mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Medale od Prezydenta

Medale od Prezydenta

Jacek Czachor, Marek Dąbrowski i Krzysztof Hołowczyc zostali odznaczeni krzyżami zasługi RP przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Na 55-lecie PZM medale dostali również działacze związku.

Medale od Prezydenta
Podczas piątkowego spotkania w Pałacu Prezydenckim działacze i pracownicy PZM otrzymali z rąk prezydenta wysokie odznaczenia państwowe. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został prezes PZM Andrzej Witkowski. Krzyż Oficerski OOP otrzymał Józef Serdyński, a Krzyże Kawalerskie Jan Leśniak, Henryk Śródecki i Krzysztof Tutak. Wśród odznaczonych krzyżami zasługi znaleźli się także zawodnicy Orlen Team - Krzysztof Hołowczyc, Marek Dąbrowski i kapitan ekipy startujące w rajdzie Dakar Jacek Czachor.

Zwracając się do odznaczonych Aleksander Kwaśniewski podkreślił rolę, jaką odgrywa związek w rozwoju i promocji sportu motorowego, szerzeniu kultury motoryzacyjnej i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. "Wspaniałe tradycje, dorobek i osiągnięcia Polskiego Związku Motorowego sprawiły, że z przyjemnością i satysfakcją objąłem patronat nad obchodami jubileuszu waszej organizacji" - podkreślił prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych działaczom i pracownikom PZM.

Andrzej Witkowski dziękując w imieniu odznaczonych przypomniał historię Polskiego Związku Motorowego i postać swego poprzednika Romana Macieja Pijanowskiego, który przez 33 lata kierował związkiem, pełniąc jednocześnie przez szereg lat funkcję wiceprezydenta Międzynarodowej Federacji Samochodowej. Jego energicznej działalności związek zawdzięcza swój dzisiejszy kształt - Roman Pijanowski umiejętnie połączył działalność komercyjną i sportową PZM, dzięki czemu związek stał się organizację niezależną finansowo, prowadząc działalność statutową z dochodów własnych.

Polski Związek Motorowy powstał z połączenia dwóch organizacji o kilkudziesięcioletnich tradycjach - Automobilklubu Polski i Polskiego Związku Motocyklowego. 29 stycznia 1950 roku obradujące równolegle walne zgromadzenia delegatów tych organizacji podjęły uchwały o likwidacji stowarzyszeń. Dzień później, już wspólnie, działacze przyjęli uchwałę o powołaniu Polskiego Związku Motorowego i jego statut.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
Równo 15 lat temu Volkswagen zaprezentował pierwszą wielkoseryjną dwusprzęgłową skrzynię biegów DSG.