1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Nissan Leaf pomoże w kontroli strefy płatnego parkowania

Nissan Leaf pomoże w kontroli strefy płatnego parkowania

Zaledwie kilka dni temu na ulice Warszawy wyjechały dwa elektryczne Nissany Leaf, które pełnią ważną rolę w utrzymaniu dyscypliny w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

Nissan Leaf pomoże w kontroli strefy płatnego parkowania

Samochody wykorzystywane są w innowacyjnym systemie e-kontroli ZDM – automatycznego wykrywania samochodów, których kierowcy nie zapłacili za parkowanie.

Warszawa jest zarazem pierwszym miastem w Polsce i jednym z nielicznych w Europie, w których wprowadzony został system e-kontroli stref parkingowych. Jak zapowiada warszawski Zarząd Dróg Miejskich – inicjator tego rozwiązania – system pozwoli na sprawne zarządzanie miejscami postojowymi. Z wyliczeń ZDM wynika, że dziennie na 120 tysięcy parkujących w SPPN, ponad 9 tysięcy kierowców nie wnosi opłaty za postój.

Nissan Leaf pilnuje porządku

Żeby temu zapobiec, na warszawskie ulice wyjechały dwa elektryczne Nissany Leaf, które objeżdżają strefę płatnego parkowania. Zamocowane na dachach pojazdów kamery skanują numery rejestracyjne samochodów zaparkowanych w SPPN i przekazują te dane do bazy Zarządu Dróg Miejskich, który weryfikuje, czy opłata za dany pojazd została uiszczona.

Następnie na nazwiska kierowców, którzy nie wnieśli odpowiedniej opłaty, system automatycznie generuje wezwania do uiszczenia opłaty dodatkowej. Numery pojazdów z opłaconym postojem są z kolei automatycznie kasowane.

Ci kierowcy, którzy w czasie skanowania byli akurat w trakcie opłacania miejsca parkingowego, nie muszą się obawiać wezwania do zapłaty. Leaf z kamerą na dachu robi bowiem kolejne okrążenia tych samych miejsc, co pozwala weryfikować tego typu sytuacje.

Warto zaznaczyć, że system jest całkowicie bezpieczny dla przechodniów. Automatycznie wymazuje wszystkie obrazy i wizerunki osób, które mogą pojawić się podczas robienia zdjęć.

Już pierwsze dni prowadzonej e-kontroli wykazały jej wysoką skuteczność. Nissany Leaf, objeżdżając warszawską strefę płatnego parkowania, potrafią w ciągu 10 minut skontrolować prawie 260 samochodów. Piesi kontrolerzy potrzebują na to średnio godzinę.

ZDM zapowiada, że dzięki tak wysokiej skuteczności e-kontroli każde miejsce w strefie będzie skontrolowane przynajmniej raz dziennie. Pieniądze z mandatów za brak opłaty trafiają do kasy miejskiej, z której pochodzą środki na remont i modernizację dróg.

Działanie systemu e-kontroli wyjaśnia przygotowany na zlecenie ZDM film

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Nissan Leaf
Nissan Leaf
Cena podstawowa już od: 135 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Volvo reaguje na wzrost popytu na elektryczne modele

Volvo reaguje na wzrost popytu na elektryczne...

Aktualności 2021-01-14

Porsche Taycan w bazowym wariancie RWD

Porsche Taycan w bazowym wariancie RWD

Aktualności 2021-01-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Koniec ery e-Golfa. Nadchodzi ID.3
Koniec ery e-Golfa. Nadchodzi ID.3
Volkswagen przystosowuje zakłady w Dreźnie do produkcji modelu ID.3. Kilka dni temu zakończyła się tam produkcja e-Golfa. Od marca 2017 roku wyprodukowano 50401 egzemplarzy elektrycznego kompaktu.