1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Mazda CX-60 z hybrydą i 6-cylindrowymi silnikami

Mazda CX-60 z hybrydą i 6-cylindrowymi silnikami

Nowa Mazda CX-60 wchodzi na europejski rynek z pierwszym modelem o napędzie hybrydowym plug-in. Oprócz tego do napędu posłużą nowe 6-cylindrowe silniki spalinowe.

Mazda CX-60 z hybrydą i 6-cylindrowymi silnikami

Nowa flagowa Mazda to najważniejszy w gamie model debiutujący w obecnej dekadzie. Dynamiczna stylistyka nowej Mazdy CX-60 PHEV zaprojektowana została w duchu projektowania Kodo. Dodajmy, że CX-60 to pojazd typu SUV z silnikiem z przodu i napędem na tylne koła.

W nowym modelu Mazda chce mocniej zaznaczyć swoje aspiracje do segmentu aut luksusowych, stąd elegancki wystrój wnętrza, najwyższej jakości materiały i elementy dysharmonii, które łączą różne materiały i tworzywa, takie jak drewno klonowe, skóra Nappa, unikalnie opracowane japońskie tkaniny i chromowane detale. Obróbka elementów wykończeniowych z drewna klonowego odzwierciedla japońską estetykę Hacho – asymetryczną równowagę lub celową nierówność. Różnorodne wzory i faktury tkanin reagują na zmiany światła, a japońska technika szycia zwana Kakenui tworzy „wiszące ściegi”, w których przestrzenie między warstwami wykończenia odsłaniają materiał znajdujący się pod spodem.

Technologie zorientowane na człowieka to m.in. system dostosowywania optymalnej pozycji za kierownicą, który rozpoznaje osobę siedzącą na fotelu kierowcy i automatycznie dopasowuje pozycję fotela, ustawienia kierownicy, lusterek, wyświetlacza HUD, a nawet parametry systemów audio i klimatyzacji – do budowy ciała i osobistych preferencji kierowcy.

Nowa Mazda CX-60 wkracza na europejski rynek z napędem pełnej hybrydy z ładowaniem akumulatora trakcyjnego ze źródeł zewnętrznych, który łączy czterocylindrowy silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa Skyactiv-G o pojemności 2,5 litra z dużym silnikiem elektrycznym o mocy 100 kW i wydajnym akumulatorem o pojemności 17,8 kWh. Takie połączenie generuje systemową moc 327 KM/241 kW i maksymalny moment obrotowy 500 Nm sprawiając, że jest to najsilniejsza seryjna Mazda, jaka została kiedykolwiek wyprodukowana. Mazda CX-60 PHEV imponuje doskonałymi osiągami, przyspieszając w zakresie 0-100 km/h w zaledwie 5,8 s. Mazda CX-60 e-Skyactiv PHEV umożliwia przejechanie dystansu 63 km w trybie napędu czysto elektrycznego, przy prędkościach do 100 km/h.

Nowa Mazda CX-60 oparta jest na opracowanej przez markę skalowanej, wielofunkcyjnej architekturze Skyactiv (Skyactiv Multi-Solution Scalable Architecture), która obejmuje liczne modyfikacje dla zapewnienia znakomitych własności dynamicznych. Ulepszenia te obejmują zwiększoną sztywność nadwozia, dzięki której kierowca jest w stanie odczuwać reakcje samochodu bez żadnych opóźnień; siedzenia, które jeszcze bardziej ułatwiają wszystkim osobom utrzymywanie naturalnej równowagi ciała podczas jazdy; zawieszenie, które stabilizuje zachowania kinetyczne samochodu, a także unikatowy, zastosowany przez Mazdę system kontroli zachowania kinematycznego pojazdu KPC (Kinematic Posture Control).

Dzięki umieszczeniu akumulatora wysokiego napięcia pomiędzy przednią a tylną osią i w miejscu możliwie najniższym, pod podłogą nadwozia, nowa Mazda CX-60 PHEV odznacza się szczególnie niskim położeniem środka ciężkości. Fakt ten, w połączeniu ze stałym napędem na cztery koła z przeniesieniem siły napędowej pomiędzy osiami poprzez wał pędny składa się na lepszą charakterystykę prowadzenia tego auta, dorównującą najlepszym modelom segmentu premium.

Mazda CX-60 wyposażona jest w liczne nowoczesne rozwiązania technologiczne, jak: funkcja nieograniczonej widoczności See-Through View, czyli nowa generacja kamer 360 stopni, która poprawia widoczność podczas jazdy z niskimi prędkościami, funkcja wykrywania pieszych SBS, funkcja zapobiegania niekontrolowanemu opuszczeniu toru jazdy (Emergency Lane Keeping); tempomat adaptacyjny i-ACC i funkcja ostrzegania przed ryzykownym wysiadaniem z samochodu pod koła nadjeżdżającego z tyłu pojazdu BSM.

Bogato wyposażona Mazda CX-60 PHEV o mocy 327 KM, której standardowa specyfikacja Prime-Line obejmuje m.in.:

  • reflektory LED ze spryskiwaczami,
  • fabryczną nawigację satelitarną,
  • tempomat,
  • felgi 18”,
  • pakiet systemów bezpieczeństwa i-Activsense,
  • bezprzewodowy interfejs Apple CarPlay i Android Auto,
  • automatyczną przekładnię i napęd na wszystkie koła,

będzie dostępna w leasingu Mazda Finance od 2050 zł netto miesięcznie przy 15 proc. wpłaty własnej i finansowaniu na 36 miesięcy z rocznym przebiegiem 20 tys. km. Cennik Modelu CX-60 zaczyna się od kwoty 229 900 zł, a dealerzy rozpoczną przedsprzedaż już od 9 marca z dostawą pierwszych samochodów po wakacjach. Dla lojalnych klientów w ramach przedsprzedaży, Mazda Motor Poland przygotowała ofertę specjalną, a dodatkowo na pierwsze osoby, które do 21 marca zamówią nową Mazdę CX-60 czeka pula 60 samochodów z możliwością odbioru w pierwszej kolejności.

Wprowadzając na rynek CX-60 PHEV, Mazda robi ważny krok w kierunku realizacji swoich ambicji, aby do 2050 r. stać się firmą całkowicie neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. W najbliższych latach Mazda będzie kontynuować rozwój elektryfikacji napędu w szerokiej gamie nowych modeli. Mazda MX-30 REV połączy w pełni elektryczny napęd z generatorem zasięgu, napędzanym silnikiem Wankla, co zapewni wydłużony zasięg. W 2023 r. firma wprowadzi na rynek nowy model, większy niż CX-60 i wyposażony w trzy rzędy siedzeń.

W ciągu najbliższych trzech lat Mazda wprowadzi na rynek w sumie pięć nowych produktów zelektryfikowanych, wykorzystujących architekturę platformy opartej na wieloformatowych rozwiązaniach. Po 2025 r. firma wprowadzi na rynek nową architekturę Skyactiv EV Scalable Architecture – unikatową technologię, która pozwoli Maździe na efektywne budowanie samochodów elektrycznych różnej wielkości przy użyciu jednej wspólnej platformy.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Mazda
Tematy w artykule: Mazda napęd hybrydowy premiera

Podobne wiadomości:

Lamborghini Huracan Tecnica, czyli cywilne STO

Lamborghini Huracan Tecnica, czyli cywilne...

Aktualności 2022-04-14

Honda Civic Type R – oficjalna premiera

Honda Civic Type R – oficjalna premiera

Premiery 2022-08-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!