mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Land Cruiser ma 60 lat

Land Cruiser ma 60 lat

W tym roku ikona samochodów terenowych, czyli Toyota Land Cruiser, obchodzi swoje 60 urodziny.

Land Cruiser ma 60 lat
Każdy, kto chociaż ogląda wiadomości, zna Land Cruisera - to auto jeździ praktycznie w każdym zakątku świata w najcięższych warunkach, na jakie można wystawić samochód. Z tego powodu ONZ umiłował sobie Land Cruisery i ma ich tysiące w swojej flocie na całym globie.

Pierwszy Land Cruiser nazywał się w zasadzie nie Land Cruiser, a BJ, i powstał w 1951 roku, a był przewidziany głównie na wojskowy użytek. Już sześć miesięcy od premiery zasłynął na całym świecie, a to za sprawą dojazdu do schroniska górskiego na górze Fuji w Japonii, na wysokości 2.500 metrów. Rezultatem tego wyczynu było zaciągnięcie auta do służby w policji. W 1954 Type 25 BJ uzyskał nazwę Land Cruiser.

Kiedy Toyota rozpoczęła w latach '50 i '60 swoją światową ekspansję z nowym modelem, klienci w Europie i Stanach mieli już swoje wizje prawdziwych i wytrzymałych samochodów terenowych, zatem Toyota musiała skupić się raczej na takich regionach jak Bliski i Daleki Wschód oraz Afryka Południowa, gdzie poważne właściwości terenowe były mocną kartą przetargową.

W połowie lat '60 Toyota postanowiła odpowiedzieć amerykańskiemu zamiłowaniu do wyrafinowanych i komfortowych samochodów terenowych. W 1966 roku do sprzedaży wszedł Land Cruiser Station Wagon, czyli protoplasta dzisiejszego Land Cruisera V8, który dołączył do oferty obok swojego bardziej surowego brata.

Następna wersja rozwojowa powstała w 1985, kiedy Toyota połączyła możliwości terenowe standardowego Land Cruisera i komfort wersji Station Wagon. Rezultatem był Land Cruiser "Light Duty".

Od tamtego czasu do obecnej najnowszej generacji Land Cruiser ewoluował dwukrotnie - w 1996 i 2002 roku. Do dzisiejszego dnia w 188 krajach świata sprzedano ponad pięć milionów egzemplarzy samochodu.

Z okazji urodzin, Toyota postanowiła stworzyć specjlaną wersję najnowszego Land Cruisera, nazwaną 60th Anniversary, która będzie dostępna w normalnym Land Cruiserze jak i ekskluzywnej odmianie V8. Rocznicowa wersja w obu modelach zajmie najwyższe lokaty w ich cennikach, dodając do najwyższych wersji dodatkowe luksusowe wyposażenie oraz oczywiście tabliczki, upamiętniające ten szczególny rok dla Toyoty.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser
Cena podstawowa już od: 189 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Samochód ma 125 lat

auto motor i sport 0000-00-00

Nowa Toyota Corolla – znamy ceny

Nowa Toyota Corolla – znamy ceny

Aktualności 2018-12-05

Komentuj:

ReVo 2011-02-03

"był przewidziany głównie na wojsowy użytek" Poprawka "wojskowy" Wracając do artykułu to naprawdę wiekowy model.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Scala - nowy kompakt z Czech
Skoda Scala - nowy kompakt z Czech
Skoda Scala to całkiem nowy model w gamie czeskiego producenta. Zastąpi Skodę Rapid, ale wymiarami znajdzie się między nią a Octavią.