzowa do Sośnicy. Tym samym połączenie autostradowe Wrocławia z Krakowem jest już niemal zakończone.

Budowa tej części autostrady, liczącej dokładnie 15,7 km, trwała prawie 2,5 roku. Połączenie węzła Batorego w Chorzowie z Sośnicą pod Gliwicami kosztowało łącznie 134,5 mln euro – czyli ponad 34 mln zł za kilometr. Utrudnienia w pracach budowlanych, a tym samym zwiększony koszt końcowy wynikał z tego, iż trasa autostrady wiodła przez obszary eksploatacji górniczej.

Zadanie zostało wykonane, jak podała do wiadomości Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w dwóch oddzielnych kontraktach. Pierwszą część od węzła Batorego do węzła Wirek, długości 6,2 km, wykonały spółki PRInż S.A.-Holding, Skanska i WPRD, a drugą część od węzła Wirek do węzła Sośnice (9,5 km) firmy Strabag i Kirchner. W ramach prac, oprócz dwóch jezdni po trzy pasy ruchu z pasami awaryjnymi i pasem zieleni o szerokości 5 m, wykonano również węzły Wirek w Rudzie Śląskiej oraz Wspólna w Zabrzu. Powstało też 17 obiektów mostowych, 8,4 km ekranów akustycznych oraz inne urządzenia infrastruktury.

Do końca roku ten odcinek autostrady, podobnie jak część z Gliwic do Wrocławia, będą bezpłatne. Jednak prowadzone są już negocjacje w sprawie udzielenia koncesji na pobieranie opłat z tytułu przejazdu tymi odcinkami. Wg nieoficjalnych źródeł cena za przejazd samochodem osobowym z Wrocławia do Krakowa ma kosztować nawet 30 zł.

Ostatni odcinek, który połączy już autostradę A4, od Sośnicy do Kleszczowa ma być ukończony w październiku tego roku. Ta 20-kilometrowa część A4 będzie jednocześnie obwodnicą Gliwic

W tym roku do użytku oddanych ma zostać ok. 120 km nowych autostrad, a w ciągu najbliższych ośmiu lat w sumie 1,5 tys. kilometrów.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen e-Crafter – polska premiera
Volkswagen e-Crafter – polska premiera
Podczas targów Fleet Market w Warszawie Volkswagen zaprezentował nowego e-Craftera – bezemisyjny samochód dostawczy z napędem elektrycznym.