mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Kuzaj zwycięzcą Rajdu Polski

Kuzaj zwycięzcą Rajdu Polski

Zacięta walka na trasie rajdu i zaskakująca klasyfikacja końcowa.

W dniach od 7 do 10 czerwca asfalty Dolnego Śląska były polem walki całej śmietanki polskich kierowców rajdowych i nielicznych kierowców z zagranicy. Rajd Polski zaliczany jest do elitarnego grona 10 eliminacji ME o najwyższym współczynniku - „20”. Jest to zarazem najdłuższa eliminacja RSMP – zawodnicy mieli do pokonania ponad 300 km „oesowych”. Od samego początku rajdu o najwyższe pozycje w klasyfikacji generalnej walczyły cztery załogi: Janusz Kulig i Jarosław Baran (Ford Focus WRC), Leszek Kuzaj i Andrzej Górski (Toyota Corolla WRC), Krzysztof Hołowczyc i Maciej Wisławski (Peugeot 206 WRC) oraz Tomasz Kuchar i Maciej Szczepaniak (Toyota Corolla WRC). Po pierwszym etapie rajdu prowadził Janusz Kulig przed Leszkiem Kuzajem i Krzysztofem Hołowczycem. Z czasem walka nabrała większej dramaturgii. Pierwszy z walki o podium wycofał się Krzysztof Hołowczyc z powodu uszkodzenia samochodu. Gdy było już naprawdę blisko do mety prowadzący w klasyfikacji generalnej Rajdu Polski – Janusz Kulig przebił oponę i stracił na 17 „oesie” cała minutę do Kuzaja, który objął prowadzenie z przewagą 11,5 sekundy. Do końca rajdu pozostało tylko cztery „oesy” i pewnie dlatego, Janusz Kulig postawił wszystko na jedną kartę – za wszelką cenę dogonić Leszka Kuzaja. Po następnym „oesie” wszystko wskazywało, że bardzo ostra jazda może przynieść mu sukces – odrobione ponad 4 sekundy! Niestety następny odcinek specjalny okazał się pechowy – zbyt duża prędkość na kolejnym zakręcie i z Focusa Janusza nie wiele zostało. Załodze nic się nie stało, ale samochód nie nadawał się już do dalszej jazdy. Po raz kolejny bardzo dobrze pojechał Tomasz Kuchar, który stracił do zwycięzcy tylko 46 sekund.

W tej sytuacji zwycięzcami Rajdu Polski zostali Kuzaj i Górski, którzy wyprzedzili Kuchara i Szczepaniaka oraz Sztukę i Carlssona. Dla młodych ambitnych kierowców jest to niewątpliwie duży sukces. Przeciętnie zaprezentowały się załogi zagraniczne odnotowując duże straty czasowe do czołówki.

Klasyfikacja generalna Rajdu Polski:

1. Leszek Kuzaj i Andrzej Górski 2:42.01,6

2. Tomasz Kuchar i Maciej Szczepaniak + 46,5

3. Łukasz Sztuka i Per Carlsson +4.51,7 4.

4. Michal Gargulak i Jiri Malcik +7.13,5

5. Michał Bębenek i Grzegorz Bębenek +10.13,3

6. Austin Mac Hale i Brian Murphy +11.05,6

7. Sebastian Frycz i Maciej Wodniak +12.16,8

8. Marcin Turski i Dariusz Burkat +12.29,8

9. Paweł Dytko i Tomasz Dytko +14.03,1

10. Tomasz Czopik i Łukasz Wroński +14.21,5

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety Sense
10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety Sense
Toyota sprzedała już 10 milionów samochodów, wyposażonych w pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense.