mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mitsubishi Motors w Rajdzie Dakar 2005

Mitsubishi Motors w Rajdzie Dakar 2005

Najbliższy Rajd Dakar rozpocznie się już pierwszego dnia nowego roku w Barcelonie, a zakończy 16 stycznia w stolicy Senegalu.

Mitsubishi Motors w Rajdzie Dakar 2005

Zespół Mitsubishi Motors wystartuje w tej imprezie na zmodyfikowanych modelach Pajero Evolution. Mitsubishi Pajero Evolution został zbudowany w oparciu o regulacje dotyczące samochodów klasy Super Production, jakie weszły w życie w 2002 r. Pojazdy w tej kategorii mają limitowaną do 2 metrów maksymalną szerokość konstrukcji, a skok zawieszenia nie może być większy niż 250 mm. Już poprzednia wersja - MPR10 stosowała się do tych zaleceń w 100 procentach, a w zmodyfikowanej MPR11 wprowadzono kilka innowacji oraz zmian konstrukcji, będących wynikiem letnich testów i prób przeprowadzanych w Maroku.

Jedną z głównych modyfikacji Pajero Evolution, jest udane przejście od 3,5 litrowego silnika V6 do jednostki 4,0 V6 zgodnie z regulaminem zawodów FIA cross-country. Nowy silnik został zbudowany w całości w Japonii, a swój chrzest bojowy przeszedł podczas dwutygodniowych testów w Maroku.

Przyspieszenie auta i moment obrotowy zostały w tej jednostce wyraźnie podniesione, przy czym moc utrzymano na tym samym poziomie, jaki był w MPR10. Konstruktorzy postanowili także obniżyć miejsce mocowania silnika Pajero Evolution. Obecnie znajduje się on o 100 mm niżej niż w poprzedniej wersji, a także został przesunięty o 300 mm w tył auta tak,  by obniżyć jego środek ciężkości oraz poprawić rozdział mas. MMSP pozostało przy współpracującej z silnikiem sekwencyjnej, sześciostopniowej skrzyni biegów.

Zmiany objęły także układ zawieszenia. MMSP nadal korzysta z hamulców Brembo, bez zmian pozostawiono 500 litrowy zbiornik paliwa, ale zgodnie z nowymi regulacjami FIA, minimalną masę pojazdu zwiększono z 1750 kg do 1820 kg. Zwiększono wytrzymałość klatki bezpieczeństwa. Wzmocniono ją szczególnie w okolicach przedniej szyby i przy dachu.

Na trasę rajdu wyruszy pięć ekip fabrycznych Mitsubishi, cztery na nowych Pajero Evolution, a jedna na Mitsubishi L-200 pickup. Z kolei w ramach zespołu Mitsubishi Ralliart, który zajmuje się współpracą na polu sportowym z prywatnymi klientami,  pojedzie 9 załóg, w tym Krzysztof Hołowczyc. Hołowczyc wystartuje po raz pierwszy w tym najtrudniejszym rajdzie, poprowadzi Mitsubishi Pajero o krótkim rozstawie osi i napędzane silnikiem benzynowym.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Lexus pracuje nad opracowaniem rozwiązań, które pozwolą zminimalizować liczbę wypadków drogowych.