mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Loeb najlepszym rajdowcem w historii

Loeb najlepszym rajdowcem w historii

Broniący tytułu mistrzowskiego Francuz Sebastien Loeb (Citroen Xsara) odniósł 27. zwycięstwo w karierze, wygrywając w niedzielę Rajd Japonii - 11. z 16 eliminacji samochodowych mistrzostw świata. W ten sposób ustanowił rekord zwycięstw i samodzielnie prowadzi na liście najbardziej utytułowanych kierowców.

Loeb najlepszym rajdowcem w historii

Ma w dorobku o jeden triumf więcej od Hiszpana Carlosa Sainza. Na mecie Rajdu Japonii Loeb wyprzedził zaledwie o 5,6 sekundy Fina Marcusa Groenholma oraz o 2.46,5 jego rodaka Mikko Hirvonena (obaj Ford Focus).

Walka o zwycięstwo od początku toczyła się między Loebem i Groenholmem, który prowadził po pierwszym etapie z ponad dziesięciosekundową przewagą. Jednak w sobotę przed południem Fin nieoczekiwanie wypadł na żwirowe pobocze drogi na 14. odcinku specjalnym. Zanim wrócił do rywalizacji stracił do Francuza ponad 20 sekund.

Po dwóch etapach Loeb prowadził już z przewagą 25,6 s i wydawało się, że bez większych problemów odniesie zwycięstwo w imprezie. Jednak w niedzielę przed południem Groenholm z zaskakującą łatwością zmniejszał stratę do lidera, ale nie udało mu się go wyprzedzić.

"Walka była naprawdę fantastyczna, a każdy błąd bardzo dużo kosztował - powiedział na mecie Loeb. - Właściwie dzisiaj nie bardzo wiedziałem, co zrobić: czy podjąć ryzyko, czy też starać się po prostu utrzymać samochód na drodze. W końcu jechałem dość ostrożnie. 27. zwycięstwo w karierze nie było dla mnie specjalną motywacją, tak naprawdę najważniejsze jest dla mnie mistrzostwo świata".

Na pięć startów przed końcem sezonu Loeb ma w dorobku 102 punkty i w klasyfikacji MŚ kierowców wyprzedza o 33 pkt. Groenholma. Trzeci, tracąc do lidera 61 punktów, jest Hiszpan Daniel Sordo (Citroen Xsara).

23-letni Hiszpan zajął w Rajdzie Japonii siódme miejsce, ale został zdyskwalifikowany, bowiem już po zakończeniu rywalizacji komisarze Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) uznali po analizie zapisu wideo, iż na trasie 26. odcinka specjalnego złamał regulamin zawodów narażając na niebezpieczeństwo innych uczestników zawodów.

W Rajdzie Japonii wystąpił Leszek Kuzaj (Subaru Impreza), który zajął 18. miejsce, tracąc do zwycięzcy 34.17,3. Polski kierowca startując na wyspie Hokkaido zmagał się z silną grypą, ale zdobyte tam cztery punkty dały mu awans na trzecie miejsce w klasyfikacji mistrzostw świata samochodów seryjnych.

Czytaj także:

WRC: Tym razem Groenholm (2006-08-22)

Loeb nadal dyktuje warunki (2006-08-14)

Groenholm przerywa dominację Loeba (2006-06-05)

Tematy w artykule: Sebastien Loeb

Podobne wiadomości:

Peugeot może dołączyć do Dakaru w przyszłym roku

Peugeot może dołączyć do Dakaru w przyszłym...

Aktualności 2014-03-18

Debiut marzeń Loeba i Citroena w WTCC

Debiut marzeń Loeba i Citroena w WTCC

Aktualności 2014-04-14

Komentuj:

~kibic 2006-09-05

czapki z glow choc nigdy mu nie kibicowalem

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rejestracje nowych aut w Polsce – Grupa Volkswagena na czele
Rejestracje nowych aut w Polsce – Grupa Volkswagena na czele
Już prawie co trzeci nowy samochód rejestrowany w Polsce należy do jednej z marek Volkswagen Group Polska.