mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Milionowa Fabia

Milionowa Fabia

Dzisiejszego dnia z taśm montażowych czeskiej fabryki Skody w Mladej Boleslaw zjechał milionowy egzemplarz Skody Fabii.

Fabia należy do najważniejszych modeli Skody. Obecnie aż 60% produkowanych modeli to właśnie Fabia w różnych wersjach nadwozia. Swoją karierę ten kompaktowy model rozpoczął 14 września 1999, kiedy to miał swoją światową premierę podczas międzynarodowej wystawy samochodowej we Frankfurcie. Już w następnym roku podczas targów paryskich pojawiła się wersja kombi Fabii, a w 2001 roku w Genewie wersja sedan. Z całkowitej liczby wyprodukowanych Fabii 622 tysiące stanowią wersje hatchback, 300 tysięcy kombi, 76 tysięcy sedany i 2 tysiące różne specjalne edycje Skody Fabii. Produkcja tego modelu przeprowadzona jest w fabryce Mlada Boleslaw w Czechach, w Solomonowo na Ukrainie oraz w bośniackim Sarajewie.

Jubileuszowym egzemplarzem, który zjechał z linii produkcyjnej o 10.00, była srebrna Skoda Fabia RS, która została zamówiona przez klienta z Wielkiej Brytanii. Wersja ta posiada silnik wysokoprężny o mocy 96 kW w połączeniu z sześciobiegową skrzynią biegów. W wyposażeniu znalazły się m.in. xenonowe światła, dwie przednie i dwie boczne poduszki powietrzne, system stabilizacji toru jazdy ESP, specjalne siedzenia sportowe oraz wiele innych optycznych elementów zarówno zewnętrznych jak i wewnątrz kabiny.

Z okazji tego wydarzenia prezes zarządu Skody Vratislaw Kulhanek powiedział: "Cieszę się bardzo, że nasza milionowa Fabia trafiła do klienta brytyjskiego, nie tylko z powodu, iż ten kraj zalicza się do naszych największych rynków. Wielka Brytania jest przykładem kraju, w którym transformacja naszej marki dokonała się najbardziej wyraźnie. W 1991 roku Skoda była marką, z której często sobie żartowano na Wyspach, dzisiaj jesteśmy już w pełni respektowani i zaliczani do największych producentów w branży samochodowej".

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak przygotować samochód do zimy?
Jak przygotować samochód do zimy?
Większość kierowców przygotowanie auta do zimy rozumie przez zmianę opon na zimowe. Tymczasem obowiązków jest więcej.