mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowa fabryka Toyoty i PSA

Nowa fabryka Toyoty i PSA

Może jednak u nas.

Jak podaje "Prawo i Gospodarka", "ministerstwo gospodarki wierzy, że nic nie jest jeszcze przesądzone i wspólna fabryka Toyoty i PSA może powstać u nas. Resort nie chce ujawnić, na jakie ulgi mogą liczyć inwestorzy zagraniczni, gdyby zdecydowali się na jej budowę w Polsce.

Sprawa budowy nowej fabryki samochodów koncernów Toyota i PSA (Peugeot i Citroen) nie jest przesądzona i ciągle się waży - dowiedział się PG z dobrze poinformowanych źródeł, które prosiły o zachowanie anonimowości. Japończycy nie są zdecydowani, gdzie ostatecznie zbudują fabrykę. Podczas niedawnego spotkania europejskich dealerów Toyoty w Lizbonie poinformowano, iż decyzja ta podjęta będzie na początku stycznia 2002 roku, a nie - jak informowano wcześniej - w drugiej połowie grudnia.

Grudniowego terminu „trzyma się” polskie Ministerstwo Gospodarki.

Na pytanie, czy potwierdza informację japońskiej gazety Nihon Keizai Shimbun o tym, że Toyota właściwie już zdecydowała o budowie fabryki w czeskim Kotlinie i dalsze negocjacje nie mają już sensu minister gospodarki Jacek Piechota odpowiedział, że rozmowy z Japończykami i Francuzami trwają nadal. Doniesienia japońskiej gazety nie potwierdziły się.

Resort gospodarki nie chce ujawnić, na jakie ulgi może liczyć partner japoński, gdyby zdecydował się na lokalizację fabryki w Polsce. Obie strony, polska i japońska życzą sobie, aby pozostało to tajemnicą handlową i nie było podawane do wiadomości publicznej - powiedziała Ewa Freyberg, wiceminister gospodarki. Dodała, że wszystkie te informacje będą dostępne między 15 a 31 grudnia, kiedy zapadnie ostateczna decyzja o budowie zakładu. Kilka dni temu premier Leszek Miller zapewniał, że zrobi wszystko, aby ta ważna dla gospodarki inwestycja została zrealizowana u nas. Fabryka, która kosztować ma 500 mln euro da zatrudnienie - łącznie z firmami produkującymi komponenty - kilkunastu tysiącom osób."

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus UX po tuningu TRD
Lexus UX po tuningu TRD
Japoński tuner TRD wziął na warsztat Lexusa UX w wersji F Sport. Wcześniej tuningowi poddano modele ES i RC.