1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Najbardziej niezawodne hybrydy

Najbardziej niezawodne hybrydy

Samochody hybrydowe zdobywają popularność, wypierając powoli z rynku diesle. Które modele z napędem hybrydowym są najbardziej niezawodne?

Najbardziej niezawodne hybrydy

Hybrydy stają się coraz popularniejsze. W Polsce auta hybrydowe stanowiły w pierwszym kwartale 2020 roku już 12,5 proc. rynku nowych pojazdów, podczas gdy udział aut z silnikami wysokoprężnymi wyniósł 18,3 proc. Statystyki dotyczące używanych hybryd pokazują, że z całą pewnością nie musimy obawiać się usterek.

W najnowszym rankingu niezawodności samochodów hybrydowych, sporządzonym przez brytyjski miesięcznik „What Car?”, pierwszą piątkę najbardziej bezusterkowych samochodów z napędem spalinowo-elektrycznym stanowią auta jednego tylko koncernu, już od 25 lat konstruującego i rozwijającego tego rodzaju napędy.

Hybrydy są najoszczędniejsze w miastach, a dzięki przemyślanej konstrukcji, napędy najnowszej generacji coraz lepiej sprawdzają się również w trasie. Pozwalają też na całkowicie bezemisyjną jazdę na krótkich dystansach, a dzięki ładowaniu akumulatora podczas hamowania mogą swobodnie pokonywać przynajmniej połowę czasu jazdy i dystansu w mieście.

Dzięki wsparciu elektrycznego napędu zadowalają się minimalnymi ilościami paliwa i legitymują rekordowo niską emisją dwutlenku węgla. Są przy tym dynamiczne i ciche. Nie emitują szkodliwych pyłów z klocków hamulcowych, gdyż pierwszy etap procesu hamowania odbywa się z udziałem układu rekuperacji. Brak sprzęgieł, rozruszników, alternatorów, dwumasowych kół zamachowych i wielu innych elementów konstrukcyjnych skutecznie ogranicza potencjalne ryzyko awarii.

Najbardziej niezawodne hybrydy i auta elektryczne

Na pierwszym miejscu (ex aequo) znalazły się produkowane od 2011 roku modele Toyota Yaris i Lexus CT, wykazując się… 100-procentową niezawodnością. Miejsce trzecie należy do produkowanych od 2014 roku egzemplarzy Lexusa NX z wynikiem 99,7-procentowej niezawodności. Miejsce czwarte zajmuje Lexus RX (modele od 2016 roku) z wynikiem 99,4 proc. Piąta pozycja i 99,3 proc. należy do Toyoty Auris (z lat 2013-2019).

Dopiero na szóstej pozycji w tym zestawieniu znalazła się elektryczna Tesla Model S (modele od roku 2014) z wynikiem 98,9 proc. Na miejscu siódmym – znów Toyota z modelem Prius (od 2016 roku) 98,4 proc. Ósma pozycja – Lexus IS (od 2013 roku), 98,3 proc. Dziewiąte miejsce zajmuje hybrydowa Kia Niro (od 2016), 95,7 proc. Na dziesiątej pozycji ranking zamyka elektryczne BMW i3 z wynikiem 95,2 proc. niezawodności.


Podobne wiadomości:

Jak działa manualna skrzynia biegów z systemem clutch-by-wire?

Jak działa manualna skrzynia biegów z...

Technika 2020-07-10

Elektryczny napęd 4x4 w hybrydach - jak to działa?

Elektryczny napęd 4x4 w hybrydach - jak to...

Technika 2020-07-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Energia elektryczna jako opłata za parkowanie
Energia elektryczna jako opłata za parkowanie
Nissan daje klientom jeszcze jeden powód, aby pokochali swoje samochody elektryczne: możliwość płacenia za parkowanie prądem. Na razie jeszcze - niestety - nie u nas.