mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mniej pijanych na drogach

Mniej pijanych na drogach

Wbrew powszechnej opinii zmniejszyła się liczba pijanych kierowców na polskich drogach. Zmniejszyła, choć nieznacznie. W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy policjanci zatrzymali 62 008 kierujących w stanie nietrzeźwym. To o 300 mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Mniej pijanych na drogach
Według Komendy Głównej Policji (KGP) spadła również liczba wypadków spowodowanych przez kierowców jeżdżących na tzw. „podwójnym gazie”. Najkrwawszym okresem w którym dochodzi do wypadków nadal pozostają dni weekendowe. We wszystkie dotychczasowe sobory i niedziele br. policjanci zanotowali łącznie 1058 wypadków (1295 w 2005 roku), w których zginęło 129 osób, a 1424 zostało rannych.

We wszystkich pozostałych dniach tygodnia również odnotowano spadek zdarzeń drogowych w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Nadal najwięcej wykroczeń pod wpływem alkoholu popełnili kierowcy samochodów osobowych, choć i tutaj liczba wypadków zmalała z 2333 w roku 2005 do 1963 w roku obecnym. Jak podaje KGP więcej wypadków niż przed rokiem spowodowali natomiast kierowcy autobusów oraz motorowerów.

Spadek liczby pijanych kierowców, mimo że niewielki, na pewno można uznać za dobry znak w kierunku do kolejnego eliminowania potencjalnych zabójców z polskich dróg. Niestety pomimo wielu apeli samych policjantów oraz akcji społecznych jakie miały miejsce w tym roku liczba nietrzeźwych nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Oznacza to, że proces „oczyszczania” dróg z lekkomyślnych kierowców potrwa jeszcze bardzo długo zwłaszcza, że Ministerstwo Zdrowia wycofało się ze swojej wcześniejszej propozycji karania wyższą składką OC kierowców, którzy zostali przyłapani na prowadzeniu auta w stanie nietrzeźwym.

Według wcześniejszego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - w tej samej, w której Ministerstwo Zdrowia proponuje, by zakłady ubezpieczeń przekazywały 12 procent składki OC na NFZ w celu leczenia ofiar wypadków - skazany prawomocnym wyrokiem za jazdę po pijanemu miał płacić 2-3-krotnie wyższą składkę OC przez kolejnych 5 lat.

Czytaj także:

Pijani kierowcy nie zapłacą wyższego OC 2006-11-14

Jeden pijany w 'Trzeźwy poranek' 2006-11-07

Bezpieczniej na drogach 2006-09-05

Policja wyszła z krzaków 2006-08-31

Wypadków mniej, pijanych więcej 2006-07-18

Podobne wiadomości:

Policja wyszła z krzaków

Policja wyszła z krzaków

Aktualności 2006-08-31

Podwyżka OC jednak niższa

Podwyżka OC jednak niższa

Finanse i prawo 2006-11-14

Komentuj:

~radzio 2006-11-21

otóz to, spadek musialby byc duzo wiekszy, by poprawilo sie jakos znaczoca bezpieczenstwo na drogach

~niedowiarek 2006-11-21

statystyki pokazują zawsze to co robiący je chce wykazać, a na drogach wciąż słychac o pijanych kierowcach

~Sołtys 2006-11-20

haheha a u mnie na wsi to wszystkie po pijakiu nawet baby siadaja za kierownicom jak trza gdzies pojechac

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak przygotować samochód do zimy?
Jak przygotować samochód do zimy?
Większość kierowców przygotowanie auta do zimy rozumie przez zmianę opon na zimowe. Tymczasem obowiązków jest więcej.