mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Niezawodny Ford Focus

Niezawodny Ford Focus

Numer 1 w Niemczech.

Pisaliśmy niedawno o niezawodność japońskich aut, a tymczasem w opublikowanym wczoraj podsumowaniu pt. "Auto Report 2002" niemiecka agencja TÜV, odpowiedzialna za przyznawanie norm i certyfikacji dla przemysłowych dóbr inwestycyjnych i dóbr konsumpcyjnych, ogłosiła Forda Focusa liderem niezawodności wśród samochodów liczących od roku do trzech lat.

Ford Focus jest pierwszym produkowanym w Niemczech samochodem, który od 1987 roku zdobył w tym rankingu zaszczytny tytuł samochodu nr 1. Niezwykle szczegółowe, kompleksowe badania przeprowadzone przez niemiecką agencję TÜV polegają na porównaniu ogółem 107 różnych modeli oferowanych przez wszystkich producentów samochodów obecnych na rynku niemieckim. Aż 92,7% wszystkich badanych egzemplarzy Focusa nie wykazało jakichkolwiek usterek. Opublikowany właśnie raport stanowi kolejne potwierdzenie coraz liczniejszych opinii, że Ford Focus zajmuje czołowe miejsce na rynku samochodów pod względem jakości i trwałości.

Jeszcze jednym przekonującym wskaźnikiem zadowolenia niemieckich użytkowników z Focusa są dane z rejestru Schwacke’s Automobile Index, zawierającego tabele wartości poszczególnych marek, modeli i roczników na rynku wtórnym. Trzy lata po wejściu Forda Focusa na rynek w październiku 1998 roku, listopadowe wydanie z 2001 wymienia ten model Forda na drugim miejscu, ze wskaźnikiem wartości równym 67.06% wyjściowej ceny zakupu - zaledwie o 4% mniej niż prowadzącego w zestawieniu Volkswagena Golfa.

Odniesiony sukces na rynku niemieckim znajduje odzwierciedlenie także na rynku Wielkiej Brytanii, gdzie dealerzy wybrali Focusa swoim "ulubionym samochodem", uzyskującym jedne z najlepszych cen na rynku wtórnym w swojej klasie. W sondażu badającym stopień zaufania do samochodów używanych (CAP Used Car Confidence Index), większość dealerów samochodowych w Wielkiej Brytanii stwierdziło, że właśnie Ford Focus jest modelem, który najchętniej chcą mieć w swojej ofercie aut używanych. Na Wyspach Brytyjskich właśnie to auto osiąga najlepsze ceny na rynku wtórnym ze wszystkich modeli Forda. W segmencie samochodów rodzinnych Forda Focusa pod tym względem wyprzedza tylko VW Golf, którego z kolei Focus dwukrotnie przewyższa pod względem ilości sprzedawanych egzemplarzy.

W 2001 roku na całym świecie sprzedano 895.700 egzemplarzy Forda Focusa. Dzięki temu wynikowi model ten prawdopodobnie ponownie zostanie uznany najbardziej popularnym samochodem na świecie ubiegłego roku. W samej tylko Europie do nowych właścicieli trafiło 568.000 egzemplarzy Forda Focus, o 5,7% więcej niż w 2000 roku. W Wielkiej Brytanii sprzedaż tego auta w 2001 roku osiągnęła 136.882 sztuki, o 19,6% więcej niż w 2000 roku. Z kolei w Niemczech sprzedano 99.571 egzemplarzy tego modelu, co stanowi 4,3% wzrost w porównaniu z rokiem 2000. Ogółem, od chwili światowej prapremiery Focusa w październiku 1998 roku, całkowita produkcja tego modelu przekroczyła już 2,5 mln. egzemplarzy.

Opublikowane właśnie przez TÜV potwierdzenie wysokiej jakości i trwałości Forda Focusa, niewątpliwie powinno podtrzymać dynamikę sprzedaży tego modelu i umocnić zaufanie rynku do tego samochodu. Rodzina dostępnych modeli i wersji przewidzianych na 2002 rok została właśnie poszerzona o wersję z nowym 1,8-litrowym silnikiem wysokoprężnym TDCi, wyposażonym w nowoczesny układ wtryskowy common rail. We wszystkich modelach wprowadzono zmiany stylistyczne nadwozia oraz znacznie wzbogacono wyposażenie. Ford Focus stał się przez to jeszcze bardziej funkcjonalny i uniwersalny, a użytkownik może w większym stopniu korzystać z najnowszych zdobyczy techniki.

W 2002 roku Ford wprowadzi na rynek także dwa usportowione modele Focusa. Będą to: Ford Focus ST 170 oraz Ford Focus RS. W obu modelach zostaną szeroko zastosowane rozwiązania inspirowane i sprawdzone w wyczynowych wersjach Forda Focusa, które z powodzeniem biorą udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata oraz Wyścigowych Mistrzostwach Niemiec Samochodów Turystycznych (DTC).

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Lexus pracuje nad opracowaniem rozwiązań, które pozwolą zminimalizować liczbę wypadków drogowych.