1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Marczyk i Gospodarczyk wygrywają 78. Orlen Rajd Polski

Marczyk i Gospodarczyk wygrywają 78. Orlen Rajd Polski

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, siedząc za kierownicą Skody Fabia Rally2 evo, zwyciężyli w 78. Orlen Rajdzie Polski. Polacy okazali się bezsprzecznie najlepszą załogą w 4. rundzie cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy.

Marczyk i Gospodarczyk wygrywają 78. Orlen Rajd Polski

78. Orlen Rajd Polski stanowił 4. rundę sezonu Rajdowych Mistrzostw Europy oraz 3. rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Na trasach w okolicach Mikołajek pojawiła się cała czołówka cyklu ERC oraz wyjątkowi goście z mistrzostw świata – Mikołaj Marczyk oraz Szymon Gospodarczyk. Załoga Orlen Team od początku uznawana była za głównych faworytów do zwycięstwa w jednym z najstarszych rajdów samochodowych świata.

Siedząc za kierownicą Skody Fabia Rally2 evo, Marczyk i Gospodarczyk rozpoczęli imprezę od mocnego uderzenia na piątkowym odcinku kwalifikacyjnym Baranowo, gdzie osiągnęli 2. czas w stawce. Następnie nadeszła pora na pierwszą próbę rajdu – superoes Mikołajki Arena – gdzie duet Orlen Team był 4., ale stracił do zwycięzców tylko niecałą sekundę. W sobotę Marczyk i Gospodarczyk zaatakowali, wygrywając tego dnia aż pięć odcinków specjalnych. To pozwoliło im objąć prowadzenie z przewagą ponad 20 sekund nad Szwedami Tomem Kristenssonem i Andreasem Johanssonem.
 
Finałowy dzień rywalizacji – czyli niedziela – stał już wyłącznie pod znakiem kontroli tempa i utrzymywania wysokiego poziomu koncentracji. Załoga Orlen Team bardzo umiejętnie zarządzała wypracowaną wcześniej przewagą i ostatecznie odniosła zwycięstwo w 78. Orlen Rajdzie Polski. To pierwsze zwycięstwo Marczyka i Gospodarczyka w Mikołajkach w klasyfikacji generalnej. Do tej pory dwukrotnie wygrali ten rajd w klasyfikacji RSMP. Rajd Polski to wyjątkowa impreza dla Marczyka – tam zakochał się w rajdach, tam zadebiutował na poziomie mistrzostw Europy, tam wygrał pierwszy oes w ERC, tam pierwszy raz stanął na podium w klasyfikacji generalnej – wreszcie, tam wygrał też swój pierwszy rajd w najstarszym cyklu świata.

- Wygrywamy 78. Orlen Rajd Polski. To jest dla mnie wyjątkowa chwila i dowód na to, że droga rozwoju, którą obraliśmy i którą realizujemy, jest właściwa. Po latach zbierania doświadczenia czułem, że jesteśmy w stanie połączyć tu w Mikołajkach „wszystkie kropki w całość” – mówił na mecie rajdu Mikołaj Marczyk.
 
- Doświadczenie, dobry opis, prędkość – połączyliśmy to i udowodniliśmy, że na arenie międzynarodowej możemy być bardzo szybką i kompletną załogą. Kiedy nabierzemy więcej doświadczenia w mistrzostwach świata, też będziemy tam wygrywać – wierzę w to bardzo mocno. Nasza droga rozwoju działa. To jest dzień satysfakcji, dzień na radość dla nas, dla zespołu, dla kibiców. Po dziewięciu latach wygrana w Rajdzie Polski znów dla polskiej załogi – podsumował kierowca Orlen Team.

- Wymarzona meta i wymarzony wynik w 78. Orlen Rajdzie Polski. Po dziewięciu latach polska załoga znów tu wygrywa. Kiedyś wygrywali ten rajd Kajetan Kajetanowicz z Jarosławem Baranem czy Krzysztof Hołowczyc z Łukaszem Kurzeją – teraz na tej liście pojawią się także nasze nazwiska – to wielkie szczęście i duma – twierdził na mecie imprezy Szymon Gospodarczyk.
 
- Nie obyło się bez problemów. Po drugim przejeździe odcinka Mikołajki MAX chłodnica była zaklejona błotem, samochód zaczął się gotować... udało się uratować sytuację w ostatniej chwili. Ostatnie dwa odcinki jechaliśmy z duszą na ramieniu – nie wiedzieliśmy czy ten silnik przetrwa. Wygrywamy rajd – to naprawdę wspaniałe uczucie. To przecież najważniejsza impreza motorsportowa w kraju – zakończył pilot Mikołaja Marczyka.
 
Teraz na załogę Orlen Team czeka zasłużony odpoczynek. Kolejnym startem Polaków w Rajdowych Mistrzostwach Świata będzie 12. Rajd Estonii, który odbędzie się w dniach 14-17 lipca w okolicach Tartu.


Podobne wiadomości:

Skoda Afriq, czyli rajdowy Kamiq. Nowy projekt studentów Skoda Academy

Skoda Afriq, czyli rajdowy Kamiq. Nowy...

Aktualności 2022-05-26

Światowa premiera elektrycznej Skody Enyaq Coupe iV

Światowa premiera elektrycznej Skody Enyaq...

Premiery 2022-02-03

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!