mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Milionowy Seat Leon wyjeżdża na drogi

Milionowy Seat Leon wyjeżdża na drogi

Seat wyprodukował niedawno milionowy egzemplarz Seata Leona trzeciej generacji, która jest obecna na rynku od 7 lat. Tymczasem nadchodzi nowa generacja modelu.

Milionowy Seat Leon wyjeżdża na drogi
Seat Leon to najczęściej kupowany model hiszpańskiej marki. W obecnej wersji został zaprezentowany podczas salonu samochodowego w Paryżu w 2012 roku, a wkrótce potem trafił na rynek. Leon szybko stał się najlepiej sprzedawanym pojazdem marki, pokonując dominującą przez ostatnie 30 lat Ibizę. W Polsce Leon od lat pozostaje bestsellerem Seata.

Seat Leon – od 1999 roku

Pierwszą generacja Seata Leona przedstawiono w październiku 1999 r., a od tego czasu powstały jeszcze dwie kolejne generacje modelu. Najnowszą wersję zaprojektowano, opracowano i wyprodukowano w Martorell przy użyciu modułowej platformy MQB Grupy Volkswagen.

Przy produkcji najnowszego Leona wdrożono nowe, wyższe standardy jakości, które wkrótce zaczęły obowiązywać w całej Grupie Volkswagena. Odnowiony model to również 1600 nowych miejsc pracy w fabryce i ponad 6000 wśród  dostawców i podwykonawców.

– Leon, a w szczególności jego trzecia generacja, jest filarem naszej marki. To najbardziej znany i ceniony model Seata przez klientów na wszystkich pięciu kontynentach. Pojazd stał się siłą napędową przemiany naszej firmy, a ponadto przyczynił się do rekordu sprzedaży z 2018 roku, kiedy to klientom dostarczyliśmy aż 517 600 naszych samochodów – mówi Prezes Seata, Luca de Meo.

Samochód, który odmienił Seata

Sukces Leona wpłynął bezpośrednio na wizerunek całej marki i przekształcił ją zarazem pod względem komercyjnym, jak i finansowym. Z początku mało popularny model, który w roku swojej premiery przyniósł marce straty w wysokości 149 mln euro, z czasem stał się flagowym pojazdem Seata, znacznie zwiększającym jego roczne przychody (zysk z jego sprzedaży po opodatkowaniu wyniósł w 2018 r. 294 mln euro).

Leon odegrał kluczową rolę w zwiększeniu udziału sprzedaży w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii, gdzie popyt na samochody Seata wzrósł od 2012 r. odpowiednio o ok. 70 proc. i 60 proc. Od początku 2019 roku pozostaje najlepiej sprzedającym się modelem hiszpańskiej marki, przekładając się na jedną czwartą wszystkich sprzedanych przez Seata samochodów.

Leon cieszy się ogromną popularnością także w Polsce. Od połowy 2013, kiedy trzecia generacja modelu zaczęła wyjeżdżać na rodzime drogi, zarejestrowano 24 600 nowych Seatów Leonów.   

Seat Leon był też pierwszym samochodem w swoim segmencie, który wyposażono w charakterystyczne reflektory, wykonane w technologii LED, które wraz z dynamicznymi tłoczeniami na karoserii nadały mu sportowego charakteru. Stopniowe wdrażanie najnowszych technologii, takich jak Full Link, czy ostatnio zaimplementowany cyfrowy kokpit i bezprzewodowa ładowarka, zapewniły klientom łączność i wygodę wewnątrz pojazdu.

Pierwotnie Seat zaprezentował kompaktowego Leona w trzech wersjach, różniących się nadwoziem. Był to model trzydrzwiowy, pięciodrzwiowy lub kombi, który później doczekał się uterenowionej wersji X-perience.
Seat Leon jest obecnie sprzedawany w pięciodrzwiowym wariancie oraz opcji kombi - ST, dostępny zarówno w odmianie benzynowej jaki i z silnikiem wysokoprężnym. Model jest również dostępny w usportowionej wersji Cupra.

– Seat Leon był, jest i pozostanie dla  Seata i Cupry jednym z najważniejszych modeli. Różne typy nadwozi i wersje sprawiają, że jest to najbardziej uniwersalny i wszechstronny samochód marki – podkreśla wiceprezes Seata ds. marketingu i sprzedaży oraz Dyrektor generalny Cupra, Wayne Griffiths.

Czy wiesz, że?

  • Pierwsza generacja Seata Leon została zaprezentowana w październiku 1999 roku, więc w tym roku model obchodzi 20-lecie istnienia.
  • W sumie Seat sprzedał 2 210 712 sztuk Leona, w tym: 534 797 pierwszej generacji, 675 915 drugiej i 1 000 000 trzeciej. Obecna generacja stanowi 45 proc. całkowitej sprzedaży Leona.
  • Seat Leon jest dostępny w państwach na wszystkich pięciu kontynentach, od Hiszpanii (tam obecnie model sprzedaje się najlepiej), po Meksyk, Maroko, Singapur i Nową Zelandię.
  • Niemcy, Hiszpania i Wielka Brytania to trzy kraje, w których sprzedało się najwięcej modeli Leona trzeciej generacji.
  • Gdyby 1 000 000 modeli Seata Leon sprzedanych od 2012 r. ustawić w linii prostej, rozciągnęłyby się one na odległość 4370 km, co jest równe niemal dwukrotnemu przebyciu trasy Warszawa-Barcelona.

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Seat Leon
Seat Leon
Cena podstawowa już od: 69 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Seat Leon Wszystko o Seat
Tematy w artykule: Seat Seat Leon wyniki sprzedaży

Podobne wiadomości:

Seat Ibiza i Leon w wersji FR Black

Seat Ibiza i Leon w wersji FR Black

Aktualności 2019-10-22

Toyota Corolla na czele rankingu sprzedaży

Toyota Corolla na czele rankingu sprzedaży

Aktualności 2019-10-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
VW walczy ze smogiem
VW walczy ze smogiem
Jego zapowiedź, że do 2050 roku stanie się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla nie jest deklaracją bez pokrycia...