mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Już niebawem będzie można naładować samochód elektryczny podczas zakupów w Lidlu. Właściciel sieci supermarketów zamierza postawić darmowe ładowarki.

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych
Sprzedaż samochodów elektrycznych nad Wisłą to nadal nisza i nie zapowiada się rewolucja w tym temacie. W tym roku sprzedano zaledwie 200 takich samochodów. Dużo większym powodzeniem cieszą się auta z napędem hybrydowym, a także odmiany plug-in, umożliwiające doładowywanie prądu z gniazdka. Takie samochody umożliwiają jazdę na silniku elektrycznym na nieco dłuższym dystansie niż tradycyjna hybryda, bez udziału silnika spalinowego.

W najbliższym czasie Lidl zamierza zainstalować na parkingach swoich sklepów stacje szybkiego ładowania dostarczone przez firmę ABB. W tej chwili na terenie Polski znajdują się zaledwie cztery takie ładowarki: w Warszawie (przy ul. Modlińskiej i Puławskiej), w Poznaniu i przy centrum dystrybucyjnym w Gródkowie.

Plany Lidla w temacie ładowarek dla samochodów elektrycznych są bardziej ambitne. Przez najbliższe lata pojawią się kolejne stacje ładowania. Do tej pory właściciel marketów zainstalował takie urządzenia przy sklepach w Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Słowacji, Francji, Szwajcarii i na Węgrzech – w sumie jest to ponad 100 lokalizacji.

Klienci korzystający z parkingu Lidla będą mogli naładować samochody za darmo, a ładowarka o mocy 22 kW pozwoli uzupełnić baterię do 80 proc. pojemności w czasie krótszym niż pół godziny. W sam raz, żeby zrobić zakupy.

Inicjatywa Lidla nie jest pierwszą tego typu inwestycją nad Wisłą. Od jakiegoś czasu robi to również firma Greenway Infrastructure. Do tej pory podłączona urządzenia w Bielsku-Białej, Rzeszowie i Poznaniu. Do końca roku powstanie co najmniej szesnaście urządzeń, a do końca 2020 roku – około dwustu.

Nad podobnym projektem pracuje firma Lotos. W ciągu najbliższych lat wyda ponad milion euro na budowę dwunastu ładowarek pomiędzy Trójmiastem a Warszawą – przy autostradach A1 i A2. Urządzenia będą oddalone od siebie o odległość 150 km i dostarczą prąd o mocy 50 kW.

Podobne wiadomości:

Nowa generacja Nissana Leaf już za miesiąc

auto motor i sport 2017-08-03

Na prezentację Nissana Leafa nowej generacji czekamy z niecierpliwością, a tymczasem producent karmi nas kolejnymi teaserami.

Volkswagen e-Golf - cztery razy taniej, niż...

auto motor i sport 2017-09-28

W przeprowadzonym właśnie XIV Superteście Ekonomii, Volkswagen e-Golf osiągnął imponujący wynik, z zasięgiem ponad 300 kilometrów.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rejestracje nowych aut w Polsce – Grupa Volkswagena na czele
Rejestracje nowych aut w Polsce – Grupa Volkswagena na czele
Już prawie co trzeci nowy samochód rejestrowany w Polsce należy do jednej z marek Volkswagen Group Polska.