1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Nissan Ariya. Elektryczny, koncepcyjny crossover

Nissan Ariya. Elektryczny, koncepcyjny crossover

Nissan Ariya to koncepcyjny model elektrycznego crossovera, zaprezentowany po raz pierwszy na salonie w Tokio.

Nissan Ariya. Elektryczny, koncepcyjny crossover

Koncepcyjny Nissan Ariya, zaprezentowany na 46. Salonie Samochodowym w Tokio, zwiastuje nową erę dla Nissana jako firmy, która postanowiła przedefiniować filozofię marki zgodnie z kolejną fazą ewolucji samochodu.

Ariya Concept charakteryzuje się przestronną, ekskluzywnie wykończoną kabiną oraz nadwoziem w minimalistycznym i wyrazistym stylu, dość typowym dla samochodów elektrycznych.

Według producenta, jest to przykład zastosowania wizji Nissan Intelligent Mobility w indywidualnym transporcie. Zgodnie z jej założeniami elektryfikacja oraz inteligentne systemy w pojazdach mają usprawnić podróżowanie, zapewnić wrażenia dostosowane do oczekiwań użytkowników oraz wyeliminować wypadki i emisję szkodliwych związków.

Nissan Ariya – nadwozie

Mimo że jest to samochód koncepcyjny, stylizacja elektrycznego crossovera oraz niekonwencjonalne rozwiązania wewnątrz i na zewnątrz mogą w niedalekiej przyszłości trafić do produkcji. Ariya Concept wyznacza w tym sensie zupełnie nowy kierunek stylistyczny dla Nissana.

W Nissanie Ariya przykłady zastosowania nowej stylistyki można znaleźć w całym nadwoziu, w takich elementach jak szerokie przednie błotniki, bardzo wąskie reflektory LED, a także przedni pas - w miejscu, w którym w samochodach z silnikami spalinowymi znajduje się zwykle krata wlotu powietrza - ozdobiony specjalnie zaprojektowanym, podświetlanym emblematem Nissana. Na przodzie umieszczono także subtelny, geometryczny wzór, który ujawnia się z chwilą podświetlenia „zelektryfikowanego” motywu litery V.

Z profilu wzrok przyciągają pięcioramienne, 21‑calowe aluminiowe obręcze kół ze specjalnie zaprojektowanymi oponami. Z tyłu Ariya Concept również zrywa z tradycyjną stylistyką SUV‑ów. Pochylony i mocno zakrzywiony słupek C płynnie przechodzi tu w rozbudowany tylny błotnik. Jednoelementowy pas świateł z zaciemnionymi kloszami biegnie przez całą szerokość samochodu.

Nissan Ariya – wnętrze

W kabinie harmonii minimalistycznej deski rozdzielczej nie burzą przyciski i przełączniki znane z konwencjonalnych samochodów. Po włączeniu zasilania na desce rozdzielczej modelu Ariya uaktywniają się dotykowe elementy sterowania, co jest sygnalizowane ich podświetleniem.

Gdy samochód nie jest używany, nic nie zdradza ich obecności. Jedyne fizyczne przełączniki to przycisk uruchamiania silnika, pojedyncze pokrętło do obsługi 12,3‑calowego monitora oraz panel sterowania klimatyzacją elegancko zintegrowany z wykonaną z prawdziwego drewna dolną częścią deski rozdzielczej.

Przednie i tylne fotele rozmieszczono w taki sposób, aby każdy podróżujący miał doskonały widok na otoczenie, dzięki czemu jazda może się nieco kojarzyć z podróżą na... latającym dywanie. Aby zwiększyć komfort pokonywania dalekich tras, tapicerkę oparć i siedzisk wykonano z perforowanej skóry, a w miejscu styku dolnej części pleców i ud z fotelem zastosowano dodatkowe wyściełanie.

Nissan Intelligent Mobility

Nissan zaprojektował model Ariya z uwzględnieniem trzech podstaw koncepcji Nissan Intelligent Mobility:

  • inteligentnej jazdy,
  • inteligentnej energii,
  • inteligentnej integracji.

Samochód jest wyposażony w najnowszą wersję systemu wspomagającego kierowcę ProPILOT 2.0. Pozwala on na jazdę autonomiczną jednym pasem ruchu. Kiedy samochód zbliża się do rozwidlenia drogi lub kierowca przygotowuje się do wyprzedzania innego pojazdu, system oblicza odpowiedni czas na zjazd w odpowiednim kierunku lub manewr wyprzedzania, wykorzystując informacje z systemu nawigacji i czujników monitorujących otoczenie w promieniu 360 stopni.

Kierowca otrzymuje intuicyjne wskazówki akustyczne i wizualne oraz musi położyć obie ręce na kierownicy i potwierdzić rozpoczęcie manewru specjalnym przełącznikiem. W czasie jazdy z włączonym systemem ProPILOT 2.0 oświetlenie wnętrza zmienia kolor, sygnalizując jazdę w trybie autonomicznym i jednocześnie tworząc relaksującą atmosferę.

100‑procentowo elektryczny układ napędowy o dużej mocy natychmiast przekazuje cały moment obrotowy na koła. Układ dwóch silników – po jednym z przodu i z tyłu – pozwala dostarczyć jednakową i przewidywalną moc na wszystkie cztery koła, zapewniając osiągi co najmniej porównywalne z wieloma samochodami sportowymi klasy premium.

Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w zakresie rozwoju systemów sterowania napędem – takich jak system rozdziału momentu obrotowego ATTESA E-TS w Nissanie GT‑R czy inteligentny napęd 4x4 w Nissanie Patrolu – inżynierowie zaprojektowali nowy system zarządzania automatycznym przekazywaniem mocy i hamowaniem w samochodzie elektrycznym, który charakteryzuje się płynną pracą przy minimalnym poślizgu opon. Kierowca nie musi zmieniać wygodnej pozycji w fotelu, a system napędu wykonuje za niego całą pracę.

- Ariya Concept nie jest samochodem koncepcyjnym oderwanym od rzeczywistości, ale raczej pojazdem zgodnym z fundamentami wizji Nissan Intelligent Mobility oraz zapowiedzią zupełnie nowych wrażeń z jazdy, które są już nieodległą perspektywą – powiedział w Tokio przedstawiciel producenta.


Podobne wiadomości:

Nowa Skoda Enyaq Sportline iV

Nowa Skoda Enyaq Sportline iV

Aktualności 2021-02-19

Volkswagen ID.4 w Polsce od 156 tys. zł

Volkswagen ID.4 w Polsce od 156 tys. zł

Aktualności 2021-02-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen wprowadza wyświetlacz z technologią rozszerzonej rzeczywistości
Volkswagen wprowadza wyświetlacz z technologią rozszerzonej rzeczywistości
Volkswagen jako pierwszy wprowadził nową technologię - wyświetlacz head-up oferujący obraz w rozszerzonej rzeczywistości - do aut klasy kompaktowej, stosując ją w modelach ID.3 i ID.4.