mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nissan e-NV200 na upalne dni

Nissan e-NV200 na upalne dni

Z okazji niedawno obchodzonego Dnia Czystego Powietrza, Nissan przedstawił elektryczną furgonetkę z lodami, która nie potrzebuje spalinowego agregatu.

Nissan e-NV200 na upalne dni

Nissan wyjął silnik spalinowy z typowej furgonetki do sprzedaży lodów, tworząc koncepcję całkowicie elektrycznego pojazdu o takim właśnie przeznaczeniu, w sam raz na letnie, upalne dni.

Firma nawiązała w tym celu współpracę z producentem lodów Mackie’s of Scotland, który pozyskuje mleko z rodzinnej farmy, zasilanej z odnawialnych źródeł energii – wiatru i słońca. Projekt miał pokazać, że stosując podejście „Z nieba do wafelka” można uniezależnić się od węgla na każdym etapie produkcji lodowego deseru.

Furgonetki z lodami – w szczególności starsze modele – są w większości wyposażone w silniki Diesla, pozostające w nieustannym ruchu na potrzeby zasilania urządzeń chłodniczych. Pracując na biegu jałowym, silniki te emitują szkodliwe substancje, w tym sadzę.

Niektóre brytyjskie miasta planują w niedalekiej przyszłości zakazać wstępu takim pojazdom lub nałożyć na nie kary. Pomysł Nissana to rozwiązanie dla tych dostawców, którzy chcą zmniejszyć swój ślad węglowy i jednocześnie zaoferować klientom lepsze doświadczenia.

Prototyp furgonetki bazuje na całkowicie elektrycznym modelu dostawczym e-NV200. Opracowana koncepcja Nissana łączy bezemisyjny układ napędowy i akumulatory z odzysku z wytwarzaniem odnawialnej energii słonecznej.

Silnik furgonetki zasilany jest przez akumulator trakcyjny o pojemności 40 kWh, a pokładowe urządzenia do lodów, w tym automat do produkcji, chłodnia i lodówka na napoje czerpią energię z niedawno zaprezentowanego systemu Nissan Energy ROAM, który trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Zaprojektowany zarówno do zastosowań profesjonalnych, jak i rekreacyjnych, ROAM to przenośny agregat, wykorzystujący ogniwa litowo-jonowe, odzyskane z samochodów elektrycznych pierwszej generacji (produkowanych od 2010 roku). Rozwiązanie to zapewnia drugie życie akumulatorom z pojazdów elektrycznych Nissana.

Nissan e-NV200 - szczegóły

Zasięg modelu Nissan e-NV200 to 200 km w cyklu mieszanym WLTP. Dwa agregaty Nissan Energy ROAM mają łączną pojemność 1,4 kWh i moc wyjściową do 1 kW. Można je ładować z sieci 230 V (naładowanie do pełna zajmuje około godziny) albo z paneli słonecznych umieszczonych na dachu furgonetki (naładowanie do pełna w ciągu 2-4 godzin).

Opracowany projekt zmienia wiele dotychczasowych założeń, związanych z furgonetką z lodami. Lody wydawane są z otwieranego okienka znajdującego się z boku pojazdu, natomiast sprzedawca podaje je stojąc obok furgonetki, będąc w bezpośrednim kontakcie z klientem, bez bariery w postaci lady.

Za lody można płacić zarówno gotówką, jak i kartą zbliżeniową lub smartfonem poprzez panel „tap-to-pay” zainstalowany z boku furgonetki.

Głośnik grający przyciągającą klientów melodię (niekoniecznie lubiany przez rodziców) został zastąpiony inteligentnym przyciskiem, po którego naciśnięciu wysyłany jest tweet z dokładnym miejscem furgonetki, określanym przez globalną usługę lokalizacyjną What3Words.

Dzięki funkcji dwukierunkowego ładowania modelu e-NV200 właściciele mogą czerpać dochody także zimą, gdy pojazd jest używany mniej intensywnie. Akumulator pojazdu e-NV200 wyposażonego w ładowarkę V2G (Vehicle-to-Grid) może magazynować nadwyżki energii (na przykład energię odnawialną z wiatru i słońca) i w razie potrzeby oddawać ją z powrotem do sieci.

Technologia ta, według producenta, ma przyczynić się do równoważenia okresów szczytowego zapotrzebowania na energię, zapewniając jednocześnie dodatkowe dochody właścicielom, w czasie kiedy nie potrzebują samochodu elektrycznego jako środka transportu.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Nissan NV200
Nissan NV200
Cena podstawowa już od: 63 910 PLN brutto
Rodzaj samochodu: dostawczy osobowy

Podobne wiadomości:

Porsche Taycan przechodzi surowe testy

Porsche Taycan przechodzi surowe testy

Aktualności 2019-08-23

Volkswagen ID. Buggy na drogach

Volkswagen ID. Buggy na drogach

Aktualności 2019-08-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche 911 GT3 ma już 20 lat
Porsche 911 GT3 ma już 20 lat
Porsche 911 GT3 zostało po raz pierwszy zaprezentowane dwie dekady temu. Przypomnijmy sobie historię tego niezwykłego modelu.

DS 3 CROSSBACK DS 3 CROSSBACK