1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Milionowy Seat Leon wyjeżdża na drogi

Milionowy Seat Leon wyjeżdża na drogi

Seat wyprodukował niedawno milionowy egzemplarz Seata Leona trzeciej generacji, która jest obecna na rynku od 7 lat. Tymczasem nadchodzi nowa generacja modelu.

Milionowy Seat Leon wyjeżdża na drogi
Seat Leon to najczęściej kupowany model hiszpańskiej marki. W obecnej wersji został zaprezentowany podczas salonu samochodowego w Paryżu w 2012 roku, a wkrótce potem trafił na rynek. Leon szybko stał się najlepiej sprzedawanym pojazdem marki, pokonując dominującą przez ostatnie 30 lat Ibizę. W Polsce Leon od lat pozostaje bestsellerem Seata.

Seat Leon – od 1999 roku

Pierwszą generacja Seata Leona przedstawiono w październiku 1999 r., a od tego czasu powstały jeszcze dwie kolejne generacje modelu. Najnowszą wersję zaprojektowano, opracowano i wyprodukowano w Martorell przy użyciu modułowej platformy MQB Grupy Volkswagen.

Przy produkcji najnowszego Leona wdrożono nowe, wyższe standardy jakości, które wkrótce zaczęły obowiązywać w całej Grupie Volkswagena. Odnowiony model to również 1600 nowych miejsc pracy w fabryce i ponad 6000 wśród  dostawców i podwykonawców.

– Leon, a w szczególności jego trzecia generacja, jest filarem naszej marki. To najbardziej znany i ceniony model Seata przez klientów na wszystkich pięciu kontynentach. Pojazd stał się siłą napędową przemiany naszej firmy, a ponadto przyczynił się do rekordu sprzedaży z 2018 roku, kiedy to klientom dostarczyliśmy aż 517 600 naszych samochodów – mówi Prezes Seata, Luca de Meo.

Samochód, który odmienił Seata

Sukces Leona wpłynął bezpośrednio na wizerunek całej marki i przekształcił ją zarazem pod względem komercyjnym, jak i finansowym. Z początku mało popularny model, który w roku swojej premiery przyniósł marce straty w wysokości 149 mln euro, z czasem stał się flagowym pojazdem Seata, znacznie zwiększającym jego roczne przychody (zysk z jego sprzedaży po opodatkowaniu wyniósł w 2018 r. 294 mln euro).

Leon odegrał kluczową rolę w zwiększeniu udziału sprzedaży w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii, gdzie popyt na samochody Seata wzrósł od 2012 r. odpowiednio o ok. 70 proc. i 60 proc. Od początku 2019 roku pozostaje najlepiej sprzedającym się modelem hiszpańskiej marki, przekładając się na jedną czwartą wszystkich sprzedanych przez Seata samochodów.

Leon cieszy się ogromną popularnością także w Polsce. Od połowy 2013, kiedy trzecia generacja modelu zaczęła wyjeżdżać na rodzime drogi, zarejestrowano 24 600 nowych Seatów Leonów.   

Seat Leon był też pierwszym samochodem w swoim segmencie, który wyposażono w charakterystyczne reflektory, wykonane w technologii LED, które wraz z dynamicznymi tłoczeniami na karoserii nadały mu sportowego charakteru. Stopniowe wdrażanie najnowszych technologii, takich jak Full Link, czy ostatnio zaimplementowany cyfrowy kokpit i bezprzewodowa ładowarka, zapewniły klientom łączność i wygodę wewnątrz pojazdu.

Pierwotnie Seat zaprezentował kompaktowego Leona w trzech wersjach, różniących się nadwoziem. Był to model trzydrzwiowy, pięciodrzwiowy lub kombi, który później doczekał się uterenowionej wersji X-perience.
Seat Leon jest obecnie sprzedawany w pięciodrzwiowym wariancie oraz opcji kombi - ST, dostępny zarówno w odmianie benzynowej jaki i z silnikiem wysokoprężnym. Model jest również dostępny w usportowionej wersji Cupra.

– Seat Leon był, jest i pozostanie dla  Seata i Cupry jednym z najważniejszych modeli. Różne typy nadwozi i wersje sprawiają, że jest to najbardziej uniwersalny i wszechstronny samochód marki – podkreśla wiceprezes Seata ds. marketingu i sprzedaży oraz Dyrektor generalny Cupra, Wayne Griffiths.

Czy wiesz, że?

  • Pierwsza generacja Seata Leon została zaprezentowana w październiku 1999 roku, więc w tym roku model obchodzi 20-lecie istnienia.
  • W sumie Seat sprzedał 2 210 712 sztuk Leona, w tym: 534 797 pierwszej generacji, 675 915 drugiej i 1 000 000 trzeciej. Obecna generacja stanowi 45 proc. całkowitej sprzedaży Leona.
  • Seat Leon jest dostępny w państwach na wszystkich pięciu kontynentach, od Hiszpanii (tam obecnie model sprzedaje się najlepiej), po Meksyk, Maroko, Singapur i Nową Zelandię.
  • Niemcy, Hiszpania i Wielka Brytania to trzy kraje, w których sprzedało się najwięcej modeli Leona trzeciej generacji.
  • Gdyby 1 000 000 modeli Seata Leon sprzedanych od 2012 r. ustawić w linii prostej, rozciągnęłyby się one na odległość 4370 km, co jest równe niemal dwukrotnemu przebyciu trasy Warszawa-Barcelona.

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Cupra Leon
Cupra Leon
Cena podstawowa już od: 143 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Seat Leon Wszystko o Seat
Tematy w artykule: Seat Seat Leon wyniki sprzedaży

Podobne wiadomości:

Jak korzystać z napędu hybrydowego plug-in?

Jak korzystać z napędu hybrydowego plug-in?

Technika 2020-11-03

Cupra Formentor VZ5 o mocy 390 KM

Cupra Formentor VZ5 o mocy 390 KM

Aktualności 2021-03-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitsubishi L200 Stark w Polsce
Mitsubishi L200 Stark w Polsce
W polskiej sieci salonów Mitsubishi Motors pojawiła się specjalna wersja cenionego pickupa Mitsubishi L200 o nazwie STARK. Samochód limitowany jest do 60 sztuk.