mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Koniec produkcji Oldsmobili

Koniec produkcji Oldsmobili

GM zamyka wydział produkujący samochody Oldsmobile

Największy na świecie koncern motoryzacyjny General Motors Corp. ogłosił, że zamknie swój wydział produkujący auta Oldsmobile - najstarszą markę samochodową w USA.

Fabryki produkujące Oldsmobile zostaną zlikwidowane stopniowo w ciągu najbliższych kilku lat. Decyzja ta jest częścią szerszego planu zreformowania koncernu, przewidującego zmniejszenie produkcji w kraju i w jego europejskich zakładach, aby powstrzymać spadek sprzedaży i poprawić rentowność firmy.

Wydział Oldsmobile od dłuższego czasu planowano zamknąć, gdyż samochody tej marki sprzedawały się coraz gorzej. Jeszcze w 1986 roku w samych USA sprzedano ich ponad milion, ale w tym roku do końca października - tylko niecałe 263 tysiące, co stanowi mniej niż 2 procent całego rynku. Lepiej sprzedają się w USA nawet koreańskie auta Hyundai.

Śmiertelnym ciosem dla Oldsmobili okazała się zwłaszcza konkurencja japońskich Hond i Toyot. Zagrożone są także inne marki GM, jak Pontiac i Buick, m.in. dlatego, że od lat 80. wraz ze stopniowym ujednolicaniem linii samochodów, są coraz bardziej do siebie podobne.

Plan restrukturyzacji GM przewiduje m.in. redukcję zatrudnienia w Ameryce Północnej i Europie o 10 procent oraz zmniejszenie produkcji w USA o 14 procent w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Porsche 911 – premiera
Nowe Porsche 911 – premiera
Na salonie samochodowym w Los Angeles Porsche zaprezentowało światu nową generację Porsche 911. To ósma odsłona kultowego auta.