mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > McRea prowadzi, Hołek dobrze

McRea prowadzi, Hołek dobrze

31 grudnia rozpoczął się 27 Rajd Dakar. Z Barcelony w Hiszpanii przez Maroko, Mauretanię, Mali i Senegal, aż po metę w Dakarze kierowcy motocykli, quadów, aut terenowych i ciężarówek mają do pokonania ponad 9 tysięcy kilometrów.

McRea prowadzi, Hołek dobrze

Po trzydniowych procedurach administracyjnych i technicznych, w których musieli wziąć udział wszyscy startujący i ich ekipy serwisowe, w piątek rozegrany został pierwszy etap rajdu - prolog na plaży pod Barceloną. Była to pierwsza okazja dla 249 motocyklistów, 167 załóg samochodów i 70, zazwyczaj trzyosobowych, ekip ciężarówek do "rozgrzewki" przed afrykańskimi zmaganiami. W rajdzie nie zabrakło Polaków z zespołu Orlen Team: Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora na motocyklach KTM oraz Krzysztofa Hołowczyca z pilotem Jean-Marc Fortinem na Mitsubishi Pajero.

Zgodnie z przewidywaniami, na pierwszym oesie zwycięzcą w kategorii motocykli został Francuz David Fretigne na maszynie Yamaha. Krótki bo jedynie 6-kilometrowy oes dwaj polscy motocykliści zakończyli na 18 (Dąbrowski) i 29 (Czachor) miejscu. Natomiast wśród aut, na rozoranym i trudnym nawet dla czteronapędowców torze, niespodziwanie wygrał amerykanin Robby Gordon. Członek teamu Volkswagena wyprzedził między innymi weterana Dakaru, japończyka Masuokę w nie mniej zasłużonym dla historii rajdu Mitsubishi. Hołowczyc, również zasiadający za kierownicą Pajero, zaczął ostrożnie i uplasował się na 35 miejscu.

Kolejny dzień to 920 kilometrów "dojazdówki". Uczestnicy jadąc regularnymi drogami dotarli do Granady, gdzie rozegrany został kolejny, krótki odcinek. Na 10-kilometrowej próbie rozegranej na poligonie wojskowym dał o sobie znać kurz i piach, którego będzie już tylko przybywać w trakcie zmagań w Afryce.

Tu swą klasę pokazał Colin McRae. Szkot, debiutujący w Dakarze, jadąc nowym Nissanem, wyprzedził o 6 sekund zeszłorocznego triumfatora, Belga Stephane'a Peterhansela. Trzecie miejsce zajął kolejny rajdowiec Ari Vatanen, także w Nissanie.
Polsko-belgijska załoga Hołowczyc-Fortin w barwach Orlen Teamu zajęła wysoką 23 pozycję (wśród debiutantów drugą po McRea). Motocykliści, Czachor i Dąbrowski zostali sklasyfikowani odpowiednio na 37 i 19 pozycji. Ogólnie, po dwóch próbach czasowych, nasi reprezentanci w Dakarze są na 29 (Hołowczyc-Fortin), 12 (Dąbrowski) i 28 (Czachor) miejscu.

Dziś, po nocnej przeprawie promowej uczestnicy 27 Rajdu Dakar zawitali na "czarny ląd". Pierwszy, 666-kilometrowy odcinek w Maroku, rozpoczyna prawdziwą przygodę z pyłem, piachem i skwarem pustyni. Po sześciu kolejnych oesach w Mauretanii, dwóch w Mali i dwóch w Senegalu, Rajd dobiegnie końca w Dakarze, 16 stycznia. Do tego czasu możemy spodziewać się jeszcze wielu zmian w stawce i wielu okazji dla Polaków z Orlen Teamu na uzyskanie jak najlepszych wyników.


Najświeższe informacje:

Gęsta mgła uniemożliwiła loty śmigłowców sanitarnych zabezpieczających trasę rajdu. W związku z tym odwołano odcinek specjalny w Maroku. Na razie wstrzymano start motocyklistów, oczekuje się na decyzję co do innych klas.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Car of the Year 2019 – znamy finalistów
Car of the Year 2019 – znamy finalistów
Organizatorzy plebiscytu Car of the Year opublikowali już listę siedmiu modeli, które przeszły do finału tegorocznej edycji.