1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Mercedes-AMG GT jako safety car Formuły 1

Mercedes-AMG GT jako safety car Formuły 1

Dla fanów Formuły 1 to znajomy widok: gdy na torze dojdzie do wypadku albo warunki pogodowe nie są sprzyjające, Mercedes-AMG bezpiecznie przewodzi kolumnie bolidów Formuły 1. Tak jest od 25 lat.

Mercedes-AMG GT jako safety car Formuły 1

Ale nie tylko Mercedes jest symbolem bezpieczeństwa w Formule 1, bo już od 20 lat za kierownicą oficjalnego samochodu bezpieczeństwa F1 zasiada Bernd Mayländer. Nawet kolorystyka pojazdu – srebrny lakier z czarnym dekorem – pozostawała dotąd bez zmian.

Sezon 2020 przynosi jednak nowe barwy: 2 lipca 2020 roku 585-konny Mercedes-AMG GT w roli samochodu bezpieczeństwa trafił na tor wyścigowy w nowym wydaniu, które wspiera kampanię Formuły 1 „WeRaceAsOne”. Tęczowe grafiki po bokach i na masce symbolizują zaangażowanie świata sportu w różnorodność oraz integrację.

W Austrii Formuła 1 powróciła na tor. Okazja ta posłużyła do wyrażenia podziękowania ludziom na całym świecie za ich siłę i odporność w walce z globalną pandemią COVID-19. Jednocześnie królowa motorsportu zademonstrowała jedność w starciu z rasizmem i swoje zaangażowanie na rzecz zniesienia nierówności w Formule 1 – na wszystkich bolidach i na torze pojawiły się tęczowe grafiki oraz hashtag #WeRaceAsOne. Wybór padł na tęczę, ponieważ stała się ona międzynarodowym symbolem łączenia społeczności.

Poza kampanią „WeRaceAsOne” na masce samochodu bezpieczeństwa FIA F1 pojawiło się wezwanie „Drive Safely” (z ang. jedź bezpiecznie) – to zwrot do fanów wyścigów, przypominający im, by zawsze jeździli w sposób ostrożny i rozważny.

„Służbowy” wóz Bernda Mayländera zdobi również hashtag #PurposeDriven (z ang. celowa jazda). Jego zadaniem jest promowanie zaangażowania organizacji FIA (Fédération Internationale de l'Automobile) w bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój, równość płci oraz różnorodność, a także zwracanie uwagi na działania FIA na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Z technicznego punktu widzenia oficjalny samochód bezpieczeństwa Formuły 1 pozostaje bez zmian: koncepcja umieszczonego z przodu, tuż przed kabiną silnika i skrzyni biegów przy tylnej osi (układ transaxle), mocny 4-litrowy silnik V8 biturbo, wyrafinowany projekt podwozia, rozbudowana aktywna aerodynamika i inteligentna lekka konstrukcja stanowią podstawę dla wyjątkowo dynamicznych wrażeń z jazdy.

Lista opcjonalnych elementów obejmuje pakiet torowy AMG z systemem ochrony w obliczu dachowania oraz ceramiczny, wysokowydajny kompozytowy układ hamulcowy. AMG GT R jest perfekcyjnie przygotowany do swojego niełatwego zadania w topowej klasie sportu motorowego. Wymagania FIA wobec oficjalnego samochodu bezpieczeństwa Formuły 1 są niezmiennie wysokie: musi być on w stanie utrzymać wysoką minimalną prędkość, aby chronić opony i hamulce bolidów przed wystudzeniem, a ich silniki – przed przegrzewaniem. Przy prędkości maksymalnej 318 km/h i sprincie od 0 do 100 km/h w 3,6 sekundy AMG GT R nie ma z tym jednak żadnych problemów.

Obok samochodu bezpieczeństwa swoją służbę w Formule 1 pełni Mercedes-AMG C 63 S Kombi – oficjalny samochód medyczny Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA, który również wyróżnia się nowym designem. Jego zadaniem jest pomoc w nagłych wypadkach.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mercedes AMG GT
Mercedes AMG GT
Cena podstawowa już od: 428 700 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr. coupe-3dr. hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Mercedes-AMG GT Black Series – oficjalna premiera

Mercedes-AMG GT Black Series – oficjalna...

Aktualności 2020-07-17

Nowy Mercedes eVito Tourer w Polsce

Nowy Mercedes eVito Tourer w Polsce

Aktualności 2020-08-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Energia elektryczna jako opłata za parkowanie
Energia elektryczna jako opłata za parkowanie
Nissan daje klientom jeszcze jeden powód, aby pokochali swoje samochody elektryczne: możliwość płacenia za parkowanie prądem. Na razie jeszcze - niestety - nie u nas.