mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nowa ustawa ograniczy oszustwa na tachografach

Nowa ustawa ograniczy oszustwa na tachografach

Prezydent podpisał ustawę, która zakłada ograniczenie oszustw i manipulacji przy korzystaniu z tachografów. Ma być bezpieczniej, bo trudniejsze będzie choćby wykonywanie przewozów przez przemęczonych kierowców.

Nowa ustawa ograniczy oszustwa na tachografach

Zmiany wprowadzone przez nową ustawę mają zwiększyć też sprawność kontroli systemu oraz lepiej egzekwować przepisy socjalne w transporcie drogowym. To duża i potrzebna zmiana w polskim prawie drogowym.

W obecnych realiach mamy do czynienia z dwoma rodzajami tachografów. Są tradycyjne analogowe i nowocześniejsze cyfrowe. Problem jednak w tym, że oba systemy są nadzorowane dwiema odrębnymi ustawami.

Jednym z założeń zmian, zatwierdzonych już przez prezydenta, jest ujednolicenie tych zagadnień i objęcie kontrolą, w jednym akcie prawnym, obu generacji tachografów.

Nowa ustawa ograniczy manipulowanie danymi rejestrowanymi przez urządzenia i zwiększy też wiarygodność warsztatów, które instalują, serwisują i wykonują przeglądy tachografów. Mniejsze ma być też ryzyko oszustw dokonywanych przez warsztaty, czy też pojawienia się konfliktu interesów między nimi a przewoźnikami.

Wreszcie wprowadzone zostaną uprawnienia dla służb kontrolnych, które będą mogły zlecać warsztatom sprawdzenie, czy tachografy nie są podłączone do urządzeń zakłócających ich pracę.
Na koniec, ustawa pozwala ujednolicić zasady i spełnić wymogi prawa unijnego.

Tematy w artykule: transport transport ciezarowy

Podobne wiadomości:

Co trzeci tachograf w Europie zmanipulowany

Co trzeci tachograf w Europie zmanipulowany

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-13

KE bada niemiecką płacę minimalną dla kierowców

KE bada niemiecką płacę minimalną dla...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Audi A1 – w Martorell rusza produkcja
Audi A1 – w Martorell rusza produkcja
W fabryce Seata w Martorell ruszyła produkcja nowej generacji Audi A1. To drugi, obok Q3, model marki produkowany w Hiszpanii.