mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Krzysztof Hołowczyc wygrywa na polskiej ziemi

Krzysztof Hołowczyc wygrywa na polskiej ziemi

Krzysztof Hołowczyc nie miał sobie równych podczas weekendu na trasach Rajdu Baja Poland i zwyciężył w tegorocznej edycji, która była również jedną z eliminacji Pucharu Świata FIA Cross Country. Wśród uczestników pojawiły się takie znane postacie, jak aktor Piotr Zelt czy muzyk Michał Wiśniewski.

Krzysztof Hołowczyc wygrywa na polskiej ziemi
Rajd rozpoczął się w piątek popołudniu oficjalnym startem w centrum Szczecina. Następnie załogi udały się do parku serwisowego, gdzie przygotowywały się do prologu, który miał rozstrzygnąć o kolejności na starcie w sobotę. Prolog wygrała załoga Miroslav Zapletal/Maciej Marton, którzy do Szczecina przyjechali rywalizować Hummerem H3 Evo. Udało im się na metę prologu dojechać tuż przed Krzysztofem Hołowczycem, dla którego Baja Poland była pierwszym startem w parze z nowym pilotem, Portugalczykiem Filipe Palmiero. Polski kierowca startował fabrycznym MINI All4Racing. Trzecia na mecie prologu zjawiła się załoga Boris Gadasin/Aleksei Kuzmich.

O zwycięstwo w Rajdzie Baja Krzysztof Hołowczyc walczył z Miroslavem Zapletalem. Czeski kierowca wygrał prolog oraz drugi odcinek specjalny w Drawsku Pomorskim. "Hołek" nie dawał za wygraną i pokazał kto jest prawowitym kandydatem do koronacji na mecie Rajdu. Olsztynianin pokazał klasę i zwyciężył na trzecim oesie, którego długość wynosiła 240 km. Trasa przebiegała przez niesamowite tereny Wojskowego Poligonu Drawsko Pomorskie, który jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie, gdzie odbywają się m.in. manewry NATO. Krzysztof Hołowczyc zwyciężył również dwa ostatnie etapy w Szczecinie i tym samym przypieczętował swoje zwycięstwo w Baja Poland.

W Rajdzie Baja Poland wiele załóg zdobywało doświadczenie, z kolei inni przekuwali dotychczasowe umiejętności w życiowy sukces. Jedną z tych postaci jest Adam Małysz, który metę rajdu ukończył jako 5. zawodnik. "Orzeł z Wisły" w końcowej kwalifikacji uplasował się tuż za Szymonem Rutą z Orlen Teamu, dla którego była to druga impreza typu cross country. Adam Małysz wyprzedził również Khalifa Al Mutaiweia, który tak jak Hołowczyc startował w Rajdzie Baja Poland Mini All4Racing. Kierowca pochodzący z Dubaju bardzo chwalił Rajd Baja Poland i twierdził, że odcinki i trasa jest bardzo wymagająca dla kierowcy.

Rajdy to sport, a sport nie zawsze jest łaskawy dla wszystkich uczestników. Przekonała się o tym Klaudia Podkalicka, która tego rajdu nie zaliczy do udanych z powodu awarii. Jednak ten rajd był dla niej wyjątkowy, gdyż po raz pierwszy startowała z pilotką Joanną Madej. Klaudia zbiera cenne kilometry doświadczenia i celuje w Rajd Dakar w roku 2014. Atrakcją dla kibiców była obecność „Arniego” z „13 posterunku”, czyli aktora Piotra Zelta, który w rajdzie wystartował jadąc poza kolejnością. Z kolei Michał Wiśniewski znany muzyk zespołu „Ich Troje” towarzyszył jako pilot Grzegorzowi Baranowi w Mitsubishi Pajero. Załoga ukończyła zmagania na 24. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Na tereny poligonu Drawsko Pomorskie dziś już zapewne powrócili żołnierze Wojska Polskiego, by odbyć szkolenia i manewry. Jednak Baja Poland powraca za rok i wtedy znów panowanie w Drawsku Pomorskim przejmą nie czołgi, a samochody terenowe. Również za rok powraca Puchar Świata FIA w rajdach cross country i jak zdradziła nam Klaudia Podkalicka umowa na organizację Pucharu została podpisana na pięć lat, tak więc o atrakcyjność i obecność czołówki na ziemiach zachodniopomorskich w najbliższych latach nie mamy się co obawiać.

Podobne wiadomości:

Rajdowa Skoda Fabia gotowa do walki

Rajdowa Skoda Fabia gotowa do walki

Aktualności 2015-04-17

Fiat Panda po tuningu Noviteca

auto motor i sport 0000-00-00

Miejski miś po zabiegach tunera zyskał pazur i więcej wigoru.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Wraz z ekspertami bezpiecznej jazdy radzimy, o czym pamiętać przez wyjazdem na sylwestrowe świętowanie.