mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mandaty bez funkcji edukacyjnej

Mandaty bez funkcji edukacyjnej

Teoretycznie kara za popełnione wykroczenie powinna być nauczką i spowodować, że osoby, które otrzymały w przeszłości mandaty zmienią swój styl jazdy i zaczną przywiązywać większą wagę, chociażby do ograniczeń prędkości. Ale czy tak jest naprawdę?

Mandaty bez funkcji edukacyjnej
Tylko 28% pytanych kierowców twierdzi, że zawsze jeździ zgodnie z przepisami (TNS Pentor 2011). Aż 92% badanych otrzymało co najmniej jeden mandat za przekroczenie prędkości w ciągu 3 lat poprzedzających badanie, z czego 5% otrzymało więcej niż 3 mandaty. Wyniki badania wskazują na to, że niekoniecznie spełniają one rolę edukacyjną, i mimo ich otrzymywania, kierowcy nie zmieniają swoich przyzwyczajeń za kółkiem.

Wśród osób z mandatami jest mniejszy odsetek tych, którzy twierdzą, że zawsze jeżdżą ostrożnie i uważnie. Podobnie jak deklarujących jazdę zawsze zgodnie z przepisami, a także tych, którzy dostosowują swoją prędkość do innych kierowców. Znacznie częściej mają oni w zwyczaju przyspieszanie na pomarańczowym świetle, by zdążyć przejechać jeszcze przed czerwonym oraz wyprzedzanie innych kierowców. Częściej od innych decydują się na jazdę w złych warunkach pogodowych oraz deklarują jazdę szybką i dynamiczną (53% posiadaczy mandatów w stosunku do 36% osób bez mandatu). Częściej też zdarza im się jechać nawet bardzo szybko, pod warunkiem, że pozwalają na to warunki na drodze.

Generalnie posiadacze mandatów są pewniejsi siebie i rzadziej odczuwają stres za kierownicą, częściej za to twierdzą, że nie boją się szybkości i wychodzą z założenia, że można jechać szybko, a zarazem bezpiecznie. Panuje wśród nich w dużej mierze przekonanie, że nie ma kierowcy, który jeździłby zawsze w sposób całkowicie zgodny z przepisami. Częściej niż pozostali stwierdzają, że znaki z ograniczeniami prędkości nie zawsze są ustawione w odpowiednich miejscach, stąd zapewne liczne przypadki jej przekraczania.

W kwestii ustępowania na drodze innym uczestnikom ruchu nie widać istotnych różnic między tymi, którzy otrzymali mandat, a tymi, którzy go nie mają. Podobnie z kontrolowaniem stanu technicznego samochodu. Natomiast tendencja do zapinania pasów za każdym razem, gdy wsiada się do auta jest wśród osób mających na swoim koncie mandaty mniejsza. Częściej też zdarza im się rozmawiać przez telefon komórkowy w czasie jazdy. Podobnie wygląda kwestia palenia papierosów i jedzenia podczas prowadzenia samochodu.

Czy więc mandaty niczego nie uczą? Co zdaniem kierowców jest większą motywacją do przestrzegania przepisów drogowych? Osoby, które w ostatnich kilku latach otrzymały mandaty najczęściej stwierdzały, że kary pieniężne owszem, mogą być skutecznym motywatorem, ale pod warunkiem, że znacznie mocniej uderzą w nasze portfele. Często wskazywano także konfiskatę prawa jazdy za znaczne przekroczenie prędkości, lepszą egzekucję kar (brak możliwości wręczenia łapówki) oraz większe kary w postaci punktów karnych. Dalej na liście znalazł się fakt bycia świadkiem wypadku oraz świadomość tego, że można wyrządzić krzywdę innym oraz sobie. Z badania wynika też, że istotny wpływ na zmianę stylu jazdy na bardziej rozważny ma bezpośredni udział kierowcy w wypadku.

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Policja zaostrza walkę z piratami - sypią się mandaty

Policja zaostrza walkę z piratami - sypią się...

Aktualności 2018-12-11

Komentuj:

mandatomnie 2013-02-25

W samym Lublinie to było, i chociaż nie pochwalam, to trochę rozumiem ... Całe szczęście są jeszcze inne, legalne sposoby walki z mandatami o fotoradarami. Tym wszystkim, którzy nie lubią płacić za mandaty - zarówno do ITD, jak i Straży Miejskich, zapraszam na nowo powstałą stronę mandatomnie.pl. Znajdziecie tam sporo ciekawych sposobów na uniknięcie lub uchronienie się przed zapłaceniem mandatu. Jeśli informacji będzie mało, zawsze można napisać i zapytać do administratora. Polecam !

~LucasW 2013-02-23

Mieszkam na stałe w UK, jeżdżę po europie, także mam dobre porównanie. W Polsce jest na prawdę sporo bezsensownych ograniczeń prędkości na drodze, czy to za bardzo ograniczających czy to ustawianych w miejscach bezpiecznych. Nie dziwię się, że polscy kierowcy nie wytrzymują...

~Grzegorzw 2013-02-14

Wczoraj przeczytałem że spłonął foto radar chyba gdzieś na Lubelszczyźnie. No lepiej późno niż wcale.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Scala - nowy król kompaktów
Skoda Scala - nowy król kompaktów
Skoda zaprezentowała oficjalnie swój najnowszy model Scala. Należący do klasy kompaktów model mocno zamiesza na rynku.