1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Nie będzie (na razie) nowego Lancera Evo, będą kolejny PHEV-y

Nie będzie (na razie) nowego Lancera Evo, będą kolejny PHEV-y

O przyszłych modelach Mitsubishi, o tym, czy firma będzie stawiać głównie na technologię PHEV, czy na auta elektryczne, o udziale w sportach motorowych - na te i na inne tematy rozmawiamy z Osamu Masuko, prezesem zarządu Mitsubishi Motors Corporation.

Nie będzie (na razie) nowego Lancera Evo, będą kolejny PHEV-y
Co MMC zamierza robić, by dalej dynamicznie się rozwijać?
Jesteśmy firmą zorientowaną na nowe technologie a nasza najnowsza strategia zakłada koncentrację na samochodach typu SUV, które od lat są specjalnością Mitsubishi i rozwiązaniach proekologicznych. Rynek nam sprzyja, gdyż segment SUV rośnie bardzo dynamicznie a jednocześnie Europa wyróżnia się wyjątkowo restrykcyjnymi przepisami w kwestii emisji CO2 i ochrony środowiska. Już dziś wiadomo, że te normy zostaną jeszcze bardziej zaostrzone do roku 2020 a potem 2025. Obecnie mamy już za sobą wyjątkowo udaną europejską premierę rynkową modelu Mitsubishi Outlander PHEV i okazało się, że w niektórych krajach Outlander PHEV okazał się bestsellerem, notując fantastyczne wyniki sprzedaży.

Czy Outlander PHEV jest zatem najważniejszym modelem w gamie Mitsubishi?
Outlander PHEV to bardzo ważny model dla Mitsubishi -  jest SUV-em i ma napęd PHEV, co idealnie pasuje do naszych założeń strategicznych, ale jest też pierwszym na świecie SUV-em z tak innowacyjną technologią PHEV. Dlatego korzystamy z naszej przewagi, tyle o nim mówimy i zamierzamy wprowadzać wersje PHEV innych modeli Mitsubishi.

Czy planujecie opracowanie nowego elektrycznego samochodu – następcy modelu i-MiEV, czy będziecie się koncentrować na samochodach z napędem PHEV?
Jeśli chodzi o auta elektryczne, to oferujemy obecnie Mitsubishi i-MiEV, który jest mini samochodem – tzw. k-car. Opracowujemy już jego następcę. Napęd EV sprawdza się świetnie w małych autach miejskich, ale w przypadku większych aut wydaje nam się, że napęd PHEV będzie lepiej przyjęty przez rynek niż EV, dlatego samochody z napędem PHEV będą stanowić większość – to w przyszłości będzie dla nas najważniejszy napęd.

Mitsubishi notuje rekordowe wyniki finansowe w tym roku – na co firma zamierza przeznaczyć te zyski, by przyspieszyć swój rozwój?
Zgodnie z założeniami nowego planu biznesowego, który na razie świetnie zdaje egzamin, naszą receptą na dalszy rozwój są SUV-y, crossovery i auta 4x4. W tym roku zadebiutuje nowy model pickupa (debiut w Europie nowego L200 w połowie przyszłego roku - przyp. red.), w przyszłym roku czeka nas premiera nowego Mitsubishi Pajero Sport, a w 2016 roku zadebiutuje całkowicie nowe Mitsubishi ASX. Jeszcze w tym samym roku w gamie ASX pojawi się także model z napędem PHEV.

A kiedy zadebiutuje nowe Pajero?
Wprowadzimy na rynek zupełnie nową generację Mitsubishi Pajero w 2018 roku.

Czy będzie to crossover, czy nadal prawdziwa terenówka?

Zgodnie ze swoim rodowodem i licznymi sukcesami rajdowymi, Mitsubishi Pajero następnej generacji będzie prawdziwie terenowym SUV-em.

A Mitsubishi Lancer? Czy planujecie nową generację tego modelu?
Rzeczywiście, na niektórych rynkach sedany są potrzebne i ważne, dlatego wraz sojuszem Nissan-Renault zaczęliśmy przyglądać się projektowi wspólnych płyt podłogowych. Istnieje możliwość, że za kilka lat opracujemy model typu sedan z segmentu C wspólnie z sojuszem Nissan-Renault, lecz w tej sprawie nie zapadły jeszcze żadne decyzje.

A co z nowym Mitsubishi Lancer Evolution?
Otrzymujemy wiele zapytań o ten samochód, który jest bardzo ceniony i znany – jesteśmy za nie bardzo wdzięczni, jednak w tym momencie nie mamy planów dotyczących sukcesora tego modelu.Jeśli Mitsubishi myśli o nowym sportowym modelu o świetnych osiągach, czy prezentowany w Paryżu Outlander-PHEV Concept-S mógłby być zapowiedzią takiego supersportowego następcy Lancera Evolution?
Oczywiście sporty motorowe i sportowe samochody o nieprzeciętnych osiągach są nadal oczkiem w głowie Mitsubishi – w ubiegłym i bieżącym roku startowaliśmy w słynnym górskim wyścigu Pikes Peak w Kolorado z bardzo dobrymi rezultatami. W klasie aut elektrycznych zdobyliśmy 1. i 2. miejsce oraz 2. i 3. miejsce w klasyfikacji generalnej! Jeśli auta elektryczne mogą być tak szybkie i bezpieczne, zamierzamy kontynuować ściganie. W jaki sposób przeniesiemy tę technologię do samochodów seryjnych, to już inna historia.

Jakie są zatem plany Mitsubishi Motors w kwestii motorsportu – na przykład rajdu Dakar czy rajdów WRC, w których firma odnosiła tak spektakularne sukcesy?
Wspomniałem już o wyścigu Pikes Peak, w którym będziemy nadal brać udział, ale warto wspomnieć także o rajdach terenowych – przez ostatnie 2 lata bierzemy udział w bardzo trudnym terenowym rajdzie Asia Cross Country Rally, zwanym azjatyckim Dakarem. Mitsubishi Outlander PHEV wrócił właśnie z pustynnego, morderczego rajdu Australasian Safari Rally, który odbywa się na bezdrożach Australii. Asia Cross Country Rally ma 2000 km długości, a trasy Australasian Safari Rally to aż 3500 km. Outlander PHEV z powodzeniem ukończył te rajdy, pomimo tego że teren i warunki, w których się odbywały, były ekstremalnie trudne. W przyszłości będziemy z pewnością uczestniczyć w rajdach i stawiamy na samochody z napędem PHEV.

Czy mógłby Pan wymienić najważniejsze cele Mitsubishi Motors, dotyczące sprzedaży i pozycji rynkowej na najbliższe lata?
Naszym celem nr 1 jest przynoszenie zysku, gdyż jeśli firma nie przynosi zysków, nie może się rozwijać. W związku z tym będziemy realizować zyskowne projekty a dzięki nim podwyższymy inwestycje w dział badań i rozwoju R&D, nowe technologie, zaoferujemy lepszą jakość i lepiej zadbamy o naszych pracowników.

Podobne wiadomości:

Mitsubishi L200 Stark w Polsce

Mitsubishi L200 Stark w Polsce

Premiery 2021-09-08

Mitsubishi Eclipse Cross PHEV - cennik

Mitsubishi Eclipse Cross PHEV - cennik

Aktualności 2021-04-16

Komentuj:

~ja 2014-10-30

niech zrobią zatem Lancera PHEVa