mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Koreańczycy mają się dobrze

Koreańczycy mają się dobrze

Pięć południowokoreańskich koncernów samochodowych wyeksportowało w sumie w listopadzie 350.506 aut, czyli o 37,3% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Słabo natomiast nadal wygląda sprzedaż na krajowym rynku. W listopadzie tylko 94.024 samochodów koreańskich marek znalazło nabywców na rodzimym rynku. Jest to wynik gorszy od ubiegłorocznego o 4,6%. Łączna sprzedaż aut, w kraju i za granicą, wyniosła 444.530 egzemplarzy i pobiła zeszłoroczny wynik o 25,6%.

Bardzo zbliżony rezultat osiągnął największy południowokoreański producent samochodów - firma Hyundai Motor. Listopad 2004 był aż o 26% lepszy od listopada 2003.

Choć wyniki mogą cieszyć, to jednak analitycy przestrzegają przed hurra optymizmem. Dobre wyniki to przede wszystkim zasługa takich rynków jak europejski, chiński i amerykański, gdzie bardzo dobrze przyjęły się małe, kompaktowe modele oferowane za niższą cenę niż większość innych modeli. Coraz silniejszy won będzie powodował jednak wzrost cen tych aut. Ponadto cały czas panuje zastój na krajowym rynku i nie za bardzo widać szansę na wzrost popytu. Dodatkowo rosnące ceny stali oraz niepewna sytuacja światowej gospodarki sprawiają, iż perspektywy na 2005 rok są dosyć mroczne.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
Równo 15 lat temu Volkswagen zaprezentował pierwszą wielkoseryjną dwusprzęgłową skrzynię biegów DSG.