mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mało chętnych na używane z zagranicy

Mało chętnych na używane z zagranicy

Jak podaje Firma Eurotax, spośród 819.973 samochodów sprowadzonych w ubiegłym roku, tylko ok. 40% wyjechało na polskie drogi. Pozostała część nadal czeka na swoich nabywców

Dziwnym byłoby więc zachowanie polskich importerów, gdyby nadal zwozili zastraszające ilości samochodów, bez perspektywy ich dalszej sprzedaży. Nasycenie rynku jest zbyt duże, by znaleźć klientów na używane z Unii.

I tak jak można było przewidzieć, wzrost importu miał miejsce tylko w grudniu, kiedy to wszyscy wystraszyli się nagłym wprowadzeniem nowego podatku samochodowego, który sprawiłby, iż przywóz auta w wieku powyżej 10 lat byłby nieopłacalny. A takie auta to przecież ponad 80% wszystkich sprowadzonych. Nowy podatek wejdzie w życie najprawdopodobniej na początku III kwartału, ale będzie on "martwą" przeszkodą w imporcie, gdyż to zjawisko, jak widzimy, ginie samoistnie.

Sytuacja na rynku zaczyna się stabilizować. Na początku roku mieliśmy chętnych na promocyjne zakupy nowych samochodów. Duże rabaty, "dni otwarte" i próbne jazdy były przyczyną wzmożonego zainteresowania nowymi samochodami z 2004. U dealerów i w komisach, coraz częściej pytania dotyczą już polskich samochodów, w wieku do 5 lat. Wniosek z tego, że samochody z importu już się nam przejadły i nawet dalszy, kilkuprocentowy spadek cen samochodów najstarszych nie będzie czynnikiem decydującym o sprzedaży "okazji z importu". Do łask wrócą nasze polskie samochody używane, a nowy podatek powinien jeszcze się do tego przyczynić.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pierwsze Porsche 911 – 55 lat historii
Pierwsze Porsche 911 – 55 lat historii
27 listopada w Los Angeles odbędzie się światowy debiut ósmej generacji Porsche 911 – 55 lat po premierze pierwszej odsłony modelu. To dobry powód, by spojrzeć wstecz i przyjrzeć się siedmiu poprzednim pokoleniom 911.