1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Najbardziej niezawodne hybrydy

Najbardziej niezawodne hybrydy

Samochody hybrydowe zdobywają popularność, wypierając powoli z rynku diesle. Które modele z napędem hybrydowym są najbardziej niezawodne?

Najbardziej niezawodne hybrydy

Hybrydy stają się coraz popularniejsze. W Polsce auta hybrydowe stanowiły w pierwszym kwartale 2020 roku już 12,5 proc. rynku nowych pojazdów, podczas gdy udział aut z silnikami wysokoprężnymi wyniósł 18,3 proc. Statystyki dotyczące używanych hybryd pokazują, że z całą pewnością nie musimy obawiać się usterek.

W najnowszym rankingu niezawodności samochodów hybrydowych, sporządzonym przez brytyjski miesięcznik „What Car?”, pierwszą piątkę najbardziej bezusterkowych samochodów z napędem spalinowo-elektrycznym stanowią auta jednego tylko koncernu, już od 25 lat konstruującego i rozwijającego tego rodzaju napędy.

Hybrydy są najoszczędniejsze w miastach, a dzięki przemyślanej konstrukcji, napędy najnowszej generacji coraz lepiej sprawdzają się również w trasie. Pozwalają też na całkowicie bezemisyjną jazdę na krótkich dystansach, a dzięki ładowaniu akumulatora podczas hamowania mogą swobodnie pokonywać przynajmniej połowę czasu jazdy i dystansu w mieście.

Dzięki wsparciu elektrycznego napędu zadowalają się minimalnymi ilościami paliwa i legitymują rekordowo niską emisją dwutlenku węgla. Są przy tym dynamiczne i ciche. Nie emitują szkodliwych pyłów z klocków hamulcowych, gdyż pierwszy etap procesu hamowania odbywa się z udziałem układu rekuperacji. Brak sprzęgieł, rozruszników, alternatorów, dwumasowych kół zamachowych i wielu innych elementów konstrukcyjnych skutecznie ogranicza potencjalne ryzyko awarii.

Najbardziej niezawodne hybrydy i auta elektryczne

Na pierwszym miejscu (ex aequo) znalazły się produkowane od 2011 roku modele Toyota Yaris i Lexus CT, wykazując się… 100-procentową niezawodnością. Miejsce trzecie należy do produkowanych od 2014 roku egzemplarzy Lexusa NX z wynikiem 99,7-procentowej niezawodności. Miejsce czwarte zajmuje Lexus RX (modele od 2016 roku) z wynikiem 99,4 proc. Piąta pozycja i 99,3 proc. należy do Toyoty Auris (z lat 2013-2019).

Dopiero na szóstej pozycji w tym zestawieniu znalazła się elektryczna Tesla Model S (modele od roku 2014) z wynikiem 98,9 proc. Na miejscu siódmym – znów Toyota z modelem Prius (od 2016 roku) 98,4 proc. Ósma pozycja – Lexus IS (od 2013 roku), 98,3 proc. Dziewiąte miejsce zajmuje hybrydowa Kia Niro (od 2016), 95,7 proc. Na dziesiątej pozycji ranking zamyka elektryczne BMW i3 z wynikiem 95,2 proc. niezawodności.


Podobne wiadomości:

Peugeot 508 PSE – oficjalna premiera

Peugeot 508 PSE – oficjalna premiera

Aktualności 2020-09-29

Renault Arkana – nowy SUV coupe na rynku

Renault Arkana – nowy SUV coupe na rynku

Aktualności 2020-10-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Puma ST – premiera hot-crossovera
Ford Puma ST – premiera hot-crossovera
Ford Puma ST debiutuje jako sportowa wersja crossovera, korzystająca z napędu dobrze nam już znanej Fiesty ST.