mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Logan do Indii

Logan do Indii

Renault podpisał umowę z hinduską firmą motoryzacyjną Mahindra&Mahindra, w wyniku której od 2007 roku oba koncerny będą wspólnie wytwarzać i sprzedawać na terenie Indii model Logan.

Obie firmy uzgodniły, iż w nowej spółce Mahindra Renault Ltd. 51% udziałów posiadać będzie strona hinduska, a pozostałe 49% Francuzi. Szacowane inwestycje z tego tytułu wyniosą 125 milionów euro.

Wg planów rozpoczęcie produkcji nastąpi w pierwszej połowie 2007 roku w fabryce firmy Mahindra&Mahindra, gdzie rocznie powstawać będzie 50 tys. sztuk Loganów. Zlokalizowanie produkcji na terenie Indii, gdzie działa już większość międzynarodowych dostawców części niezbędnych do produkcji aut, pozwoli ograniczyć koszty nawet do 50%. W Indiach wytwarzane będą Logany z kierownicą po prawej stronie, co ma zaspokoić zapotrzebowanie na tego typu wersje także z innych rynków. Na lokalnym rynku auto to będzie sprzedawane poprzez sieć dystrybucyjną hinduskiej firmy pod marką Mahindra Renault.

Umowa ta pozwoli firmie Mahindra&Mahindra, czwartemu pod względem wielkości producentowi samochodów w Indiach, który specjalizuje się głównie w autach typu SUV czy Pick-up (49-procentowy udział w tym segmencie lokalnego rynku w 2004 r.) rozszerzyć swoją gamę modelową.

Dla Renault wejście na hinduski rynek, gdzie z europejskich producentów poważniej istnieją jedynie Fiat i Skoda, jest szansą na zaistnienie na światowych rynkach. Logan będzie produkowany łącznie w sześciu krajach, oprócz Indii także w Rumunii, Rosji, Maroku, Kolumbii i Iranie.

Ponad miliard mieszkańców Indii stawia ten kraj obok Chin jako główny cel ekspansji dla koncernów motoryzacyjnych. Dodatkowo silny wzrost ekonomiczny (8% w 2004 r.) oraz dosyć duża dynamika sprzedaży nowych aut (68% od 1998 r., 1.040 tys. w 2004 r.) jest wystarczającą zachętą, by zaistnieć w znacznym stopniu na hinduskim rynku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Niemcy wprowadzają opłaty za przejazd autostradami. Pierwsze winiety kupić trzeba będzie za niecałe dwa lata.