mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowa fabryka Boscha w Mirkowie pod Wrocławiem

Nowa fabryka Boscha w Mirkowie pod Wrocławiem

W dniu 12 maja 2003 spółka Bosch-Układy Hamulcowe Sp. z o. o. otworzyła swoją nową fabrykę w Mirkowie pod Wrocławiem

Zakład o całkowitej powierzchni użytkowej 17.000 m2 produkuje dla działu branżowego Bosch Chassis Systems hamulce tarczowe i bębnowe, pompy hamulcowe oraz korektory siły hamowania. Zakład zastąpił fabrykę w Twardogórze, gdzie dotychczas na wynajmowanych powierzchniach wytwarzano komponenty do układów hamulcowych.

W dniu 12 maja miało miejsce oficjalne oddanie do użytku i poświęcenie fabryki z udziałem m.in. ks. Henryka Kardynała Gulbinowicza, arcybiskupa metropolity wrocławskiego , ministra Jerzego Hausnera, wojewody Dolnego Śląska Stanisława Łopatowskiego, prezydenta WrocławiaRafała Dutkiewicza,Iwony Łebek, wójta gminy Długołęka, Hermanna Scholla, prezesa zarządu koncernu Robert Bosch GmbH oraz Wolfganga Dreesa, członka zarządu koncernu Robert Bosch GmbH i prezesa działu branżowego Chassis Systems (Systemy Podwozi)

Nowa fabryka została wybudowana w rekordowo krótkim czasie: wiosną 2001 Bosch nabył działkę o powierzchni 20 hektarów,

w listopadzie 2001 został położony kamień węgielny pod budowę nowej fabryki, a już w maju 2002 świętowano zatknięcie wiechy. Produkcję podjęto we wrześniu 2002, zaś w marcu 2003 zakończono wszystkie prace związane z rozruchem fabryki. Inwestycja zamknęła się w całkowitej kwocie 26 milionów euro. Większość pracowników zakładu w Twardogórze pracuje w nowej fabryce w Mirkowie. W chwili obecnej zatrudnionych jest tam ok. 500 osób. Wyroby fabryki we Wrocławiu, która posiada certyfikaty ISO 9002, QS 9000 i VDA 6.1, dostarczane są producentom samochodów w Polsce i Europie Zachodniej.

Grupę Bosch w Polsce reprezentuje także spółka handlowa Robert Bosch Sp.z o.o. z siedzibą w Warszawie, zatrudniająca 220 pracowników. Firma zajmuje się dystrybucją części i akcesoriów samochodowych, elektronarzędzi marek Bosch, Skil, Dremel oraz radioodtwarzaczy samochodowych Blaupunkt i urządzeń grzewczych działu marki Junkers Bosch Thermotechnik. Spółka BSH (Bosch Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego), w której Bosch ma 50% udziałów, produkuje w Łodzi pralki i zmywarki.

W sumie w działach produkcji, dystrybucji i sprzedaży dla BSH w Polsce pracuje blisko 680 osób. Z kolei w spółce Bosch Rexroth AG z siedzibą w Pruszkowie w działach sprzedaży i projektów zatrudnionych jest 100 osób.

Bosch prowadzi obecnie negocjacje w sprawie możliwości rozszerzenia terenu fabryki o produkcję innych wyrobów. Nie ma jednak na dzień dzisiejszy żadnych konkretnych planów dot. rozszerzenia produkcji, ponieważ przy obecnej koniunkturze nie istnieje potrzeba uruchomienia dodatkowych mocy produkcyjnych.

W roku 2002 grupa Bosch osiągnęła na polskim rynku obroty w wysokości ponad 420 milionów euro. Z uwzględnieniem branży AGD koncern zatrudnia w Polsce ok. 1500 pracowników.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?
Bram Schot 1 stycznia objął stanowisko prezesa zarządu Audi. Wiemy już, kto zajmie jego poprzednie stanowisko w firmie.