1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Nissan Qashaqi z najwyższą oceną systemów bezpieczeństwa

Nissan Qashaqi z najwyższą oceną systemów bezpieczeństwa

Nissan Qashqai otrzymuje najwyższą notę w przeprowadzonej przez Euro NCAP ocenie systemów wspomagania jazdy.

Nissan Qashaqi z najwyższą oceną systemów bezpieczeństwa

Organizacja Euro NCAP, w najnowszym rankingu systemów wspomagania jazdy „Assisted Driving”, przyznała zastosowanemu w Nissanie Qashqai systemowi ProPILOT z Navi-Link najwyższą możliwą ocenę – „bardzo dobry”. Crossover ten w styczniu bieżącego roku zdobył również nagrodę Best in Class Euro NCAP w kategorii małych samochodów terenowych. Ocena „Assisted Driving” obejmuje dwa obszary: „Działanie systemów wspomagania jazdy” oraz „Wsparcie w zakresie bezpieczeństwa”.

Ocena 74% za działanie systemów wspomagania jazdy

W kategorii „Ogólne działanie systemów wspomagania jazdy” Nissan Qashqai uzyskał wynik na poziomie 74%, przy czym za przejrzystość udostępnianych konsumentom informacji na temat systemu ProPILOT z Navi-Link przyznano 20 na 25 możliwych do uzyskania punktów, a za widoczność statusu systemu 20,9 na 25 punktów. Maksymalną notę 25 punktów przyznano natomiast w kategorii „Współpraca podczas jazdy”, w ramach której system oceniany jest pod kątem reakcji w sytuacjach, kiedy konieczna jest interwencja kierowcy, na przykład w celu ominięcia przeszkody.

Kolejnym testowanym elementem systemu ProPILOT z Navi-Link była funkcja adaptacyjnego tempomatu. Doskonale poradził on sobie w różnych sytuacjach drogowych, m.in. wtedy, gdy samochód testowy zbliżał się do wolniej poruszającego się pojazdu, gdy z przyległego pasa ruchu przed samochód testowy wjechał nagle inny pojazd, a także wtedy, gdy pojazd znajdujący się przez samochodem testowym gwałtownie opuścił pas ruchu, aby uniknąć najechania na pojazd znajdujący się przed nim. Doceniono również fakt, iż asystent pozostaje aktywny nawet po całkowitym zatrzymaniu samochodu.

W kategorii „Wspomaganie układu kierowniczego”, za skuteczne kierowanie samochodem podczas pokonywania zakrętu w kształcie litery „S" przy prędkości do 100 km/h, Nissanowi Qashqai przyznano 30 na 35 możliwych do zdobycia punktów.

Ocena 93% za wsparcie w zakresie bezpieczeństwa

ProPILOT z Navi-Link uzyskał maksymalną liczbę 25 punktów w kategorii „Reakcja na awarię systemu”, w ramach której testowany jest scenariusz blokady czujnika mogącego mieć wpływ na funkcjonowanie całego systemu. Stwierdzono, że ProPILOT z Navi-Link w porę ostrzegł kierowcę o tym, że nie będzie w stanie zapewnić pełnego zakresu wspomagania prowadzenia.

Aby utrzymać odpowiednie zaangażowanie kierowcy i uchronić go przed pokusą przekazania pełnej kontroli nad pojazdem systemowi oraz zapobiec sytuacjom oderwania uwagi kierowcy od drogi, ProPILOT z Navi-Link stale monitoruje, czy kierujący trzyma przynajmniej jedną rękę na kierownicy. W przypadku, gdy całkowicie puści on kierownicę, najpierw pojawia się ostrzeżenie wizualne, następnie sygnał dźwiękowy, po czym samochód zaczyna zwalniać, aż do całkowitego zatrzymania się. Za tę funkcję system ProPILOT z Navi-Link w modelu Qashqai otrzymał 20 na 25 punktów.

Euro NCAP, w ramach oceny systemów unikania kolizji, przyznało modelowi Qashqai 48,4 na 50 możliwych do uzyskania punktów. W tej kategorii samochód wyposażony w system ProPILOT z Navi-Link został poddany testom mającym na celu sprawdzenie jego zachowania podczas zbliżania się do innego pojazdu stojącego nieruchomo na zakręcie, pojazdu wolniej poruszającego się lub hamującego, pojazdu nagle wjeżdżającego z przyległego pasa ruchu, a także pojazdu znajdującego się z przodu, który gwałtownie opuszcza pas ruchu w celu uniknięcia najechania na poprzedzający pojazd.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Nissan Qashqai
Nissan Qashqai
Cena podstawowa już od: 110 200 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Stan budowy dróg w Polsce - wakacje 2022

Stan budowy dróg w Polsce - wakacje 2022

Bezpieczna jazda 2022-07-05

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na zagrożenie

Ciągniki rolnicze na drogach - uwaga na...

Bezpieczna jazda 2022-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!