1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Nissan e-NV200 na upalne dni

Nissan e-NV200 na upalne dni

Z okazji niedawno obchodzonego Dnia Czystego Powietrza, Nissan przedstawił elektryczną furgonetkę z lodami, która nie potrzebuje spalinowego agregatu.

Nissan e-NV200 na upalne dni

Nissan wyjął silnik spalinowy z typowej furgonetki do sprzedaży lodów, tworząc koncepcję całkowicie elektrycznego pojazdu o takim właśnie przeznaczeniu, w sam raz na letnie, upalne dni.

Firma nawiązała w tym celu współpracę z producentem lodów Mackie’s of Scotland, który pozyskuje mleko z rodzinnej farmy, zasilanej z odnawialnych źródeł energii – wiatru i słońca. Projekt miał pokazać, że stosując podejście „Z nieba do wafelka” można uniezależnić się od węgla na każdym etapie produkcji lodowego deseru.

Furgonetki z lodami – w szczególności starsze modele – są w większości wyposażone w silniki Diesla, pozostające w nieustannym ruchu na potrzeby zasilania urządzeń chłodniczych. Pracując na biegu jałowym, silniki te emitują szkodliwe substancje, w tym sadzę.

Niektóre brytyjskie miasta planują w niedalekiej przyszłości zakazać wstępu takim pojazdom lub nałożyć na nie kary. Pomysł Nissana to rozwiązanie dla tych dostawców, którzy chcą zmniejszyć swój ślad węglowy i jednocześnie zaoferować klientom lepsze doświadczenia.

Prototyp furgonetki bazuje na całkowicie elektrycznym modelu dostawczym e-NV200. Opracowana koncepcja Nissana łączy bezemisyjny układ napędowy i akumulatory z odzysku z wytwarzaniem odnawialnej energii słonecznej.

Silnik furgonetki zasilany jest przez akumulator trakcyjny o pojemności 40 kWh, a pokładowe urządzenia do lodów, w tym automat do produkcji, chłodnia i lodówka na napoje czerpią energię z niedawno zaprezentowanego systemu Nissan Energy ROAM, który trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Zaprojektowany zarówno do zastosowań profesjonalnych, jak i rekreacyjnych, ROAM to przenośny agregat, wykorzystujący ogniwa litowo-jonowe, odzyskane z samochodów elektrycznych pierwszej generacji (produkowanych od 2010 roku). Rozwiązanie to zapewnia drugie życie akumulatorom z pojazdów elektrycznych Nissana.

Nissan e-NV200 - szczegóły

Zasięg modelu Nissan e-NV200 to 200 km w cyklu mieszanym WLTP. Dwa agregaty Nissan Energy ROAM mają łączną pojemność 1,4 kWh i moc wyjściową do 1 kW. Można je ładować z sieci 230 V (naładowanie do pełna zajmuje około godziny) albo z paneli słonecznych umieszczonych na dachu furgonetki (naładowanie do pełna w ciągu 2-4 godzin).

Opracowany projekt zmienia wiele dotychczasowych założeń, związanych z furgonetką z lodami. Lody wydawane są z otwieranego okienka znajdującego się z boku pojazdu, natomiast sprzedawca podaje je stojąc obok furgonetki, będąc w bezpośrednim kontakcie z klientem, bez bariery w postaci lady.

Za lody można płacić zarówno gotówką, jak i kartą zbliżeniową lub smartfonem poprzez panel „tap-to-pay” zainstalowany z boku furgonetki.

Głośnik grający przyciągającą klientów melodię (niekoniecznie lubiany przez rodziców) został zastąpiony inteligentnym przyciskiem, po którego naciśnięciu wysyłany jest tweet z dokładnym miejscem furgonetki, określanym przez globalną usługę lokalizacyjną What3Words.

Dzięki funkcji dwukierunkowego ładowania modelu e-NV200 właściciele mogą czerpać dochody także zimą, gdy pojazd jest używany mniej intensywnie. Akumulator pojazdu e-NV200 wyposażonego w ładowarkę V2G (Vehicle-to-Grid) może magazynować nadwyżki energii (na przykład energię odnawialną z wiatru i słońca) i w razie potrzeby oddawać ją z powrotem do sieci.

Technologia ta, według producenta, ma przyczynić się do równoważenia okresów szczytowego zapotrzebowania na energię, zapewniając jednocześnie dodatkowe dochody właścicielom, w czasie kiedy nie potrzebują samochodu elektrycznego jako środka transportu.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Nissan NV200
Nissan NV200
Cena podstawowa już od: 164 328 PLN brutto
Rodzaj samochodu: dostawczy osobowy

Podobne wiadomości:

Skoda Enyaq w salonach - znamy ceny

Skoda Enyaq w salonach - znamy ceny

Aktualności 2021-01-14

Koniec ery e-Golfa. Nadchodzi ID.3

Koniec ery e-Golfa. Nadchodzi ID.3

Aktualności 2021-01-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Honda z homologacją jazdy autonomicznej poziomu 3
Honda z homologacją jazdy autonomicznej poziomu 3
Honda uzyskała pozwolenie na wdrożenie systemu zautomatyzowanej jazdy na poziomie 3, po otrzymaniu wymaganej homologacji typu od japońskiego Ministerstwa Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki (MLIT).