mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Misie ratują dzieci

Misie ratują dzieci

Ruszyła kolejna edycja akcji Akademia Misia Ratownika. 24 listopada odbędą się szkolenia nauczycieli i perelegentów - przedstawicieli Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Projekt Akademia Misia Ratownika powstał na bazie doświadczeń Stowarzyszenia Misie Ratują Dzieci wynikających z kontaktów z dziećmi poszkodowanymi w wypadkach – uczestnikami corocznych turnusów terapeutycznych oraz współpracy ze służbami ratownictwa w ramach znanego już w całej Polsce projektu Miś Ratownik, polegającego na wyposażaniu samochodów ratownictwa w sympatyczne pluszowe niedźwiadki. Projekt Akademia Misia Ratownika realizowany jest przy udziale firm Ford i PLIVA.

Doświadczenia Stowarzyszenia Misie Ratują Dzieci pozwoliły rozpoznać główne przyczyny wypadków wśród dzieci, a także zmotywowały do stworzenia projektu, którego celem jest zmniejszenie ich liczby. Projekt Akademia Misia Ratownika skierowany jest bezpośrednio do najmłodszych ze szkół podstawowych, a jego celem jest kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań w zakresie bezpieczeństwa podczas cyklu zajęć warsztatowych prowadzonych przez przedstawicieli służb ratownictwa. Zajęcia dotyczą bezpieczeństwa ruchu drogowego, zagrożeń związanych z przestępczością, udzielania pierwszej pomocy oraz profilaktyki przeciwpożarowej.

Dla uczestników projektu, Akademia Misia Ratownika to wspaniała zabawa nie mająca nic wspólnego z przymusem zajęć szkolnych. W trakcie szkolenia autorzy zwracają uwagę na fakt, że w wieku 7-10 lat rozwijają się u dzieci społeczne zdolności. Przyjacielski Miś Ratownik uczy dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa poprzez gry i zabawy interakcyjne, a dzieci obdarzając go zaufaniem szybciej i łatwiej mogą nauczyć się rzeczy dla nich niezbędnych, a często nie przestrzeganych tylko dlatego, że są "narzucane" przez dorosłych. Dlatego w trakcie szkoleń zwracana jest uwaga na sposób w jaki treści są przekazywane, albowiem  ma to ogromne znaczenie dla ich zaakceptowania, bądź odrzucenia przez dzieci. 

Szkolenie, na które zaproszeni zostali nauczyciele i prelegenci umożliwia nabycie praktycznych umiejętności pracy wszelkimi narzędziami, jakie dają gry i zabawy interakcyjne, jak i poznanie siebie – swoich możliwości i ograniczeń. Wynikiem szkoleń jest autentyczność i szczerość w kontaktach z dziećmi oraz ugruntowanie i zakotwiczenie treści ważnych. 

"Firma Ford świadoma swej odpowiedzialności społecznej oraz oczekiwań aktywnego współdziałania na rzecz poprawy bezpieczeństwa podejmuje szereg inicjatyw mających na celu kształtowanie poprawnych zachowań wśród uczestników ruchu drogowego. Nasze zaangażowanie w projekt Akademii Misia Ratownika od początku jego istnienia jest wyrazem naszej troski o poziom edukacji komunikacyjnej w Polsce" – powiedział Adam Kołodziejczyk, Prezes Ford Polska Sp. z o.o.

Stowarzyszenie Misie Ratują Dzieci powstało w grudniu 1999 roku od początku swojej działalności zajmuje się opieką psychologiczną nad dziećmi poszkodowanymi w wypadkach. Jest  organizatorem corocznych turnusów terapeutycznych w Kołobrzegu dla dzieci – ofiar tragicznych zdarzeń. W ramach tego projektu Stowarzyszenie organizuje również szkolenia dla służb ratownictwa dotyczące umiejętności udzielania ofiarom wypadków psychologicznego wsparcia. Już wkrótce Stowarzyszenie utworzy specjalny ośrodek – Dom Misia Ratownika , w którym ofiary wypadków będą mogły otrzymać długoterminową przyjacielską i psychologiczną pomoc.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bram Schot nowym prezesem Audi
Bram Schot nowym prezesem Audi
Jak poinformowało Audi, rada nadzorcza AUDI AG zaaprobowała Abrahama Schota na stanowisko prezesa zarządu.