mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Niepewne losy Opla w Gliwicach

Niepewne losy Opla w Gliwicach

Amerykański General Motors jest gotowy odstąpić kontrolę nad Oplem - ogłosił niemiecki minister gospodarki po rozmowach w USA.

Niepewne losy Opla w Gliwicach

GM "jest przygotowany na rozwiązania, które przewidują, że koncern zostanie mniejszościowym akcjonariuszem Opla" - powiedział telewizji ARD minister gospodarki Niemiec Karl-Theodor zu Guttenberg. Od niedzieli rozmawiał on w USA o przyszłości Opla, głównej europejskiej spółki pogrążonego w tarapatach amerykańskiego koncernu. Negocjacje będą trwały, bo i GM, i Opel nie potrzebują awaryjnych pożyczek do maja - pisze Gazeta Wyborcza.

Najlepszym wyjściem byłoby znalezienie prywatnego inwestora dla Opla - stwierdził Guttenberg po spotkaniu z szefem GM Rickiem Wagonerem. Tego samego zdania jest szef GM Europe Carl Peter Forster. W ujawnionej wczoraj przez agencję Reuters notatce dla menedżerów tłumaczył, że takie rozwiązanie zmniejszyłoby obciążania dla budżetu Niemiec, który nie musiałby wspierać Opla pieniędzmi podatników, a tylko gwarantowałby kredyty dla firmy. Tyle tylko, że GM chciałby dostać pomoc publiczną dla Opla przed znalezieniem inwestora, aby firma stała się atrakcyjniejsza. Berlin wolałby poczekać ze wsparciem, zanim nie pojawi się inwestor - podaje "GW".

Pod koniec lutego Opel ogłosił, że potrzebuje 3,3 mld euro gwarancji rządowych, aby przetrwać kryzys. Od rządu Niemiec chce 2,6 mld euro gwarancji, a resztę - od pozostałych państw UE, w których działają fabryki koncernu - także w Polsce.

Fabryka Opla w Gliwicach


Podobne wiadomości:

Opel: Będą cięcia, ale nie w Gliwicach?

Opel: Będą cięcia, ale nie w Gliwicach?

Aktualności 2009-02-26

Gliwice: Związkowcy chcą pomocy rządu

Gliwice: Związkowcy chcą pomocy rządu

Aktualności 2009-02-27

Komentuj:

~przypomnijmy o offsecie 2009-03-22

przypominam ze ta fabryka jest wliczona w poczet offsetu za złom zwany F16, tak wiec GM załamie umowę pozbywając sie polskiej fabryki, albo Lockid Martin znajdzie kolejnego inwestora który zbuduje cos na tą skalę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Niemcy wprowadzają opłaty za przejazd autostradami. Pierwsze winiety kupić trzeba będzie za niecałe dwa lata.