1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania

Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania

Lexus pracuje nad opracowaniem rozwiązań, które pozwolą zminimalizować liczbę wypadków drogowych.

Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania

Lexus stał się pierwszym producentem, który wraz z rządem australijskiego stanu Queensland rozpoczął prace nad wykorzystaniem technologii łączności pomiędzy infrastrukturą drogową, a pojazdami w celu zmniejszenia liczby wypadków. Prace obejmą również zarządzanie przepływem ruchu samochodowego i działania w celu zmniejszenia zatłoczenia na drogach oraz obniżenie zużycia paliwa i emisji spalin do atmosfery.

Lexus i connected cars

Specjaliści przewidują, że do 2021 roku na drogach pojawi się prawie 400 mln samochodów na stałe połączonych z siecią - tak zwanych “connected cars”. Na drogi Australii już wkrótce wyjadą dwa specjalne przygotowane testowe modele - Lexus RX 450h F Sport.

Luksusowe SUV-y zostaną wyposażone w systemy, które pozwolą komunikować się pojazdom między sobą oraz między drogową infrastrukturą. W tym celu zostanie wykorzystana sieć komórkowa 4G. Testy potrwają dwa lata.

Wyprzedzając fakty

Badania nad inteligentnymi systemami transportowymi obejmą między innymi system ostrzegania o zagrożeniach na drodze i awariach samochodu oraz wczesne ostrzeżenia pozwalające na uniknięcie kolizji z innymi uczestnikami ruchu drogowego - np. pieszymi i rowerzystami.

Dyrektor naczelny Lexus Australia, Scott Thompson, podkreślił, że projekt ten wygeneruje dane, które w ostateczności przyniosą wiele korzyści dla bezpieczeństwa ruchu drogowego w Australii.

„Nasz lokalny zespół inżynierów ściśle współpracuje z rządem Queensland. Jego zadaniem jest między innymi ocena skuteczności inteligentnych systemów transportowych przy równoczesnym poszerzeniu naszej wiedzy na temat przyswajalności tej technologii przez kierowców. Nasze samochody będą łączyły się z infrastrukturą oraz ze sobą, a wygenerowane dane zostaną zarejestrowane w celach dalszej analizy” - powiedział Scott Thompson, dyrektor naczelny Lexus Australia.

Co przyniesie przyszłość?

W przyszłości dwa doświadczalne Lexusy RX mają być wyposażone w szereg rozwiązań, pozwalających w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje komunikacja samochodów z infrastrukturą oraz pomiędzy sobą.

System powiadomi kierowcę o aktualnych limitach prędkości, niebezpieczeństwie przejechania na czerwonym świetle na najbliższym skrzyżowaniu, o tym, że samochód przed nim rozpoczął awaryjne hamowanie, bądź porusza się bardzo wolno czy o rowerzyście lub pieszym, który właśnie nacisnął na przycisk przełączający sygnalizację na przejściu dla pieszych.

Mocny SUV Lexusa

Biorące udział w testach auta to Lexusy RX 450h F Sport, wyposażone między innymi w systemy ostrzegający o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, rozpoznawania znaków drogowych czy ochrony przedzderzeniowej z wykrywaniem pieszych. SUV-y Lexusa są napędzane napędem hybrydowym, w którym 3,5-litrowy motor V6 współpracuje z silnikiem elektrycznym. Napęd przekazywany jest na wszystkie koła.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Lexus
Tematy w artykule: Lexus bezpieczenstwo

Podobne wiadomości:

Lexus LC Convertible po tuningu TRD

Lexus LC Convertible po tuningu TRD

Aktualności 2020-06-22

Mniejszy ruch na drogach to więcej zagrożeń

Mniejszy ruch na drogach to więcej zagrożeń

Bezpieczna jazda 2020-04-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Dacia oferuje instalację LPG za 1000 zł
Dacia oferuje instalację LPG za 1000 zł
Modele Dacii z silnikiem TCe 100 dostępne są z fabrycznie montowaną instalacją LPG, która wymaga niedużej dopłaty.