mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nie popełniaj tych błędów!

Nie popełniaj tych błędów!

Kupno samochodu nie należy do rzeczy najłatwiejszych, ale z pewnością jest to przyjemna sprawa. Pod warunkiem, że mamy wystarczającą ilość środków na zakup czterech kołek, które są naszym marzeniem. Zobaczcie, jakich błędów powinniście unikać w całym procesie nabywania nowego pojazdu.

Nie popełniaj tych błędów!

Kwestia zakupu samochodu jest bardzo złożona i składa się z kilku etapów. Jeżeli wiemy już, ile pieniędzy potrzebujemy na zakup naszych wymarzonych czterech kółek, bierzemy się za poszukiwania. Nie jest to rzecz łatwa i będzie wymagała od nas poświęcenia i nierzadko podróży. 

W przypadku samochodów używanych ostatnia opcja wchodzi jak najbardziej w rachubę. W przypadku nowych dotyczy przede wszystkim sytuacji, gdy dealera danej marki nie ma w naszym mieście. 

Na dobry początek powinniśmy zebrać jak najwięcej wiedzy na temat interesującego nas modelu. Zwykle poszukując jakiegoś konkretnego modelu, skupiamy się tylko na nim, pomijając konkurencję, która może się okazać atrakcyjniejsza pod wieloma względami. Przede wszystkim warto zobaczyć, jakie modele są bezpośrednimi rywalami i jakie rozwiązania mają do zaoferowania. Jeżeli poszukujemy samochodu używanego, to pierwszą rzeczą, jaka powinna nas zainteresować są rankingi awaryjności. Dadzą one nam pogląd, czego mniej więcej możemy się spodziewać po danej marce czy modelu w najbliższym czasie. Poza tym warto też pozbyć się stereotypów, które funkcjonują bardziej lub mniej zasadnie w branży motoryzacyjnej. 

Jednym z największych błędów może być pozwolenie na wciśnięcie sobie wersji, którą akurat mają na salonowym parkingu (czyli tzw. stocku), tłumacząc, że wersja skrojona na miarę będzie się produkować bardzo długo ze względu na duże zainteresowanie. Według statystyk dużą część klientów daje się namówić na takie rozwiązanie, ale miażdżąca większość żałuje potem tego wyboru. Dlatego przed zakupem warto kontrolnie zadzwonić do dealera w innym województwie. Być może dzięki swoim kontaktom handlowym w centrali koncernu nie będzie musiał czekać długo z zamówieniem dla swojego klienta. 

Chociaż czasami warto się zastanowić nad listą wyposażenia, która znajduje sobie skonfigurujemy. U niektórych marek lista wyposażenia dodatkowego to niezła książka i wybieranie spośród nich stanowi nie lada wyzwanie, skutecznie podnoszące cenę końcową i to nawet kilkakrotnie. Dlatego warto się zastanowić czy ten specjalny lakier, ultra egzotyczne drewno w środku oraz dywaniki z dodatkiem jedwabiu są nam naprawdę konieczne? 

Najpoważniejszą kwestią, jaką możemy zaniedbać podczas zakupu samochodu, jest dobre zapoznanie się z nim. Bez różnicy czy kupujemy nowe auto z salonu, czy używane, warto wykonać możliwie najdłuższą jazdę testową. Pamiętajmy, że przez następnych kilka lat przyjdzie nam spędzić dziesiątki tysięcy kilometrów w tym wnętrzu. Według badań najczęstszą przyczyną niezadowolenia z auta są niewygodne fotele, słaba widoczność lub zbyt twarde zawieszenie. Wszystkie te kwestie można zweryfikować podczas półgodzinnej przejażdżki. Kupowanie auta bez jazdy próbnej przypomina trochę kupowanie kota w worku. 

Przymierzając się do samochodu, warto przy okazji rozważyć, czy naprawdę ten konkretny egzemplarz spełnia nasze oczekiwania. Ludzie (szczególnie w Polsce) mają tendencje do kupowania samochodów, na które ich nie stać lub oferujące możliwości, których nie będą w stanie wykorzystywać. Zdarza się zapominać o tym, że ten doskonale brzmiący silnik V8 będzie potem kosztować majątek przy regularnych odwiedzinach na stacji benzynowej lub serwisie, a napęd 4x4 będzie generował dodatkowe koszty, mimo że na narty wybieramy się przecież tylko raz do roku. 

Przy tej okazji warto przestudiować, ile tak naprawdę kosztuje eksploatacja samochodu i jakie jest jego realne spalanie. Nie dajmy się zwieść zapewnieniom sprzedawcy, że regularne serwisowanie będzie kosztować nas grosze. Powinien przygotować nam zestawienie, ile będziemy musieli wydać w najbliższych latach na nasz pojazd. Warto dokładniej przyjrzeć się ofertom przedłużania standardowej gwarancji na samochód. Zapewniają nam wprawdzie spokój ducha, ale bardzo często są one obwarowane w regulaminie koniecznością przeprowadzania rozszerzonych przeglądów. Inna sprawa to części zamienne. Te potrafią być drogie, ale w tej kwestii musimy zasięgnąć samemu informacji. Najlepiej przedzwonić do najbliższego warsztatu (nieautoryzowanego), który zajmuje się daną marką. Z pewnością dowiemy się wielu ciekawych rzeczy.

Wracając jeszcze do kwestii finansowych, warto uważać na możliwość „pomocy” dealera w załatwieniu kwestii finansowania samochodu. Obojętnie czy chodzi o leasing, czy o kredyt, warto samemu odwiedzić kilka banków i zebrać oferty. Agent-sprzedawca uwolni nas od wielu czasochłonnych czynności, pomoże w wielu kwestiach, doradzi, ale jednocześnie może się okazać, że wcale nie będzie to najtańsza opcja. Niektóre marki mają wprawdzie własne instytucje finansowe z dedykowanymi ofertami na kredyt (leasing) konkretnych modeli, które będą korzystniejsze od ofert rynkowych, jednak wcale nie musi to być regułą.

Na koniec jedna ważna rada. Każdą cenę da się negocjować i trzeba aktywnie korzystać z tej możliwości. Mimo że sprzedawca już na początku zaanonsuje nam „specjalną promocję”, zawsze warto starać się zbić cenę jeszcze bardziej efektywnie. Zwłaszcza na przełomie roku, gdy na stocku pozostaje jeszcze sporo aut z zeszłego rocznika, nasze negocjacje mogą przynieść pozytywne efekty.


Podobne wiadomości:

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Finanse i prawo 2017-09-18

Kupujesz auto? Nie daj się przekręcić!

Kupujesz auto? Nie daj się przekręcić!

Aktualności 2014-07-15

Komentuj:

~beskid 2014-02-07

@rudy, no to ci powiem po górolsku baranie, że "stock" to jest zapożyczenie z angielskiego i oznacza "zapasy, stan magazynowy".

~rudy 2014-01-09

"gdy na stocku pozostaje jeszcze sporo aut" - to jakiś góralski dealer musi być...nNie lepiej je w salonie trzymać lub parkingu?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
100 tys. aut z fabryki VW we Wrześni
100 tys. aut z fabryki VW we Wrześni
Leżąca we Wrześni fabryka Volkswagena, w której powstają modele Crafter i MAN, ma powody do świętowania. Zakłady osiągnęły właśnie okrągły wynik 100 tysięcy wyprodukowanych pojazdów.