mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mistrzostwa Polski bez aut WRC

Mistrzostwa Polski bez aut WRC

Międzynarodowa Sześciodniówka Motocyklowa FIM, czyli drużynowe mistrzostwa świata w rajdach terenowych, będzie główną imprezą sezonu sportów motorowych w Polsce w 2004 roku. Zawody, z udziałem około 500 zawodników, odbędą się we wrześniu w okolicach Kielc i Miedzianej Góry.

Podczas przedsezonowej konferencji prasowej Polskiego Związku Motorowego (PZM) w Warszawie kierownictwo związku zaprezentowało kalendarze tegorocznych imprez we wszystkich dyscyplinach motorowych. Prezentując najważniejsze wydarzenia sportowe roku prezes PZM Andrzej Witkowski zwrócił szczególną uwagę na motocyklową sześciodniówkę, sztandarową imprezę Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM).

Dwie najważniejsze organizacje międzynarodowe, do których należy PZM - Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) i Motocyklowa (FIM) - obchodzą w tym roku stulecie istnienia - przypomniał prezes Witkowski. FIM bardzo prestiżowo traktuje Sześciodniówkę, zawody o bardzo bogatej historii, datującej się od 1913 roku. Także dla PZM będzie to bardzo ważna impreza - podkreślił Witkowski - Naszą ambicją jest nie tylko osiągnięcie sukcesu organizacyjnego, lecz i sportowego. Prezes PZM przypominał, że w drużynowych mistrzostwach świata polscy motocykliści odnosili już znaczące sukcesy, ze zdobyciem złotego medalu włącznie.

Tradycyjnie już Polska będzie organizować światowej rangi imprezy żużlowe - dwie eliminacje indywidualnych mistrzostw świata (GP Polski i GP Europy) oraz finał mistrzostw świata juniorów (Wrocław).

W innych dyscyplinach motorowych - rajdach samochodowych, rallycrossie i motocrossie w Polsce odbędą się w bieżącym roku zawody rangi mistrzostw Europy. Największe zainteresowanie kibiców budzi zazwyczaj rywalizacja kierowców rajdowych a najważniejszą imprezą w kraju będzie Rajd Polski (27-29 maja) w okolicach Kłodzka, eliminacja MP i mistrzostw Europy.

Jacek Bartoś, wiceprezes PZM ds. samochodowych przypomniał przy okazji, że od sezonu 2004 prawa udziału w mistrzostwach krajowych i kontynentalnych pozbawione zostały samochody WRC (World Rally Car). - Jak sama nazwa wskazuje - powiedział Bartoś, ktory jest jednocześnie członkiem władz FIA - są to auta mające startować w mistrzostwach świata. Dlatego międzynarodowa federacja zadecydowała, aby wykluczyć je z zawodów krajowych i kontynentalnych i przerwać tym samym swoisty wyścig zbrojeń, w wyniku którego ogromnie rosły koszty uczestnictwa zawodników w rajdach.

Zdaniem Bartosia spowoduje to wyrównanie szans zawodników startujących w mistrzostwach Polski i nie będziemy już obserwować "rajdów jednego samochodu".

Dużą uwagę PZM przywiązuje do innej tradycyjnej imprezy - Rajdu Kormoran, rozgrywanego na drogach szutrowych. W tym roku bazą Kormorana (2-4 lipca) ma być Mrągowo a umowy z poważnymi sponsorami - zdaniem działaczy PZM - pozwalają myśleć o dalszym rozwoju tych zawodów i przyciągnięciu czołowych kierowców zagranicznych.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
UFG skontroluje krótkoterminowe polisy OC
UFG skontroluje krótkoterminowe polisy OC
30-dniowe polisy OC służyć mają komisom, tymczasem niektórzy agenci proponują je kierowcom o dużej szkodowości. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny już prowadzi kontrole.