1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Nowa Fabia sportowym autem o wyrazistym designie?

Nowa Fabia sportowym autem o wyrazistym designie?

Jeszcze w tym miesiącu wystartuje produkcja nowej Skody Fabii. Samochód w nowym wydaniu w Polsce pojawi się na początku przyszłego roku. Czy wygląd auta kogoś zaskoczył?

Nowa Fabia sportowym autem o wyrazistym designie?
Nowa Fabia swoim wyglądem nawiązuje do obecnych już modeli na rynku - Rapida, Octavii i nowego Yeti. Burza po wczorajszym pojawieniu się pierwszych pełnych zdjęć już opadła i pierwsza fala krytyki zalała media.

Nad projektem auta czuwał szef designu Skody, Jozef Kabaň, który nakreślił nowy język projektowy Skody. Co zatem autor miał na myśli tworząc nowy model segmentu B?

Parę miesięcy temu Skoda VisionC dała nam pierwsze wskazówki, jak wyobrażać sobie wygląd przyszłych modeli Skoda. W jaki sposób nowa Skoda Fabia odzwierciedla rozwój stylistyki marki?
Jozef Kabaň: Poprzez studium stylistyczne VisionC zademonstrowaliśmy, jak Skoda jest w stanie pogodzić doskonałą funkcjonalność z ekspresywnym, emocjonującym i wyraźnie zdefiniowanym designem.     
      
Czemu zdecydowano się zaszczepić w projekt więcej emocji?
Jozef Kabaň: Oczekiwania wobec marki i jej produktów z czasem zmieniają się, rozwijają. W ostatnich latach Skoda zapracowała sobie na wizerunek bezkonkurencyjnej w zakresie funkcjonalności i ilości miejsca we wnętrzu - zdecydowanie jest ponadprzeciętna. Jesteśmy przekonani, że teraz jest właściwy moment, by stworzyć silniejszą więź pomiędzy funkcjonalnością naszych samochodów a ekspresywnym, przejmującym wyglądem. Można powiedzieć, że tym sposobem wracamy do naszych korzeni: Skoda ma bogate tradycje w tworzeniu efektownych, wywołujących emocje samochodów, takich jak legendarna Skoda Popular Monte Carlo z lat trzydziestych. Dziś chcemy powrócić do tamtych sukcesów.


Czy większe skupienie się na emocjach przy projektowaniu nowej Fabii odbywało się kosztem ograniczenia praktycznych zalet?
Jozef Kabaň: Nie, wręcz przeciwnie! Pomimo tego zupełnie nowego celu - wzbudzania emocji - Skoda Fabia pozostaje więcej niż wierna swoim fundamentalnym zasadom: teraz jest przestronniejsza, praktyczniejsza, oszczędniejsza i ma więcej przemyślanych rozwiązań niż kiedykolwiek wcześniej.     
      
Przy bardziej dynamicznym designie udało się nam zwiększyć ilość dostępnej przestrzeni w wielu ważnych miejscach. Bagażnik jest jeszcze większy - ma największą pojemność w swojej klasie. Kabina jest i szersza, i dłuższa. W dodatku, oferujemy teraz nawet dziesięć nowych przemyślanych rozwiązań, obejmującej technologię MirrorLink, umożliwiającą połączenie funkcjonalności smartfona i samochodu. Ponadto, ten kompaktowy model jest nawet o 17% ekonomiczniejszy niż poprzednik i został wyposażony w innowacyjne systemy bezpieczeństwa, znane dotychczas tylko z samochodów wyższych klas. Nasza nowa Fabia dowodzi, że emocje i praktyczność doskonale się uzupełniają.Z punktu widzenia designu, co takiego szczególnego ma w sobie nowa Skoda Fabia?
Jozef Kabaň: Podczas opracowywania trzeciej generacji modelu Fabia chcieliśmy stworzyć bardziej sportowy samochód o wyrazistszym designie. Osiągnęliśmy młodzieńczy, świeży i nowoczesny samochód, który wyznacza nowe standardy w swoim segmencie na wielu polach.

Jakie techniki zostały wykorzystane, by osiągnąć tak imponujący efekt?
Jozef Kabaň: Po pierwsze, nadaliśmy nadwoziu bardziej zwartych proporcji. Nowa Skoda Fabia jest bardziej płaska i szersza niż wcześniej, dzięki czemu na ulicy wygląda dynamiczniej. Zwraca uwagę ostrymi krawędziami, czystymi liniami i krystalicznymi motywami designerskimi. To pozwoliło nam na uzyskanie większych kontrastów i efektownej gry świateł oraz cieni. Wszystko to składa się na bardziej śmiały, prawdziwie unikatowy samochód.

Fabia wydaje się dużo bardziej pewna siebie niż do tej pory. Czy to zasługa tylko tych nowych proporcji?
Jozef Kabaň: Nie tylko ich. Spójrzmy na przykład na przód: zaprojektowaliśmy przedni wlot powietrza i szerokie, precyzyjnie wycięte światła tak, by ich wygląd niósł silniejszy przekaz. Samochód wygląda przez to na szerszy. Efekt ten umacnia także podkreślająca moc rzeźba maski i towarzyszące głównym reflektorom - jeszcze bardziej wzmacniające optyczny efekt - światła przeciwmgielne. Czysty, oparty na horyzontalnych liniach wygląd tyłu to swoista demonstracja siły tego samochodu. Imponująca linia boczna z ostrym, wysoko poprowadzonym przetłoczeniem wzdłuż całego boku sprawia, że z tej strony Fabia prezentuje się jeszcze dynamiczniej.     

Coraz więcej klientów pragnie, by ich samochody były niepowtarzalne. Co nowa Skoda Fabia ma im do zaoferowania?
Jozef Kabaň: Oferujemy teraz najwięcej możliwości indywidualizacji Skody Fabia w historii tego modelu. Dostępnych jest aż piętnaście kolorów karoserii, które dodatkowo można urozmaicać wybierając niepowtarzalną kombinację kolorystyki dachu, kół i lusterek. Oferujemy trzy linie wyposażenia i niezliczoną ilość opcji wyposażenia wnętrza.

Jakie znaczenie mają krystaliczne motywy dla designu nowej Fabii?

Jozef Kabaň: Skoda jest bardzo dumna ze swojego czeskiego pochodzenia. Ostro wyrysowane linie, czyste kontury i precyzyjnie wycięte światła składają swoją formą hołd czeskim tradycjom sztuki wykonanej ze szkła. Od pierwszego spojrzenia na samochód, wybija się tu bardzo duża precyzja, z jaką został zrobiony, jak i wysoka jakość jego wykończenia. Szczególne wrażenie robią tutaj tylne światła.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Skoda Fabia
Skoda Fabia
Cena podstawowa już od: 51 800 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Oto nowa Fabia!

auto motor i sport 0000-00-00

Już wiemy, jak będzie wyglądać najnowsza generacja Skody Fabia. Choć do premiery modelu na wystawie w Paryżu pozostał jeszcze ponad miesiąc, Czesi już zaprezentowali pierwsze zdjęcia swojego malucha.

Nowa Skoda Fabia – premiera wiosną 2021

Nowa Skoda Fabia – premiera wiosną 2021

Aktualności 2021-02-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Zespół Alfa Romeo Racing ORLEN zaprezentował bolid w Warszawie
Zespół Alfa Romeo Racing ORLEN zaprezentował bolid w Warszawie
Po raz pierwszy w historii globalna prezentacja bolidu Formuły 1 miała miejsce w Polsce. W wydarzeniu Kimi Räikkönen, Antonio Giovinazzi i Robert Kubica zaprezentowali nowy model C41.