mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kuchar dwunasty

Kuchar dwunasty

Podwójne zwycięstwo Peugeota

Wrocławska załoga, Tomasz Kuchar i Maciej Szczepaniak, zajęła 12 miejsce w zakończonej właśnie 2 eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata. Jest to najlepszy rezultat uzyskany przez polską załogę w tym arcytrudnym rajdzie. Zwyciężył Marcus Gronholm w Peugeot 206 WRC.

Gronholm juz na pierwszym odcinku specjalnym obiął prowadzenie i, jak się póżniej okazało, nie oddał go do końca. Drugie miejsce zajął Harri Rovanpera, również jadący na Peugeotcie 206. Na trzeciej pozycji dotarł do mety Carlos Sainz, jadący Fordem Focusem. Niewiele zabrakło, aby zespół Peugeota wywiózł ze Szwecji komplet punktów w klasyfikacji konstruktorów, ale aktualny mistrz świata, Richard Burns, nie był w stanie dogonić Sainza.

Rajd Szwecji, jedyny w całym cyklu, rozgrywany na śniegu i lodzie, jest jednym z najszybszych rajdów w mistrzostwach. Średnia prędkość pokonywania odcinków specjalnych wynosi około 120 kmh, co biorąc pod uwagę nawierzchnie, stanowi nie lada wyzwanie dla kierowców w nim starujących. W tegorocznej edycji wyzwaniu temu nie sprostali m.in. czterokrotny mistrz świata Tommi Makinen, Freddy Loix, Keneth Ericsson. Makinenowi, który od tego sezonu startuje Subaru Impreza WRC, po wizycie w zaspie na OS4 przegrzał się silnik i musiał zrezygnować z dalszej jazdy. Natomiast Loixowi trudów rajdu nie wytrzymało zawieszenie w jego Hyundaiu. Jego kolega z zespołu, Armin Schwarz, również nie dotarł do mety z powodu awarii przeniesienia napędu. To właśnie z nimi od rajdu Korsyki, barw Hyundaia bronić będzie Tomasz Kuchar, który pokazał się z bardzo dobrej strony podczas tej eliminacji. Tomek plasując się na 12 pozycji w klasyfikacji generalnej, “objechał” iwelu bardziej utytułowanych kierowców.

W Szwecji brały także jeszcze dwie inne załogi z Polski, a mianowicie Janusz Kulig z Jarosławem Baranem oraz kuzyni Dytkowie. Obie załogi startowały w grupie N, na Lancerach Evo VI. Kulig uplasował się na 9. pozycji w klasie i 29. w generalce, natomiast Dytko na 20. w gr. N i 45. w klasyfikacji generalnej.

Po szwedzkiej eliminacji prowadzenie w klasyfikacji indywidualnej mistrzostw, prowadzenie objął Marcus Gronholm z 10 pkt., drugi jest Tommi Makinen z 10, a trzeci Carlos Sainz. W klasyfikacji producentów prowadzi Peugeot z 16 pkt.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen e-Crafter – polska premiera
Volkswagen e-Crafter – polska premiera
Podczas targów Fleet Market w Warszawie Volkswagen zaprezentował nowego e-Craftera – bezemisyjny samochód dostawczy z napędem elektrycznym.