mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Maksymalnie usportowiony Leon Cupra R

Maksymalnie usportowiony Leon Cupra R

W ślad za sukcesem handlowym 210-konnego Leóna Cupra R, SEAT podnosi stawkę, wprowadzając nową i jeszcze silniejszą, 225-konną wersję tego modelu.

SEAT wprowadził Leóna Cupra R z silnikiem o mocy 210 KM w kwietniu 2002r., zapowiadając w pierwszym roku sprzedaż na poziomie 850 sztuk. Jednak do końca 2002 r. koniecznością okazało się zwiększenie mocy produkcyjnych SEAT-a, by zaspokoić popyt budując ponad 1,550 egzemplarzy i zdobywając ponadto wiążące zamówienia na kolejne 500 sztuk. Stanowi to ponad 84-procentowy wzrost w stosunku do pierwotnej prognozy, co świadczy o dużym poziomie akceptacji dla samochodów SEAT-a o wysokich osiągach. Obecnie, dysponując 225 KM mocy, nowy León Cupra R osiąga prędkość maksymalną powyżej 240 km/h i przyspiesza od 0 do 100 km/h w niecałe 7 sekund – te wyjątkowe osiągi stawiają go na samym szczycie gamy samochodów marki SEAT.
Pomimo zwiększenia mocy, dzięki intensywnym pracom przeprowadzonym przez SEAT Sport i Centrum Techniczne SEAT-a przy opracowywaniu oryginalnego nadwozia Leóna Cupra R, dalsze modyfikacje ustawień zawieszenia nie były konieczne. Istotnie, jedyną zmianą mechaniczną są przekonstruowane łożyska piast kół.Kluczem do sukcesu Leóna Cupra R jest jego świetne zawieszenie, które zapewnia wysoki poziom przyczepności, stabilności i zdolności hamowania we wszystkich warunkach. Podobnie jak jego poprzednik, nowy León Cupra R jest konstrukcją opartą na opracowanej przez SEAT-a koncepcji “zwinnego nadwozia” (Agile Chassis) z układem Dynamic Steering Response (DSR). Modyfikacje dokonane w celu stworzenia „zwinnego nadwozia” zapewniają jeszcze szybsze reagowanie pojazdu na polecenia kierowcy.
Nowy Cupra R jest standardowo wyposażony w układ hamulcowy Brembo z czerwonymi, czterotłoczkowymi zaciskami hamulcowymi Brembo i wentylowanymi tarczami o wymiarach 323 x 28 mm z przodu i 256 x 22 mm z tyłu.
Niepowtarzalnego, wyrazistego wyglądu nadają temu modelowi jego zwarte linie, sportowe zawieszenie, duże wloty powietrza i duże koła, wyposażone w opony 225/40 na spektakularnych 18-calowych felgach ze stopów lekkich. Dodatkowe, specjalne elementy wykończenia nadwozia również przyczyniają się do niezaprzeczalnie sportowego charakteru nowego Leóna Cupra R.
Kolor czarny dominuje we wnętrzu nowego Leóna Cupra R, nadając temu modelowi elegancki, stonowany charakter. Jedynymi ustępstwami na rzecz koloru są białe tarcze zegarów, pedały i oparcie stopy w kolorze stalowym, czerwony schemat biegów na gałce dźwigni zmiany biegów oraz czerwona litera „R” naszyta na oparciach przednich foteli.
Samochód sportowy musi być również bezpieczny. Nowy León Cupra R jest standardowo wyposażony w elektroniczny system stabilizujący ESP wraz z układem wspomagania hamowania EBA (Emergency Brake Assistance), który działa automatycznie w nagłych sytuacjach, znacznie zwiększając skuteczność hamowania. Do wyposażenia standardowego należą również przednie poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, poduszki boczne oraz pasy bezpieczeństwa z pirotechnicznymi napinaczami.
Po modelu Ibiza Cupra R (Birmingham 2000) i pierwszej wersji Leóna Cupra R (Barcelona 2001), jest to trzeci produkowany seryjnie przez SEAT Sport samochód o sportowych osiągach od roku 2000, kiedy oddział ten zaczął projektować i produkować najbardziej wyrafinowane samochody SEAT tego typu. Ponadto, przed końcem roku na rynku ma znaleźć się czwarty produkt SEAT Sport – nowa Ibiza Cupra R. Ten nowy model, którego prototyp został zaprezentowany podczas ostatniego Salonu Samochodowego w Genewie, będzie pierwszym modelem SEAT Cupra oferowanym z silnikami benzynowym lub wysokoprężnym o mocy od 150 KM wzwyż.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Lexus pracuje nad opracowaniem rozwiązań, które pozwolą zminimalizować liczbę wypadków drogowych.