1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Nissan Leaf jako świąteczna choinka

Nissan Leaf jako świąteczna choinka

Nissan Leaf to najpopularniejszy na świecie samochód elektryczny. Tuż przed świętami został przystrojony w światełka, ale nie był to cel sam w sobie.

Nissan Leaf jako świąteczna choinka

Ubranie Nissana Leaf w świąteczne choinkowe światełka ma zwrócić uwagę na fakt, jakie ilości energii odzyskiwane są średnio podczas jazdy i hamowania regeneracyjnego, z wykorzystaniem systemów rekuperacji energii.

Jak informuje producent, świąteczny Nissan Leaf wyróżnia się spektakularnym bożonarodzeniowym oświetleniem, które zasilane jest wyłącznie energią odzyskiwaną w układzie hamowania regeneracyjnego, w czasie jazdy z wykorzystaniem funkcji e-Pedal oraz w trybie jazdy B.

Układ e-Pedal opracowany przez inżynierów Nissana oraz tryb B umożliwiają odzyskiwanie energii podczas hamowania i w czasie zmniejszania prędkości. Energia ta kierowana jest następnie do akumulatora, wydłużając zasięg elektrycznego samochodu.

Z informacji dostarczonych przez Nissana wynika, że ilość energii odzyskanej przez 18 tys. kilometrów jazdy Nissanem Leaf odpowiada nawet 20 proc. rocznego zużycia energii w przeciętnym europejskim gospodarstwie domowym.

Nissan Leaf jako choinka

Nissan zamierza przywitać tegoroczne Boże Narodzenie, pędząc przez zaśnieżone drogi Nissanem Leaf ze świątecznym oświetleniem, zasilanym energią z odzysku. W celu promowania systemu odzyskiwania energii firma przygotowała specjalny egzemplarz Nissana Leaf, który z „liścia” zamienił się w bożonarodzeniowe drzewko.

Nissan Tree, jak żartobliwie został nazwany, ze spektakularną iluminacją prezentuje sposób, w jaki samochód elektryczny odzyskuje energię w czasie hamowania lub zmniejszania prędkości.

W odzyskiwaniu energii w Nissanie Leaf uczestniczą dwie funkcje. e-Pedal umożliwia kierowcy zwiększanie prędkości, zwalnianie i zatrzymywanie samochodu jedynie poprzez operowanie pedałem przyspieszenia. e-Pedal pomaga także odzyskać część energii dzięki systemowi hamowania regeneracyjnego.

Energia, której źródłem jest ruch samochodu, jest odzyskiwana w czasie hamowania lub zmniejszania prędkości i zamieniana na prąd elektryczny doładowujący akumulatory. Z kolei w trybie B hamowanie regeneracyjne jest uruchamiane z chwilą wciśnięcia tradycyjnego pedału hamulca.

Więcej światła na święta

Z tysiącami LED-owych lampek, błyszczącymi bombkami i reniferem samochód świeci jaśniej niż nos Rudolfa. Świecący Nissan przypomina troszczącym się o środowisko kierowcom, że posiadając samochód elektryczny, mogą także sami wytwarzać energię.

Na dystansie 18 tys. km Nissan Leaf użytkowany przez przeciętnego kierowcę odzyskuje nawet 744 kW czystej energii. Odpowiada to 20 proc. rocznego zużycia energii w przeciętnym europejskim gospodarstwie domowym.

Nissan Leaf może zatem wytworzyć energię wystarczającą do zasilenia:

  • 266 kompletów oświetlenia choinkowego po 700 żarówek żarnikowych każdy, przez godzinę
  • 297 piekarników niezbędnych do przygotowania świątecznej kolacji, również przez godzinę
  • 744 odbiorników telewizyjnych ze świątecznymi programami, przez pięć godzin
  • 10 783 domów z 1000 żarówek LED, przez pięć godzin

 

- Nie tylko święty Mikołaj powinien mieć środek transportu ze świątecznym trybem jazdy. Chcieliśmy, aby Nissan Leaf dostarczył o tej porze roku więcej radości, przywożąc do domu bardzo ważny komunikat — powiedziała Helen Perry, dyrektor działu samochodów elektrycznych w Nissan Europe.

- Mamy nadzieję, że ten specjalnie przygotowany egzemplarz zainspiruje ludzi i uświadomi im korzyści z odzyskiwania energii. Po prawie dziesięciu latach od premiery modelu Leaf w Europie Nissan konsekwentnie stara się proponować klientom elektryczną mobilność jako część stylu życia bardziej przyjaznego dla środowiska — dodała Helen Perry.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Nissan Leaf
Nissan Leaf
Cena podstawowa już od: 135 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Hyundai Ioniq 5 - premiera

Hyundai Ioniq 5 - premiera

Aktualności 2021-02-25

Nowa Skoda Enyaq Sportline iV

Nowa Skoda Enyaq Sportline iV

Aktualności 2021-02-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Cupra Studio w Warszawie otwarte
Cupra Studio w Warszawie otwarte
Na warszawskiej Woli otwarto pierwszy w Polsce butikowy concept store Cupra. Salon zapewnia możliwość pełnego poznania hiszpańskiej marki o sportowym DNA. Podczas wizyty goście mogą skorzystać z pomocy ekspertów marki, Cupra Masterów.