mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Meriva - kompaktowy Van Opla

Meriva - kompaktowy Van Opla

Model wypełniający lukę między Agilą a Zafirą

Meriva - kompaktowy Van Opla

Pomysłowa umiejętność przeobrażania się, przestronne wnętrze i ujmujący design przy niezbyt dużych wymiarach zewnętrznych. Zgodnie z tą receptą na osiągnięcie sukcesu zaprojektowano Opla Meriva, który swoją światową premierę będzie świętował w Paryżu pod koniec września. Od stycznia 2003 roku auto ma być produkowane w hiszpańskiej Saragossie.

Nowy model Opla powstał na bazie studyjnego modelu – Concept M prezentowanego w marcu w Genewie.

Nowa Meriva będzie początkowo oferowana z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi

o pojemności od 1,6 do 1,8 litra (55 kW/75 Km do 92 kW/125 KM). Jej najważniejszą cechą jest rewolucyjny system tylnych foteli. Jako pojazd pięciomiejscowy, mniejszy brat Zafiry ma w tylnym rzędzie trzy fotele. Po usunięciu jednego z nich, Meriva przeistacza się w wyjątkowo przestronny samochód czteroosobowy, w którym wszyscy pasażerowie mają do dyspozycji tyle samo przestrzeni, ile w średniej wielkości sedanie.

Jeżeli potrzebna jest większa przestrzeń bagażowa, w kilka chwil można przesunąć obydwa tylne fotele do przodu lub całkowicie je złożyć. Trzeci fotel jest w tej konfiguracji w pełni złożony.

To pomysłowe rozwiązanie uwzględnia fakt, że kompaktowe vany są najczęściej wykorzystywane przez jedną lub dwie osoby, a bardzo rzadko przez więcej niż cztery. Podstawą wyjątkowej elastyczności Opla Merivy jest rozstaw osi wynoszący 2630 milimetrów, niemal tyle, ile w Zafirze (2694 mm). Jednak różnica pomiędzy gabarytami obydwu pojazdów jest znacząca. Przy długości 4042 mm, Meriva jest o 27,5 centymetra krótsza od „większego brata”.

Opel Meriva skonstruowany został dzięki pracy inżynierów z Rüsselshaim oraz Sao Paulo w Brazylii, gdzie znajduje się Centrum Konstrukcji i Działań Technicznych GM. W Brazylii auto sprzedawane będzie jako Chevrolet Meriva i będzie różniło się wyposażeniem dostosowanym do odmiennych oczekiwań południowoamerykańskich klientów.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
W Tychach rusza produkcja silnika Grupy PSA
W Tychach rusza produkcja silnika Grupy PSA
Groupa PSA rozpoczyna w fabryce w Tychach produkcję trzycylindrowego silnika benzynowego Turbo PureTech.