1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Najlepsze auta za rozsądną cenę

Najlepsze auta za rozsądną cenę

Coroczna nagroda Autobest różni się od większości tego typu konkursów, w tym od najpopularniejszego chyba plebiscytu Car of the Year tym, że jednym z najważniejszych kryteriów branym przy ocenie kandydatów do tego tytułu jest ich cena. O zwycięstwo w najnowszej edycji konkursu rywalizować będą Dacia Lodgy, Fiat 500L, Ford B-Max, Peugeot 301 oraz Skoda Rapid.

Najlepsze auta za rozsądną cenę
Jurorzy konkursu Autobest pochodzą z 15 państw, głównie ze środkowo-wschodniej części naszego kontynentu. Łącznie reprezentują oni ponad 300-milionowy rynek i pod tym względem jest to drugi co do wielkości i znaczenia konkurs na rynku europejskim. Przedstawicielem naszego kraju w gronie jurorów jest Piotr Frankowski.

Głosowanie członków jury odbędzie się na początku grudnia, a końcowe rozstrzygnięcia zostaną ogłoszone 15 grudnia.

Zwycięzca konkursu Autobest powinien być, według założeń tej organizacji, najlepszą propozycją z dostępnych na rynku nowości dla średnio zamożnych ludzi. Dlatego najważniejszymi kryteriami, które jurorzy mają brać pod uwagę, są cena, sieć serwisowa, dostępność części zamiennych i ogólnie pojmowana wszechstronność. Równie ważne, choć mające nieco mniejszy wpływ na końcową oceną, są design oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne, jakie znalazły się w danym modelu. W sumie auta poddawane są 13 różnym kryteriom.

Spośród pięciu tegorocznych finalistów konkursu aż czterech to całkowicie nowe modele, jakie pojawiły się, bądź niebawem pojawią się na rynku. Jedynie Fiat 500L jest kolejną wersją nadwoziową dobrze znanego i przede wszystkim dobrze przyjętego już w Europie małego Fiata. Ciekawe czy również wersja kombi przedstawiciela segmentu małych aut będzie cieszyć się taką popularnością.

Największa w stawce finalistów jest Dacia Lodgy - przedstawiciel segmentu minivanów, którego największym atutem ma być ponadstandardowa przestronność, także w wersji siedmioosobowej.

Ford B-Max to również minivan, jednak z segmentu B, a jego charakterystycznym znakiem rozpoznawczym mają być przesuwane tylne drzwi.

Skoda Rapid to z kolei przedstawiciel kompaktów, który pozycjonowany będzie pomiędzy Fabią i Octavią, która z kolei, już od następnej generacji, powędruje do klasy średniej.

I wreszcie ostatni w tej stawce - Peugeot 301 - to również klasa kompaktów, który celować będzie w pierwszej kolejności w rynki krajów rozwijających się.

- Tegoroczna edycja konkursu zapowiada się szczególnie ekscytującą - skomentował ogłoszenie finalistów Ilia Seliktar, prezes organizacji Autobest. - Cała piątka jest mocna i ma swoje atuty, by zostać zwycięzcą konkursu.

Wraz z ogłoszeniem wąskiego grona finalistów poznaliśmy zwycięzców w jeszcze trzech kategoriach. Tytuł "Companybest 2013" otrzymał Fiat Serbia za szczególnie udane inwestycje włoskiej firmy w serbskiej fabryce. - Transformacja, jaka dokonała się w tej starej, komunistycznej fabryce, jest niewiarygodna. Fiat wykorzystał najnowocześniejsze, dostępne dziś technologie i obecnie to jedna z najnowocześniejszych fabryk samochodowych w Europie - podsumował to rozstrzygnięcie Ilia Seliktar.

Tytuł "Designbest 2013" trafił do Laurensa van den Ackera, szefa designerów w Renault. Z kolei za najlepszą technologię (Technobest 2013) uznano nowego Range Rovera. Doceniono fakt, że jest to pierwszy SUV z niezwykle lekkim, wykonanym z aluminium nadwoziem, dzięki czemu udało się ograniczyć jego wagę aż o 420 kilogramów.

Rozstrzygnięcia w kolejnych kategoriach - Ecobest, Safetybest, Manbest oraz Sportbest - poznamy wraz z ogłoszeniem końcowych wyników.

Nagroda Autobest przyznawana jest od 2001 roku. Poniżej przedstawiamy zwycięzców w głównej kategorii w kolejnych latach:
2001 - Skoda Fabia sedan
2002 - Citroen C3
2003 - Fiat Panda
2004 - Dacia Logan
2006 - Kia Rio
2007 - Opel Corsa
2008 - Fiat Linea
2009 - Renault Symbol
2010 - Chevrolet Cruze
2011 - Dacia Duster
2012 - Hyundai ElantraSprawdź dostępne konfiguracje:

Fiat 500
Fiat 500
Cena podstawowa już od: 47 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr. hatchback-3dr.
Dacia Lodgy
Dacia Lodgy
Cena podstawowa już od: 49 700 PLN brutto
Dostępne nadwozia: van-5dr.

Podobne wiadomości:

Skoda i Volkswagen wznawiają produkcję aut

Skoda i Volkswagen wznawiają produkcję aut

Aktualności 2020-04-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Stres za kierownicą – jak sobie z nim radzić?
Stres za kierownicą – jak sobie z nim radzić?
Każdy kierowca wie, że w stanie zdenerwowania zdolność koncentracji za kierownicą mocno spada. Jak sobie z tym radzić?

Podkast VW Podkast VW